Od dob, kdy se začal vysílat seriál Sex and the City, po nich ženy touží. Ale netoužily po nich ještě dřív? Vždyť jsou tak nádherné, jedinečné a precizní. Jsou dokonalou kombinací stylu a smyslu pro detail. Boty Manolo Blahnik svým vzhledem a pohodlností nadchly celý svět. Málokdo ale ví, že návrhář tohoto módního skvostu má české kořeny.

Manolo Blahnik se narodil roku 1942 na Kanárských ostrovech. A nutno podotknout, že jeho život byl vždy tak trochu mezinárodní. Jeho matka pocházela ze Španělska a otec byl Čech. Syna nechali vystudovat prestižní školu v Ženevě, obor právo a literatura. Během studií se ale u Manola začala projevovat velká vášeň pro módu a umění. Miloval divadlo a jeho snem bylo navrhovat divadelní kostýmy. Proto v roce 1965 odešel do Paříže, kde studoval umění.

Móda ho naprosto pohltila, a tak se roku 1968 odstěhoval do Londýna, kde se začal věnovat módnímu návrhářství. Nejprve jen pracoval v módním butiku Zapata a přitom si doma potají kreslil své první návrhy. Ale když poté předložil své myšlenky tehdejší editorce Amerického Vogue, Dianě Vreeland, bylo jasné, že móda ho bude provázet celým jeho životem. Diana byla nadšená a poradila mu, aby se začal věnovat jen navrhování obuvi.

A tak se Manolo začal zaměřovat na obuvnický průmysl – navštěvoval různé obuvnické závody, studoval principy obuvnictví a především neustále navrhoval nové a nové modely bot. Pozornost věnoval zejména podpatkům, ty se také později staly základem a charakteristickým rysem celé jeho tvorby. Netrvalo dlouho a Manolo si otevřel svůj první butik, kde prodával své skvosty. Jeho boty si rychle oblíbily Londýnské ženy všech společenských vrstev, z těch nejvyšších to byla například Lady Diana, Madonna či Kylie Minogue. Tak rychle nabytý úspěch ho v roce 1974 dostal až na titulní stránku časopisu Vogue a jeho sláva se tím rozšířila do celého světa.

Co ale všechny na jeho botách tak uchvátilo? Blahnikova filozofie je založena na perfektním řemeslném zpracování v kombinaci s jedinečným stylem a citem pro detail. Prvotřídní materiály, precizně tvarované linie, typicky klenutý podpatek a vkusné zdobení – tím můžete obuv Manolo Blahnik rozeznat od milionu jiných bot. Oblíbené se staly také pro svou pověstnou pohodlnost. Výroba každého kousku prochází 50 různými procesy, kterým Manolo většinou osobně přihlíží. Pokud během výroby zaregistruje na některém z párů sebemenší nedostatek, boty zkrátka vyřadí. Proto se denně vyrobí jen maximálně 80 párů bot.

Manolo rád kombinuje různé barvy a vzory. Dlouho do noci pak přemýšlí nad komplikovaným zdobením každého nového páru. Boty Manolo Blahnik jsou právem označovány za „princeznovské“. Je to skvost, který si oblíbily především světové celebrity, pro které jsou díky své vysoké ceně přeci jen přístupnější. Tyto přepychové lodičky či sandálky – pošité brokátem, kůží či kvalitním semišem a vysázené drahokamy často zdobí červený koberec.

Tyto takzvané „Manolky“ se staly symbolem čistého klasického stylu 21. století. Fenoménem se staly především díky slavnému seriálu Sex and the City (Sex ve městě), se kterým budou už navždy neodmyslitelně spojeny. Byly to právě boty Manolo Blahnik, které hlavní hrdinka Carrie Bradshaw tolik milovala, běhala v nich po ulicích New Yorku a nakonec ji právě s „Manolkou“ v ruce požádal o ruku Pan Božský. Od té chvíle každá žena toužila být jako Carrie – najít Pana Božského nebo alespoň ten pravý pár bot od Manolo Blahnika.

https://www.manoloblahnik.com/us
http://thewindow.barneys.com/step-lively-manolo-blahnik-picks-his-10-favorite-shoes-for-fall/
https://www.prozeny.cz/clanek/manolo-blahnik-sen-kazde-damske-nohy-27358
http://cz.starnostar.com/Manolo-Blahnik-Zivotopis-Manuel-Blahnik-Rodriguez-Kariera-Profil-Manolo-Blahnik-Biografie/2033/Zivotopis/
https://cz.pinterest.com/pin/251427591670462072/
https://es.pinterest.com/pin/440578776019875861/

Inzerce