Povídku Muž, který sázel stromy (L´homme qui plantait des arbres) napsal v roce 1953 francouzský spisovatel Jean Giono. Poslal ji do časopisu Reader’s Digest na zadané téma ‚nejpozoruhodnější člověk, se kterým se kdy potkal‘. Svým dějem totiž v té době chtěl podpořit zalesňování lesů. Zde mu ale tento příběh nevydali, a tak ho poslal do časopisu Vogue, kde vyšel s názvem, který naprosto vystihuje děj, a sice Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí. Nechal povídku vydat jako volně publikovatelnou. Tudíž mu nepřinesla ani korunu, a přesto ji prohlašuje jako dílo, na kteréžto je nejvíce hrdý.

 

Příběh se odehrává v roce 1910 a 1933 v Provance u francouzských Alp. Metaforicky vypravuje o schopnosti, kterou má v sobě každý z nás. Je to skutečnost, že při dobré vůli a vytrvalosti jsme schopni dokázat cokoliv. Vypráví o tom, jak hlavní hrdina svými každodenními malými krůčky dojde až k vytouženému cíli. Jak pilnou, vytrvalou prací bez chtíče po vděku, pozornosti a penězích vykonal ryzí správnost.

Příběh nám krásně popisuje, jak každý člověk (pastevec nebo podnikatel) dokáže dělat veliké věci. Jen ti nejsilnější se ale svého úkolu zhostí a drží se ho až do konce. Pojmem ‚Veliké věci‘ určitě nemíním jen vládnout impériu, vynalézat světoborné technologie, vyvinout lék na nemoci. Skrývají se pod nimi i ty drobné věci s dobrým úmyslem, které když děláte každý den, čas je promění v zázrak.

Kniha má pouhých 7 stran textu – víc jich ale není ani potřeba. Jednoduchost textu ale nesnižuje kvalitu příběhu, ba naopak ho zvýrazňuje. Nechci přímo popisovat děj knihy (kterou si zdarma můžete stáhnout níže), ale její myšlenku dokonale vystihuje dovětek knihy, a sice:

Když uvážíme, že jediný člověk, odkázaný jen na prosté zdroje fyzické i duševní, dokázal, aby z pustiny vznikla země kananejská, zdá se mi, že člověk je přece jen obdivuhodný tvor. Ale když pomyslím, kolik bylo třeba vytrvalosti a ušlechtilého úsilí, aby se dosáhlo takového výsledku, pociťuji hlubokou úctu k tomu starému venkovanu bez jakéhokoliv vzdělání, který dokázal úspěšně dokončit dílo, hodné díla božího.

Stáhněte si tuto skvělou knihu (cbdb.cz 92%) a přečtěte si ji zde zdarma:

⇒ Muž, který sázel stromy – Jean Giono ⇐

Koukněte se i na tuto animaci od Frederica Backa z roku 1987 (csfd.cz 93%),
která krásně kompletuje děj knihy:

http://www.csfd.cz/film/31167-muz-ktery-sazel-stromy/prehled/
http://www.cbdb.cz/kniha-1867-muz-ktery-sazel-stromy-lhomme-qui-plantait-des-arbres
https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Homme_qui_plantait_des_arbres_(film)

https://fr.wikipedia.org/wiki/L%27Homme_qui_plantait_des_arbres
http://www.databazeknih.cz/zajimavosti-knihy/muz-ktery-sazel-stromy-3640
http://sedastrelka.skauting.cz/files/jean-giono—muž,-který-sázel-stromy.pdf

Inzerce