Mentee je nová aplikace, díky které budete moci sdílet své zkušenosti a dovednosti s lidmi po celém světě. Aplikaci předcházelo mnoho důležitých kroků. Jak vůbec sympaťáci Jakub Zajíček a Zdeněk Loziáš došli k takovému nápadu? Jak aplikace vznikala? Jakou cestu kluci museli projít? O tom už v dnešním rozhovoru.

Představte nám váš projekt. O co se jedná? Pro koho je vhodný?

Už nějakou dobu pracujeme na projektu, který lidem usnadní cestu k novým dovednostem a znalostem. Vyvíjíme mobilní aplikaci Mentee, která to bude umožňovat všem bez rozdílu věku, pohlaví nebo třeba finanční situace. Představte si, že nemusíte za výuku dovedností platit. Stačí, když pouze vyměníte tu dovednost, kterou ovládáte, za tu, co se chcete naučit. Prostě takový barter.

Jak vás to napadlo? Inspirovali jste se někde?

Myšlenka vytvořit aplikaci nás napadla při celkem zvláštní situaci. Byl to asi jeden den po tom, co Jakub zanechal podnikání ve své předchozí firmě. V září 2016 jsme jeli klasickou trasu z Břeclavi do Zlína a dali jsme si za cíl, že vymyslíme podnikatelský záměr dřív, než dojedeme do cílové stanice. Vyjmenovali jsme současné trendy a zeptali se sami sebe, co by nás bavilo. A tak se zrodil nápad na aplikaci. Než jsme projeli kolem Hodonína, tak jsme na to kápli a od té doby na tom denně dost usilovně pracujeme.

Jak vypadaly vaše začátky? Jak dlouho už projekt funguje? Kam jste se za tu dobu posunuli?

Vypadaly tak, že Jakub téměř nespal a Zdeněk skoro přestal chodit do školy. (smějí se) Dokonce, abychom déle vydrželi, jsme vyvinuli náš signature nápoj, tzv. mentea – čaj louhovaný za studena.

Víme ale, že nápad nic neznamená. Mnohem důležitější je jeho pojetí a provedení. Museli jsme vymyslet, jak bude aplikace vydělávat, jak do ní dostaneme lidi, atp. Bylo potřeba také otestovat naši premisu, která stála na tom, že si lidi chtějí vyměňovat znalosti a dovednosti. Poprvé se dozvídáme o tzv. MVP (minimal value product).

Náš nápad jsme otestovali hned několika cestami, ale tou nejzásadnější bylo vytvoření Facebook skupiny SKILL SHARING, kde si můžou její členové vyměňovat dovednost za dovednost. Ta v současnosti čítá více než 2000 členů a vznikla už také ve Velké Británii, kde se nám o ni stará místní ambasador Vašek Tomanec.

Co se aplikace týče, tak se nám povedlo vytvořit motivovaný a soběstačný tým, který žene kupředu společná vize a cíl.

„Za investorem zatím jít nechceme, protože by nám ubíral kousek svobody, kterou na podnikání tolik milujeme.“

Co vidíte jako největší přínos pro uživatele? Proč bychom měli být součástí?

Ze SKILL SHARING skupin jsme odpozorovali hlavní dva přínosy. Tím prvním je to, že se můžete novou a inovativní cestou seznámit se super lidmi a tím druhým je samozřejmě to, že se u toho naučíte spoustu nových věcí. Takovým vedlejším efektem celé výměny dovedností je to, že když jste v roli „učitele“, tak sami zdokonalujete svou schopnost vysvětlované dovednosti více porozumět.

Nicméně o samotných výhodách P2P učení bychom mohli mluvit dlouho. Je to kategorie opravdu sama pro sebe.

Získáváte zpětnou vazbu? Máte nějaký konkrétní příběh který jste si zapamatovali?

Zpětnou vazbu dostáváme poměrně často. Udělali jsme i takový minivýzkum, ze kterého nám vyšly poměrně zajímavé výsledky ohledně přínosnosti a celkově užitku. Více než polovina dotazovaných našla ve skupině parťáka, ale ne vždy se podařilo setkat a „výuku“ uskutečnit. Nicméně tomu by aplikace měla celkem efektivně předcházet.

Nejvíce nás potěšil příběh, když se Pavel seznámil s Terezou. Pavel je celkem borec přes účetnictví a podnikání, se kterým Terka potřebovala poradit. No a Pavel se chtěl naučit péct dorty. No a našli se a poslali nám báječnou fotku a příběh.

Jinak víme o tom, že se ve skupině našli kamarádi, kteří spolu nyní natáčí videa a plánují spolubydlení. Příběhů je hromada a o všech snad ani nevíme.

Co vám dává práce na tomto projektu? Co je naopak nevýhodou?

Práce na tomto projektu nám toho dává hrozně moc. Kvůli finanční úspoře jsme se naučili základy SEO, vytvořili jsme si vlastní web, ovládáme PPC reklamu, naučili jsme se mluvit na kameru, točit videa, ovládat Adobe Photoshop a spoustu dalšího. Obrovskou výhodou je drive, jaký nám dodávají naši fanoušci, komunita v ČR a UK a práce s lidmi, kteří jsou do projektu zapojeni. Bez nich by to nebylo nikdy ono.

A nevýhoda je snad jen jedna. Při tom všem musíme ještě myslet na to, že potřebujeme zaplatit složenku a koupit si chleba. Jinými slovy, dokud nebude aplikace vydělávat, tak musíme myslet na zadní vrátka a dělat práci, která nám to v současnosti umožní. A že na to občas zapomínáme. (smějí se)

Kdo všechno na projektu pracuje? Kdo se čemu věnuje? Chcete časem rozšířit tým?

V současnosti máme celkem ustálený tým o pěti lidech. Zdeněk a Jakub jsou autoři myšlenky a zakladatelé. V týmu máme samozřejmě vlastního vývojáře a člověka, který má na starost technický a právní dozor. O propagaci ve Velké Británii se nám stará tamější ambasador. Externě spolupracujeme ještě s grafikem a dalším programátorem.

Rozšiřování týmu plánujeme. Minimálně o dalšího vývojáře a spoustu dalších odhodlaných ambasadorů všude po světě.

Co jste vystudovali? Pomáhá vám škola v ohledu k vašemu projektu?

Jakub má za sebou bakalářské studium Marketingových komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Zdeněk stejný obor letos dokončuje. Škola nám velmi pomáhá. Jednak kvůli tomu, že téměř denně využíváme znalostí, které nám poskytla (především z oblasti marketingu), ale také kvůli ochotným lidem, kterých je škola plná.

„Díky reálné oborové praxi učitelů nás škola vybavila praktickými radami a tipy namísto teoretické snůšky skriptových keců.“

Jaké máte plány do budoucna? Kde se vidíte za 5 let?

Plány máme obrovské. Za 5 let chceme, aby už byla aplikace rozšířená do celého světa. Díky tomu by měla umožňovat naprosto neskutečné možnosti. Ráno se poradíte s Japoncem, jak připravit sushi, odpoledne s Italem, jaký oblek zvolit a večer pokecáte s Mexičanem o tom, jak udělat prvotřídní tortilu. Rádi bychom se dostali do pozice, že lidi radši využijí Mentee, než Google, když budou vyhledávat dotazy typu “how to…”. (smějí se)

Jaký máte vzkaz pro naše čtenáře?

Postupujte s rozvahou, nespěchejte a neutrácejte peníze za hlouposti. Užívejte si cestu a low-cost life, protože nikdy nevíte, kdy to skončí.

Budeme hrozně rádi, když se zapojíte do beta testování iOS verze. A vy, kteří nemáte jablko, tak nesmutněte. Když nám necháte e-mail, tak vám dáme vědět ihned, jakmile se bude chystat Android verze. Už brzy!

Děkuji Jakubovi a Zdeňkovi za skvělý rozhovor. Sama jsem jejich Skill Sharing vyzkoušela a můžu tedy novou aplikaci vřele doporučit. Seznámíte se s novými lidmi, naučíte se novým dovednostem a ještě si upevníte ty své. Mentee přeji hodně úspěchů v budoucnu, věřím, že má obrovský potenciál.

www.getmentee.com/cs/beta
www.facebook.com/getmentee
https://www.instagram.com/getmentee

Inzerce