Dnes žijeme v době informačních technologií. Vděčíme za to mnoha významným lidem. Zasadili se o to například Steve Jobs, Steven Wozniak, Bill Gates, Sergey Brin, Larry Page, Robert Noyc a mnozí další. Ale asi nikomu se nepovedlo, v takové míře, ovlivnit a změnit vzhled a budoucnost technologií, které zajišťují přenos informací. Dnes si povíme o člověku, který, za pouhé dva týdny, napsal zdrojový kód, který změnil život více než miliardě lidí. Dnes si díky tomuto člověku můžeme psát s přítelem, který je na druhé straně planety. Můžeme na internetu sdílet s přáteli, co zrovna děláme, jak se cítíme a vlastně téměř vše, co se v našem životě děje. Skoro se dá říci, že Mark Zuckerberg, jako první, vytvořil fungující virtuální realitu.

„Věřím v jedno jednoduché pravidlo podnikání. Dělejte věci, které jsou jednoduché první, a zajistíte si velký pokrok.“

Mark Zuckerberg je americký programátor, podnikatel, filantrop a generální ředitel jedné z největších společností světa. Narodil se v roce 1984. Jeho otec byl zubař a matka psychiatrička. Programování Zuckerberga začalo bavit už na střední škole, když napsal svůj první program. Otec ho podporoval, dokonce mu najal Davida Newmana, softwarového vývojáře, aby Marka soukromě učil. Mark se zaměřoval především na psaní komunikačních softwarů a her. Napsal například program pro svého otce, aby s ním mohli pracovníci v zubní ordinaci komunikovat, i když byl doma. Později vytvořil program Synapse Media Player, který dokázal zjistit styl hudby, který jeho majitel poslouchá. Tento program chtěl od Zuckerberga odkoupit i Microsoft, ale on jej neprodal a šel studovat na Harvard.

„Naším cílem není vytvoření platformy, ale zbavení se všech ostatních.“

Zde se začala rýsovat budoucnost „knihyobličejů“. Napřed napsal CourseMatch, ten měl studentům pomoct sledovat dění ve studijních skupinách. Poté přišel Facemash, který Zuckerberg napsal „for fun“, jak sám pozdněji řekl. Facemash ukazoval fotky studentů, kteří byli ubytovaní na kolejích, a ti co si je prohlíželi, jednotlivé fotky hodnotili. Za tento projekt se Mark musel veřejně omluvit, protože fotky získal tím, že se naboural do systému školy a zveřejnil je bez svolení studentů. O pár týdnů později, s Chrisem Hughesem a Dustinem Moskovitzem, začali pracovat na novém projektu. Na projektu, který změnil sociální život.

„Společnosti, které prosperují, jsou ty, které mají vizi a opravdu jim záleží na tom, aby byl svět o něco lepší.“

Dnes je Facebook jedna z největších společností světa. Z Marka rychle udělala nejmladšího dolarového milionáře. Podle prestižního plátku Forbes, je Mark 13 nejbohatší muž planety, přestože na pozici CEO ve Facebooku pobírá plat 1 dolar. Facebook mohl sice prodat, ale nikdy to neudělal. Nešlo mu tolik o peníze, šlo mu o jeho vizi. Chtěl, aby si lidé byli blíž.

„Ten film je učebnicová ukázka toho, jak si lidé, kteří dělají film, myslí, že pracujeme my v Silicon Valley. Filmaři se evidentně nemohou přenést přes fakt, že někdo může něco vytvořit jen proto, že ho ta tvorba baví. (o filmu Social Network)“

Mark je také filantrop, po vzoru Warrena Buffetta a dalších, daruje obrovské částky na dobročinné účely.

http://www.financnici.cz/mark-zuckerberg
http://www.forbes.com/profile/mark-zuckerberg/#
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mark_Zuckerberg
http://cs.wikipedia.org/wiki/Dustin_Moskovitz
http://en.wikipedia.org/wiki/Mark_Zuckerberg
http://cs.wikipedia.org/wiki/Intel
http://cs.wikipedia.org/wiki/Atari

Inzerce