„Upřednostňujeme luxusní a bezpečné osobní automobily nebo plachetnice, ale neřídíme je!“ říká mladý pár, který cestuje po světě křížem krážem. Jak se dá prakticky žít na cestách? O své zkušenosti s low-cost cestováním se podělí sympatická dvojice Pája a Áďa.“

Ahoj, jsme český mladý pár z Hermelínova, tedy ze Sedlčan. Studium na vejšce jsme prokládali několikatýdenními, ale i téměř ročními cestami do zahraničí, v čemž pokračujeme i teď po studiích.

Proč jste se rozhodli cestovat?

Pája: Já jsem dobrodružné povahy, rád objevuji. S rodinou jsme vždy jezdili klasiku ke středozemnímu moři, takže bylo spousta míst, kam bych se rád podíval.
Áďa: měla jsem vždy ráda zeměpis a hlavně cizí jazyky. Do svých 17 let jsem nikdy nebyla v zahraničí, takže jsem měla obrovskou touhu cestovat a podívat se, jak vypadá například moře.

Kam jste naposledy cestovali a proč? Jaké země jste už procestovali a kde se vám líbilo nejvíce?

Právě teď jsme procestovali Střední Ameriku. Proč právě Střední Amerika? Chtěli jsme něco levného a odlišného od zemí, které jsme již procestovali a oblast, která bude s malými dětmi hůře cestovatelná.
Zemí, které jsme procestovali je kolem 30. Od Evropy přes Izrael, Dubai, Srí Lanku, jihovýchodní Asii, Austrálii a Nový Zéland po Střední Ameriku. Říct, kde se nám nejvíc líbilo, asi nejde. Každá země má v sobě něco unikátního a krásného.

Jak jste se na cestu připravovali? Co je nejdůležitější před cestou zjistit nebo zařídit?

Přípravy byly dost narychlo.

„Ve čtvrtek jsme našli levnou letenku do Mexika a v sobotu jsme odjížděli do Bruselu chytit letadlo.“

Jsme hodně spontánní a naučili jsme se, že plánování pro nás nemá moc smysl.
Záleží, kam se chystáte. Obecně je potřeba si většinou vyřídit formality v práci, na úřadech či ve škole. Pojištění, mezinárodní řidičák, dostatečně platný pas, roaming, platebku do zahraničí, nechat doma nějakou tu plnou moc, zjistit základní info o zemích, kam jedete a dát pac a pusu svým nejbližším.

Podle čeho si vybíráte ubytování? Máte zkušenost s formou ubytování jako je couchsurfing nebo airbnb? Jaké ubytování se Vám nejvíce osvědčilo?

S ubytováním je to vždy různé. Někdy kempujeme, couchsurfujeme, helpxujeme, jindy jsme v dormu v hostelu anebo ve vlastním pokoji. Občas také v Hamace, dopravním prostředku, chrámu, nebo na letišti. Airbnb nám zatím přišlo jako dražší alternativa.

Jak si vybíráte letenky?

Letenky jsou podstatná část výdajů, takže je hodně užitečné umět najít levné. Existují weby, které uveřejňují akční letenky, dobré vyhledávače i programy a další vychytávky, jak najít levné letenky. Zatím se nám například povedla trasa Praha – Sydney za 5000 Kč nebo Miami – Londýn za 1800 Kč.

Jaké upřednostňujete dopravní prostředky?

Upřednostňujeme luxusní a bezpečné osobní automobily nebo plachetnice, ale neřídíme je! Prostě je jen stopneme (smích). Většinu cest jsme prostopovali, ale třeba na Novém Zélandu jsme si koupili auto. Jsou ale i další netradiční možnosti, jak se přepravovat skoro bez peněz a komfortně.

Spousta lidí se stále mylně domnívá, že cestování musí být vždy nutně příliš drahé a vycestovat je nemožné, pokud nejste zrovna “milionář”. Vzpomenete si, kolik jste měli na cestu peněz?

Tak to záleží na hodně faktorech, ale například než jsme se vydali na Nový Zéland, tak jsme potřebovali peníze na letenky a pár peněz na přežití prvních pár týdnů, kdybychom nemohli najít práci. Práci jsme našli v podstatě hned první den. Nehledě na to, že se dá skoro všude dobrovolničit za ubytování a jídlo. V době dobrovolničení si můžete krásně sehnat placenou práci. V Austrálii (jedna z nejdražších zemí světa) jsme žili, pomáhali a cestovali v průměru za 115 Kč/den a měli jsme se fajn. Paradoxně ve vyspělejších zemích se dá cestovat o dost levněji, než v zemích třetího světa.

Kam máte v plánu ještě cestovat?

Konkrétní destinaci zatím nemáme a ono, i kdybychom měli, tak ji nejspíš do odjezdu ještě změníme. Teď máme v plánu pomoct ostatním budoucím cestovatelům, jak na nízko-nákladové cestování. Na našich FB stránkách budeme postupně informovat o novinkách.

Jaký je Vás cestovatelský sen?

Pája: Můj cestovatelský sen. Hmmm to bude asi cesta plachetnicí (ať už jako pomocná síla nebo na své vlastní) z JV Asie přes tichomořské ostrovy na Nový Zéland. Speciálně jsem zvědavý na Šalamounovy ostrovy a lidi na souostroví Tonga.
Áďa: Cestovatelský sen nemám. Každé místo je jedinečné a má něco do sebe a beru to tak, že v životě bych ráda objevovala neustále nová místa (hlavně pak s vlastními dětmi). Chtěla bych vidět celý svět, ale to asi ani není možné, takže spíš doufám, že půjdeme s flow a co se zrovna naskytne, tam pojedeme. Musím ale přiznat, že mě láká Hawaii. Chtěla bych se podívat na vedlejší menší ostrůvky a do místních komunit.

Co byste doporučili našim čtenářům?

Dělejte v životě, co VÁS činí šťastnými. Zní to jako klišé, ale zdá se, že se málokdo dokáže takto rozhodovat. A pokud zrovna to vaše srdce chce cestovat, tak hledejte možnosti, jak to zrealizovat, namísto těch proč to nejde. Nedejte se odbýt vašimi prvními instinkty nebo okolím, že to teď nejde, a najděte pro sebe tu správnou cestu.

Inzerce