Naše články Vás již zavedli do mnoha známých, krásných a důležitých měst na mnoha kontinentech. Dnes se podíváme do části světa, která se výrazně podílela na globální historii, a výrazně i na historii naší vlasti. Řeč je o Ruské federaci, největší zemi světa. Konkrétně Vás seznámíme s městem v severozápadním Rusku, které leží u ústí řeky Něvy do Finského zálivu. Na město, které se významně podílelo na ruské historii.

map

Sankt-Petěrburg byl založen v roce 1703 Petrem Velikým. Petr plánoval postavit nové hlavní město Ruska. To se také splnilo, Sankt-Petěrburg byl hlavním městem až do roku 1917, kdy zde, výstřelem z křižníku Aurora, začala Velká říjnová socialistická revoluce. Dodnes je kulturním střediskem celého Ruska, s mnoha památkami, nádhernou architekturou, tradicemi, ale i divokým nočním životem.

Skoro to vypadá, že je celý střed města zapsán v seznamu Světového dědictví Unesco. Zajímavých budov je tu opravdu mnoho. Některé jsou architektonickými skvosty, jiné jsou zajímavé svou historií a některé jsou i skvostné, i historicky zajímavé. Mezi ty nejzajímavější a nejznámější patří Zimní palác, který je dnes, díky Kateřině Veliké, největší obrazárnou světa s téměř třemi milióny uměleckých děl. Z náboženských budov jsou asi nejzajímavější Isakijevský chrám (Katedrála svatého Izáka) a Katedrála sv. Petra a Pavla. Druhá jmenovaná se nachází v komplexu prvních staveb v Sankt-Petěrburgu, v Petropavlovské pevnosti. K dalším zajímavým budovám můžeme zařadit Palác Admirality, Smolenskou katedrálu nebo třeba Kazaňský chrám.

Když projdete památky, jsou zde další atrakce, které lze navštívit. Můžete zajít do divadla, na operu, do některé z galerií, podniknout plavbu po řece Něvě, prohlédnout si slavnou Auroru, a večer vyrazit do ulic, ochutnávat ruskou kuchyni v místních restauracích a bavit se v místních barech.

Zajímavostí je poloha Snakt-Petěrburgu, je to nejsevernější město planety s počtem obyvatel vyšším než 1 milión. Proto jsou zde v letním období takzvané „bílé noci“, slunce zde sice zapadá, ale i v noci je zde světlo. Další zajímavostí je samotné jméno města. Sankt-Petěrburg je původní název, který se po rozpadu Sovětského svazu opět obnovil, ale v průběhu krátké historie se město jmenovalo Sankt-Petěrburg, Petrograd a Leningrad. Pro nás je kulturní zajímavostí i jedna místní socha. Od roku 2003 stojí ve městě socha Švejka v životní velikosti, tedy socha slavné literární postavy z knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od autora Jaroslava Haška.

Na závěr musím doporučit prohlídku stránek města. Jsou přehledné a nabídnou Vám mnoho dalších informací, které se nám do článku už nevešli. Sankt-Petěrburg je jedním z nejhezčích a nejmladších měst světa, nedávno oslavilo 300 výročí a po válce bylo skoro celé znovu postavené. Sankt-Petěrburg rozhodně stojí za návštěvu.

http://www.eurovikend.cz/st-petersburg/
http://rusko.orbion.cz/sankt-peterburg/pruvodce/
http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/evropa/rusko/sankt-peterburg/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rusko
http://www.saint-petersburg.com/

Inzerce