Dnes si v našem deníku přečtete příběh člověka, který uměl neobyčejně komunikovat s lidmi, který byl velice diplomatickým mužem a částečně svými rozhodnutími změnil morální hodnoty moderního člověka. Přečtete si o muži, který zanechal obrovskou stopu v historii Spojených států amerických a pozměnil směr společenského vývoje nejsilnější mocnosti dneška.

„Kráčím pomalu, ale nikdy nekráčím zpět.“

Tato velká osobnost se narodila 12. února 1809 farmáři Thomasi Lincolnovi a Nancy Hanksové v jednopokojovém srubu na farmě v americkém státě Kuntucky. Ačkoliv otec Abrahama Lincolna celkem slušně vydělával, vyrůstal budoucí americký prezident v chudobě. Lincolnovi se, díky sporům o území, museli často stěhovat. Nakonec se usadili v okrese Macon ve státě Illinois, kde na malárii zemřela Lincolnova Matka. Po této ztrátě se Abrahamovi přestával líbit životní styl jeho otce, který byl plný manuální práce. Naučil se číst a psát a trávil mnoho času čtením knih. Ve svých 14 letech odešel z domu a začal se živit sám. Vystřídal mnoho různých zaměstnání, pracoval například jako dřevorubec, lodivod, zeměměřič, voják nebo poštmistr. Pořád ale prahl po sebezdokonalování a lepším životě. Když pracoval jako prodavač v drogérii, začal studovat právnické knihy, které objevil pod starými krámy na dně sudu, který koupil za 50 centů. Začal se zajímat o společenské dění a zapojoval se do veřejných debat. Právě v těchto debatách se projevil Lincolnův řečnický talent. Protože byl znám jako vzdělaný člověk, díky jeho lásce ke knihám, začali se na něj obracet lidé z celého okolí se svými starostmi a spory.

„Ten má právo kritizovat, kdo má odvahu pomáhat.“

Abraham se stále pokoušel uniknout těžké manuální práci, proto v roce 1832 koupil s partnerem malý krámek na smíšené zboží ve městě New Salem, Illinois. Ekonomika byla na vzestupu, ale obchod bojoval o přežití tak dlouho, až se Lincoln rozhodl svůj podíl odprodat. Lincoln se neustále vzdělával a začal se zapojovat i do politického života. V roce 1834 byl na druhý pokus zvolen do zákonodárného sboru státu Illinois. Ve stejném roce složil advokátské zkoušky a stal se společníkem advokátní kanceláře ve Springfieldu. Po úspěšném kariérním období zažil velké osobní neštěstí, když v roce 1835 zemřela jeho přítelkyně Ann Rutledge. Lincoln se z této rány dokázal vzpamatovat a v roce 1842 se oženil s Mary Toddovou. V roce 1846 úspěšně kandidoval ve volbách do federálního kongresu. Už při svém funkčním období v kongresu napsal spolu s Joshuou R. Giddingsem první návrh zákona pro zrušení otroctví, který měl platit pro oblast Washingtonu, ale návrh neměl dostatečný počet hlasů. V dalších volbách však nebyl zvolen, proto na čas politickou karieru přerušil a začal se věnovat své právnické kariéře. V této době postihla Lincolna další osobní tragédie. V roce 1850 zemřel jeho druhý syn Edward Barker Lincoln. Z této ztráty se Abraham už nikdy plně nevzpamatoval a trpěl klinickými depresemi. Byl ale obrovsky silný a později se 2x pokoušel kandidovat na senátora, ale neúspěšně. Až v roce 1860 vyhrál prezidentské volby.

02 

Zvolení A. Lincolna znepokojilo jižní (otrokářské) státy a napětí eskalovalo až do občanské války, mezi Unií (severními státy) a Federací, která trvala od r. 1861 do r. 1865. Ačkoliv A. Lincoln nebyl zpočátku odpůrcem otroctví, v průběhu války se postupně přikláněl k jeho úplnému zrušení. V průběhu války se naplno ukazovala Lincolnova povaha. Lincoln byl bez zášti ke komukoliv a pln lásky ke všem, proto nikoho nekritizoval a neodsuzoval. Možná právě v tom byla jeho tajemná přísada pro komunikaci s lidmi – nemluvil o nikom špatně, proto si dokázal každého získat. Například, když slyšel někoho, jak ošklivě mluví o lidech z jihu, říkával: „Nekritizujme je – chovají se tak, jak bychom se asi chovali my za podobných okolností.“ Vítězstvím Unie byl problém otroctví vyřešen a schválením ratifikovaného 13. dodatku ústavy USA bylo otroctví zrušeno.

„Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.“

V roce 1864 byl A. Lincoln znovu zvolen prezidentem, bohužel 14. dubna 1865 byl zastřelen hercem Johnem W. Boothem v divadle.

Příběh tohoto úspěšného muže je velmi inspirativní. Dokázal mnoho velkých věcí, i když žil v těžké době. Abraham Lincoln zachránil jednotu amerického národa a demokracii, byl to skvělý řečník a každého si dokázal podmanit svou prostotou významného muže, který svou práci bral jako službu národu.

04 

http://en.wikipedia.org/wiki/Abraham_Lincoln

Inzerce