Vlastníte Ferrari? A byli jste už v jeho museu? Český architekt Jan Kaplický mu ho postavil a my jsme se v něm byli podívat!

Odvážná stavba

Viděl jsem snímek, kde Eliška Kaplický, manželka Jana Kaplického pokládá základní kámen jedné stavby v Itálii. Stavba na mě působila futuristickým dojmem, přitom se zdálo, jako by tam stála už léta.

Ta stavba byla odvážná, celá žlutá a prosklená. Velice se mi zalíbila a chtěl jsem ji vidět naživo. Tak jsem se za ní vypravil.

Modena – mrtvé město a Ferrari

Když jsem přijížděl do Modeny-město kde se narodil Enzo Ferrari, nemohl jsem tomu uvěřit. Celé město bylo vybydlené, všechny obchody zavřené a neviděl jsem ani jednoho člověka. Navigace hlásila, že za 100 metrů bych tam už měl být, ale pořád tomu nic nenasvědčovalo. Kdyby mi někdo řekl, že v takovém městě má Ferrari museum, nevěřil bych mu.

Až najednou jsem uviděl velké parkoviště a žlutě zářící budovu. Přesně tento pohled jsem znal z toho snímku. Trochu jsem si oddechl, že tam už konečně jsem, přece jen jsou to dvě a půl hodiny jízdy autem z Trenta. Těšil jsem se, až nahlédnu dovnitř.

Budova která dýchá

Když jsem vstoupil dovnitř, byl jsem ohromen. Všechno do sebe zapadalo. Ladné křivky musea a krásných aut. Jakoby tu budovu a auta navrhl ten stejný člověk. Přitom první Ferrari a museum jsou od sebe vzdálené přes padesát let.

Krásné asistentce podávám vstupenku a vcházím do expozice. Na výstavní ploše přes 5000 m čtverečný se nacházejí auta od založení značky po současnost a ke každému je pár řádků něco o něm. Nádherná podívaná. Bylo ale těžké se  rozhodnout, zda se kochat auty, nebo budovou.

Na střeše jsou skleněné průduchy, které charakterizují kapotu sportovního auta. Pod nimi se nacházejí fotovoltaické panely, které slouží k ohřevu vody. Když museum vidíte na fotce, moc se vám líbí, ale teprve když do něho vstoupíte, hned vše pochopíte.

Z musea máte pocit, jako by dýchalo, jako kdyby bylo živé.

Ferrari si Kaplického velmi váží pro jeho stavby, ale i pro jeho cítění pro design, který se trochu shoduje s tím italským. V Museu je vyobrazena i Janova první skica musea a většina co je na ni, ve skutečnosti opravdu stojí.

Po cca hodině v expozici jsem zavítal i do oficiálního Ferrari Storu a pak jsem jen stál a kochal se. Můj výhled pak jen kazily přijíždějící auta německé výroby, které když srovnáte s Ferrari, tak by se Němci měli od Italů po stránce designu ještě učit.

Maranello – město žijící Ferrari

Když jsem opouštěl Modenu, byl jsem trochu smutný, ale naštěstí o cca 20 kilometrů za Modenou se nachází Maranello. Město, ve kterém má Ferrari současné sídlo a je zde také druhé museum.

Když jsem do města přijížděl, doslova všude byly nápisy Ferrari. Café Ferrari, Ferrari ristorante, Ferrari shop…,doslova všude. V tomto museu jsou spíše vystavené současné modely Ferrari a sekce Formule 1. Byla zde například formule M. Schumachera a Nikiho Laudy, o kterém jsme psali dříve. Byla to spíše taková hračkárna pro muže.

Na konci prohlídky mě čekalo překvapení. Už zpoza rohu jsem slyšel krásný zvuk. Byl zde profesionální simulátor Formule 1. Musel jsem si ho vyzkoušet.

Za €25 jsem si koupil deseti minutový zážitek na simulátoru a nasedl dovnitř. Nebylo to ze začátku lehké, ale kolo od kola jsem se zlepšoval. Když jsem dojel, v kavárně kousek vedle jsem si dal kafe a koukal po těch krásných vozech. Nasával jsem atmosféru. Mohl jsem tam být celý den, ale bohužel jsem musel místo opustit.

Když jsem odjížděl po dálnici zpátky, byl jsem rád, že jsem takové místo viděl a že se tam snad ještě jednou vrátím. Třeba si to Ferrari jednou koupím. 🙂

Obě dvě musea zapůsobí na každého. V tom prvním vidíte celou historii Ferrari v krásné budově a v tom druhém zase nasajete atmosféru Formule. Je to takový sen každého muže a ženy mohou počkat ve stylové kavárně. Je zde krásné splynutí Enza a Jana, mužů, kteří viděli svět jinak.

http://www.solaripedia.com/13/398/5902/enzo_ferrari_museum_sketch_by_kaplicky.html
http://www.lidovky.cz/architekt-jan-kaplicky-uz-svou-knihovnu-v-praze-prosadit-nestihl-p92-/lide.aspx?c=A140112_153731_lide_hm
https://free-d.nl/uploads/default/scale_1024x768_q100/ef8b1310a485807abe88feed8d6c6ed43bf8d021.jpg
http://forum.awd.ru/gallery/images/upload/224/4a2/2244a278f6df7a925f60bf1f2585d5df.jpg

Inzerce