Dnes bych chtěla oprášit příběh o slavném muži, který si vysnil obrovský sen. Sen, který by u mnohých lidí zůstal možná jen v jejich představách. On ho však zrealizoval a za svůj život tak nashromáždil majetek pět set milionů dolarů.

Ve městě Oak Park žil malý chlapec jménem Ray Kroc se svou rodinou. Jeho otec byl český emigrant. Pocházel z vesničky Stupno kousek od Plzně. Ray byl velice aktivní dítě a tak se jeho maminka rozhodla, že ho začne sama učit na klavír. Do školy ovšem chodil nerad. Tušil, že mu informace získané studiem ve škole v jeho životě nepřinesou příliš užitku. To se také stalo a jeho odhodlání pak předčilo jakékoli školní vzdělání.

Již ve 14 letech ukončil školu a rozhodl se s kamarády otevřít obchod s hudebninami. Ray tušil, že kariéra obchodníka je to, co ho bude po celý život provázet a naplňovat. Jeho klíčem k úspěchu byl optimismus.

„Vždy jsem věřil, že každý člověk vytváří své vlastní štěstí a je zodpovědný za své vlastní problémy.“

V roce 1922 se Ray oženil s dívkou jménem Ethel, kterou poznal jako klavírista v orchestru v Michiganu. Za nějakou dobu začal pracovat ve firmě Lily Tulip, která vyráběla papírové šálky. Měl takové nasazení, že se stal jedním z nejúspěšnějších prodejců a tak za odměnu získal pětiměsíční dovolenou na Floridě. Místo aby odpočíval, nechal se tam zaměstnat jako realitní makléř. Téměř okamžitě se dostal do dvacítky nejúspěšnějších makléřů a získal tak automobil s osobním řidičem. Bylo mu pouhých 23 let. Ray se nakonec vrátil zpět k prodeji papírových šálků, protože se situace na Floridě zhoršila. Chtěl ale stále víc a tak hledal další obchodní příležitosti. Jednu takovou našel v prodeji „Multi-Mixeru“ – stroje na výrobu mléčných koktejlů.

Jednou, cestou do Los Angeles na pracovní schůzku uviděl restauraci bratrů McDonaldových, kde podávali hot-dogy. Pracovníci sladěni v bílých úborech, každý z nich přesně plnil svůj úkol. Disciplína, pořádek a organizace v Rayovi probudili vzrušení, že právě tento styl obchodu má ten pravý potenciál, který hledal. Viděl v nich předlohu pro tisíce dalších restaurací po celé zemi.

„Myslete na malé věci a zůstanete malý. Já však nechtěl být takový.“

Hned na druhý den navštívil bratry Richarda a Mauritze McDonaldovi, aby s nimi uzavřel dohodu. Cílem bylo získat koncesi na stavbu restaurací po celých Spojených státech. Přes všemožné námitky bratrů McDonaldových je nakonec přesvědčil. Padesátiletý muž trpící artritidou a cukrovkou se stal hamburgerovým králem a jedním z nejúspěšnějších podnikatelů na světě. Věřili byste tomu? Časopis TIME ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osob století.

V dalších letech Ray Kroc cítil, že je to ten pravý obchod. Měl však jednu vadu. Nebyl jeho. Stále byl vázán s bratry smlouvou. Narovinu se jich zeptal, na kolik si svůj podnik cení. Odpovědí bylo 2,7 milionu dolarů což v té době bylo téměř nedosažitelné. Ray měl problém získat takhle vysokou půjčku skoro v každé bance. On se však svého snu nevzdával. Nakonec úvěr získal, ale znamenalo to, uvázat se vysokými splátkami prakticky do konce života, což byl neskutečně velký risk. Představte si, jak by skončil, kdyby vsadil na špatnou kartu. Díky úspěšnému vedení firmy měl půjčku splacenou za necelých deset let.

Ray Kroc nepocházel z bohaté rodiny, ani nevystudoval prestižní vysokou školu. Ale svou vlastní pílí, myšlením a vytrvalostí se mu podařilo vytvořit jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších obchodních řetězců na světě. A můžeme být hrdí, že byl z poloviny Čech!

První restauraci v České republice otevřela společnost McDonald’s 20. března 1992 v Praze ve Vodičkově ulici. V Česku je 78 % restaurací provozováno franšízanty. Zhruba třetina všech restaurací je v Praze.

https://cs.wikipedia.org/wiki/McDonald%27s
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1426318-zemrel-americky-podnikatel-ray-kroc-zakladatel-mcdonalds
http://www.eyrie.cz/pribehy-firem/ray-kroc-cech-ktery-dal-svetu-rychle-obcerstveni-303.html

Inzerce