Dnes si v našem deníku povíme o jednom z nejbohatších mužů planety. Jeho jméno není příliš známé, což je záhada, když se na žebříčku milionářů předhání s Billem Gatesem a Warrenem Buffettem. Proto bych Vám jej rád představil. Navíc se od tohoto mexičana můžeme mnohé naučit.

„Konkurence vás vede k lepším výsledkům, vždycky, vždycky vás vede k lepším výsledkům, i když konkurent vyhraje.“

Carlos Slim Helú se narodil v roce 1940, ale pro jeho příběh jsou důležité zkušenosti jeho otce, který ve 14 letech, v roce 1902, odešel z Libanonu do Mexika, aby nebyl odveden do armády. Carlosův otec ,Julián Slim Haddad, přišel do Jižní Ameriky bez ničeho. Měl zde starší bratry, kteří také utekly před válkou, ale Jilián se postavil na vlastní nohy. Už v roce 1911, ve 23 letech, si otevřel vlastní obchod s textilem a během 10 let měl oběh zboží v hodnotě 100 000 USD. Julián v roce 1922 začal skupovat podhodnocené nemovitosti v Mexico City. Měl talent na hledání výhodných příležitostí nejen v realitním trhu a tento talent později předal i svému synovi Carlosovi, když mu vyprávěl jak výhodně nakupoval nemovitosti a společnosti. Také zavedl nový podnikatelský model, zakládal obchody podobné obchodním domům, kde prodával velké množství zboží s menší obchodní marží.

„Chceš-li být úspěšný, musíš věci dělat jinak než jiní,“
– Julián Slim Haddad

Po sňatku s Lindou Helú se Juliánovi narodilo šest dětí. Velice brzy je začal vzdělávat ve finanční gramotnosti. Každé dítě dostávalo pravidelné týdenní kapesné, ale každé si muselo vést účetní knihy, kam zaznamenávali všechny příjmy i výdaje, aby je v neděli večer mohli s otcem Juliánem projít a prodiskutovat. Malý Carlos, pátý ze šesti dětí, si vzal otcovi rady nejvíce k srdci. To co ho otec naučil bylo vlastně naprosto jednoduché. Nakupovat když je cena nízko a když cena klesá, nakupovat ještě více. Určitě všichni z nás v dětství něco sbírali. Nějaké karty, hračky nebo cokoliv, co mohli sbírat i ostatní, aby potom mohli sbírané věci vyměňovat. Carlos a jeho vrstevníci sbírali kartičky basebalových hráčů. Ale Carlos v kartičkách viděl potenciál k obchodu. Studoval hráče a hledal signály, že ten či onen dorostenec bude hvězdou. Když takový signál našel, koupil tolik kartiček kolik mohl. Ostatní chtěli hráče kteří jsou dobří teď, takže nějakého mladíka prodali za mizivou cenu. Ovšem během několika měsíců, když mladík postoupil do ligy, prodával Carlos, ty stejné kartičky, za mnohonásobně vyšší cenu. Jak jednoduše převést otcovi rady do praxe. Carlos chtěl být, po vzoru otce, obchodníkem. Otcovi rady doslova hltal a co víc, při každé příležitosti je testoval v praxi. A ono to fungovalo. Už ve svých 12 letech  koupil své první skutečné akcie a v 15 letech už byl akcionářem největší Mexické banky. Puberta byla pro Carlose jistě složitá, ve 13 letech zemřel jeho otec. Naštěstí načerpal od otce vše co mohl, aby byl úspěšným obchodníkem. Carlos byl fascinován čísly, tak šel studovat inženýrství na National Autonomous University of Mexico. Protože číslům už i rozuměl, stal se studentem a zároveň profesorem.

„Pokud podnikáte, musíte pochopit prostředí. Musíte mít vizi budoucnosti, a musíte znát minulost.“

Po škole se držel svého snu stát se obchodníkem a začal jako akciový makléř na burze, kde zdokonaloval své obchodní a investiční umění. Často pracoval i 14 hodin denně, ale už 4 roky po ukončení studia byl jeho příjem 400 000 USD, což je vzhledem k inflaci dnes ekvivalent asi 3 000 000 USD (72 000 000 CZK). Carlos ale neusnul na vavřínech a založil svou první investiční společnost. I nadále se držel rad svého otce. V Mexiku se rychle střídali hospodářské cykly a Carlos toho naplno využíval. Stal se známým jako telekomunikační magnát. V roce 1990 se stal majitelem telekomunikační společnosti Telmex, kterou koupil od státu, když byla hluboce pod svou cenou. Získal tím monopolní postavení na rozvíjejícím se telekomunikačním trhu, které drží dodnes. Investiční umění ukazoval snad při každém obchodu. Například když v roce 1997 koupil 3% akcií Apple za pouhých 17 dolarů za akcii. Apple byl v recesi, ale poté se do společnosti vrátil Steve Jobs a ze 17 USD bylo najednou 100, pak 200… Výčet jeho investicí by zadal na příliš dlouhý článek, stačí říci jen tolik, že když přijedete do Mexika, určitě narazíte na mnoho produktů firem, které vlastní Carlos Slim Helú, budete jezdit po silnicích, které postavil, telefonovat přes operátora kterého vlastní a když onemocníte, jistě se dostanete do jeho nemocnic. Carlosův majetek má dnes hodnotu 72,1 miliardy dolarů, rozinvestovaných snad ve všech hospodářských odvětvích.  Díky jednoduchému pravidlu, nakupovat když je cena nízko, je dnes druhým nejbohatším mužem světa.

„Já nevěřím na štěstí. Věřím faktům. Věřím v práci.“

Carlos je i velkým filantropem. Založil tři nadační společnosti. Investuje například do obnovy historického centra Mexico City, podporuje sport vzdělání a zdravotnictví. Staví silnice a celkově se snaží, aby z jeho bohatství měli prospěch i ostatní lidé.

„Chyby jsou normální a lidské. Zmenšujte je, příjměte je, opravte je a zapomeňte na ně.“

Carlos Slim Helú je zajímavý a velice úspěšný člověk. Právem patří mezi osobnosti, které bychom měli studovat, abychom dosáhli úspěchu.

http://mobil.idnes.cz/carlos-slim-helu-profil-0sf-/mob_tech.aspx?c=A130430_174214_mob_tech_hro
http://en.wikipedia.org/wiki/Carlos_Slim
http://www.forbes.com/profile/carlos-slim-helu/
http://www.financnici.cz/carlos-slim-helu
http://dreamlife.cz/carlos-slim-helu-45-milionu-kazdou-hodinu/
http://www.forbes.com/sites/doliaestevez/2014/04/29/mexican-billionaire-carlos-slims-20-most-notable-quotes-and-top-10-business-principles/

Inzerce