Když jsem začal sbírat materiály pro tento článek, jméno Charles M. Schwab pro mě bylo jen jméno někoho, o kom píše Dale Carnegie nebo Napoleon Hill. Poté jsem však zjišťoval více a více informací o tomto velkém muži a dozvěděl jsem se, že jde o velmi bystrého muže, kterému se nedostalo tak dobrého vzdělání, ale přesto se dokázal vypracovat na vynikající pozici a vydělat díky svému výtečnému jednání s lidmi velké množství peněz.

Charles Michael Schwab se narodil 18. února 1862 ve Williamsburgu ve státu Pensylvánie. Jeho prarodiče byli římskokatoličtí přistěhovalci z Německa. Otec byl výrobcem vlny. Díky nedostatku finančních prostředků se mu dostalo pouze skromného akademického vzdělání. Později se s rodinou přestěhovali do města Loretto, které považoval za svůj domov.

„Veďte život, ve kterém se budete ke každému chovat laskavě a přátelsky a budete překvapeni, jak šťastný život povedete.“

Svou pracovní kariéru započal v ocelárnách slavného Andrewa Carnegieho, kde nejprve pracoval jako dělník, následně pracoval ve skupině Edgara Tohomsona a nebo u ocelářských pecí v Braddocku v Pensylvánii. Díky své schopnosti vybudovat si vždy dobré a harmonické vztahy si dokázal zajistit rychlý vzestup. Byl často považován za velmi schopného mladíka, kterého častokrát povyšovali na vyšší a vyšší pozici. Ve svých 19 letech již pracoval jako asistent ředitele závodu.

„Když si muž stanoví limit toho, co bude dělat. Stanoví si tím také limit toho, co bude umět.“

V roce 1897, v pouhých 35 letech, se pak stal prezidentem celé společnosti Carnegie Steel Company. V roce 1901 pomohl dojednávat prodej Carnegieho ocelářských podniků skupině finančníka JP Morgana. Po odkoupení se Schwab stal prvním prezidentem US Steel Corporation.

„Neexistují žádná omezení, do jak velkých rozměrů může vyrůst každý z nás.“

Pod jeho vedením se společnost USS stala největším nezávislým výrobcem oceli na světě. Podporoval také aktivity svých zaměstnanců. V roce 1911 zaměstnanci jeho společnosti vytvořili fotbalový tým, který se v roce 1914 stal profesionálním. Do svého zániku v roce 1930 dokázal vyhrát osm šampionátů, šest amerických pohárů a mnoho dalších. Do dnes je považován za jeden z největších fotbalových týmů v historii USA.

„Muž, který chce úspěšně pokračovat ve svém podnikání, musí mít představivost. Musí mít představu a sen o celé věci.“

Zmínku o jeho výtečném jednání se svými zaměstnanci můžete nalézt také v knize Dalea Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi, o které jsme psali také v našem časopise. Thomas A. Edison ho označil za „mistra podnikání“. Charles M. Schwab získal nespočet ocenění za své zásluhy v ocelářském průmyslu.

„Neznám člověka, který by nepracoval lépe v ovzduší chvály a uznání, než v ovzduší kritiky.“

Poté co se stal velmi bohatým mužem, se přestěhoval do New Yorku, kde vybudoval jeden z nejokázalejších soukromých domů, který kdy byl v New Yorku postaven. Šlo o residenci se 75ti pokoji. Charles M. Schwab vlastnil také 44 pokojové letní panství na více než 400 hektarech. Šlo o dům s nádhernými zahradami a devíti jamkovým golfovým hřištěm.

„Lidé pracují daleko lépe a vynakládají větší úsilí, když je pochválíme, než když je kritizujeme.“

Charles M. Schwab zemřel na srdeční chorobu v roce 1939. Jeho výjimečný příběh je také nastíněn v knize Napoleona Hilla Myšlením k bohatství. Je velmi důležité, abychom se při svém podnikání učili právě od takových velikánů, jakými byli například Charles M. Schwab, Andrew Carnegie nebo JP Morgan. Určitě je v jejich příbězích mnoho neobjevené moudrosti, která nás dokáže posunout směrem k úspěchu.

https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_M._Schwab
http://www.libraries.psu.edu/findingaids/1463.htm
http://www.thefamouspeople.com/profiles/charles-m-schwab-137.php
http://www.britannica.com/biography/Charles-M-Schwab
https://en.wikipedia.org/wiki/Charles_M._Schwab_House
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/c/charles_m_schwab.html
http://azcitaty.cz/citaty/charles-m-schwab/

Inzerce