Dnes se podíváme do východní Asie, na ostrov Taiwan, konkrétně do hlavního města Čínské republiky. První osídlení se zde objevilo v 18. století. Od 19. století se z města stalo hospodářské, politické a kulturní centrum ostrova. O celý ostrov se dlouhou dobu přetahovala Čína a Japonsko. Především japonská kultura zde zanechala nesmazatelnou stopu. Dnes si na Taiwan stále klade nárok Čínská lidová republika, proto zde panuje napětí a mnoho států Čínskou republiku neuznávají, ale byla zde vyhlášena nezávislost a hlavním městem se stala Taipei, často také zvaná Tchaj-pej.

Právě Taipei je dnes naším cílem. Dnes je Taipei globálním městem, kam každý rok přicestuje přes 6 milionů turistů. Protože je Taiwan ekonomicky silná země, má zde sídlo i několik známých společností, asi nejzajímavější a nejznámější z nich je společnost Asus. 15. město světa, co se návštěvnosti týče, rozhodně má co nabídnout. Je zde příjemné podnebí, exotické prostředí, naprosto jiná kultura, mnoho muzeí, jedna z nejvyšších budov světa, mnoho chrámů a dalších zajímavých míst.

 

Do města se dostanete poměrně jednoduše, doprava je na celém Taiwanu na vysoké úrovni a hlavní město je rychle přístupné ze všech částí, i z mezinárodního letiště Taiwan Taoyuan International Airport.

Když už budete v Taipeii, pak se musíte podívat na nejdůležitější budovy. Mezi nejznámější patří mrakodrap Taipei 101, který byl mezi roky 2004 a 2010 nejvyšší budovou světa a byl prvním mrakodrapem, který pokořil 500 metrovou výškovou hranici. Architektonicky je Taipei 101 také velice zajímavá, snad žádný parametr této budovy nebyl náhodný, všechny mají nějaký význam pro kulturu, nebo polohu města.

Kulturu a umění můžete poznat v několika desítkách muzeí. Zajímavé musí být například muzeum robotů, Národní muzeum historie, Taipei Fine Arts Museum nebo National Palace Museum. Z náboženských budov patří k nejvíce navštěvovaným Mengjia Longshan Temple, který je sídlem taoistů a buddhistů. Z památníků je asi nejzajímavější Chiang Kai-shek Memorial Hall, který je postavený na památku prezidenta Chiang Kai-sheka.

Taipei je asi nejvíce známá svými nočními trhy, nejvíce pak trhem Shilin Night Market. Nakoupit zde můžete tradiční jídlo, suroviny, oblečení a mnoho dalšího zboží. Projít se, po nočním nakupování, můžete v některém parku. Je zde národní park Yangmingshan, Zoologická a Botanická zahrada nebo třeba Daan Forest Park. Hodně populární jsou také tradiční lázně, mezi nejlépe hodnocené patří rezort Xinbeitou Hot Springs.

Míst kam se podívat je zde samozřejmě více, proto doporučuji podívat se na některé ze zdrojů. Taipei je bohatá na zážitky, jen se nám sem všechny nevejdou. Taipei je bohatým a zajímavým městem v zajímavé lokalitě. Obrázky mluví za vše, je to místo kam se rozhodně stojí za to podívat.

http://www.taipeitravel.net/en/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tchaj-pej
http://en.wikipedia.org/wiki/Taipei
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tourist_attractions_in_Taipei
http://www.tripadvisor.cz/Tourism-g293913-Taipei-Vacations.html
http://wikitravel.org/en/Taipei
http://www.lonelyplanet.com/taiwan/taipei

Inzerce