Sketchnoters jsou dvě mladé dámy, které pomocí kreativity vytváří poznámky z nejrůznějších akcí. Díky své píli se jim již dokonce podařilo společně ilustrovat jednu knihu. Jak se k tomuto úspěchu dostaly a co je proto potřeba si můžete přečíst v dnešním double rozhovoru.

Představujeme Vám double rozhovor se skvělými dámami – Lucií Hrbkovou a Helenou Kmochovou, které si říkají Sketchnoters a věnují se disciplíně sketchnotingu. Sketchnoting je disciplína volně přeložitelná jako tvorba vizuálních poznámek za pomocí obrázků textu, symbolů atp. Sketchnoters měly nedávno možnost tímto způsobem dokonce ilustrovat celou knihu! Pojďme se tedy vrhnout na rozhovor a získat alespoň kousek z náboje těchto mladých nadšených umělkyň.

Jakým způsobem jste se obecně k umění dostaly?

Lucie: Pocházím z umělecké rodiny. Pradědeček byl malířem, teta vystudovala umělecké sklářství, tatínek je trumpetista a sestra baletka… A mamince děkuji za to, že v nás naše talenty vždy kultivovala.

Helena: Slovem umění nám dost lichotíte. Pro mě osobně je přirozené něco tvořit. Je pravda, že dříve se lidi k tvorbě nemuseli tolik „dostávat“ jako dnes, protože pro ně bylo normální psát rukou, šít oblečení, vyrábět nábytek. Dnes je všeho všude dostatek a lidi nemusí nic vymýšlet. A tak je pravda, že jsem se k „umění” dostala, nebo spíše vrátila, náhodou, kdy mě přestalo bavit to, že za mě všichni všechno už vymysleli.

 

Zabýváte se pouze kresbou? Jakou techniku používáte?

Lucie: Rozhodně ne! Spíš usměrňujeme naší přirozenou kreativitu. Především se ale věnujeme sketchnotingu. Je to hravá forma zápisu informací na přednáškách nebo konferencích.

Helena: Sketchnoting je fakt zábava ale má i široké využití v praxi. Je to vlastně dovednost, způsob myšlení a práce s informacemi. Pořádáme na to i kurzy, tak přijďte, jestli chcete.

Jak vnímáte talent? Je důležitý?

Lucie: Vnímám ho jako důležitý stejně jako další klíčové vlastnosti například pracovitost, trpělivost, zápal a nadšení pro věc a jiné. Je přece mnohem lepší a jednodušší, věnovat se něčemu, co Vám jde tak nějak samo, jste v tom dobří a baví vás to než tomu, co vám nejde.

Helena: Talent je důležitý a dělá radost tomu, kdo ho najde. Pro génia nutnost a pro umělce předpoklad pro úspěch v oboru.

Kdy jste si uvědomily, že v tom může být vaše příležitost?

Lucie: Ke sketchnotingu jsme se dostaly náhodou a hrozně nás to bavilo a pořád jsme si hledaly příležitosti kde se realizovat. Chodily jsme všude možně po přednáškách a vymetaly všechny akce, kde bychom mohly čmárat. Zpětná vazba od okolí byla super pozitivní.

Helena: Tady doma se sketchnotingu nikdo nevěnuje na takové úrovni jako v zahraničí. Tak jsme si řekly, že to budeme dělat my! No a pak začaly pracovní nabídky přicházet samy od sebe…

Dá se u nás uměním živit? Jakým způsobem se k tomu člověk může dostat?

Lucie: Nevidím důvod, proč ne. Ideální je, pokud člověk není jen nadaný, ale také šikovný obchodník. A jakým způsobem se k tomu dostat? Když na to přijde, všechny cesty vedou do Říma.

Helena: Je potřeba si najít svou zálibu, či talent a začít ho rozvíjet, tvrdě makat, kreslit a propagovat se. A taky trochu riskovat. My jsme se naučily hodně vystupovat ze své komfortní zóny. Je to klišé, ale je to tak! Člověk jde doslova s kůží na trh s vědomím, že ho budou moci ostatní posuzovat, a to není někdy lehké. Leckdo se raději stáhne do ústraní, to ale není náš případ!

Aktuálně jste ilustrovaly knihu „Na plné koule“, můžete nám o tom něco prozradit?

Lucie: Tady se vyplatila snaha být vidět! Pavel si nás našel a sám se ozval.

Helena: Když se dnes ohlédnu zpět v čase, cítím, jak jsem upřímně ráda za tuhle zkušenost. Člověk se neustále testuje, a stejně tak to bylo i s knihou „Na plné koule“. Lucie byla v době, kdy jsme kreslily ilustrace, ve světě, autor knihy v Brně a já v Praze. Půl roku jsme trávili 2 večery v týdnu na skypu a my s Luckou potom hodiny denně na vytváření toho, co se dohodlo. Práce a požadavků byly spousty a času málo, ale muselo být hotovo.

Kam až máte v plánu se se sketchnotingem dostat?

Lucie: Až ke hvězdám! Máme velké plány.

Helena: Prioritou pro nás je, aby Sketchnoters byly jedničkou na českém trhu. Sketchnoting je tu novinka, takže ten trh vlastně vytváříme, kreslíme konference, pořádáme kurzy a sbíráme zkušenosti za hranicemi.

 

Věnujete se kreslení na plný úvazek nebo máte další aktivity?

Lucie: Momentálně budujeme naši značku a na to je navázána celá řada dalších aktivit, takže to není pouze o kreslení, jak jsme si myslely na začátku.

Helena: Jsme podnikatelé a stále vymýšlíme nové projekty, na kterých se realizujeme.

Odkud čerpáte inspiraci?

Lucie: Odkudkoli. Skoro veškerý volný čas trávím kulturně: poznáváním a cestováním. Muzea, galerie… to je moje. Před rokem jsem se sbalila a odjela na delší dobu na Maltu, od té doby křižuji Evropu. Za rok jsem stihla navštívit 10 zemí. Zrovna teď máme s Helenou meeting přímo v Barceloně, kde rozebíráme naše další kroky a vize.

Helena: Mám to podobně jako Lucka. Nesmíme zapomenout na to, že naší prací je především zaznamenat myšlenky druhých. Vzhledem k tomu, že docházíme na různé zajímavé přednášky a odborné konference z různých odvětví, setkáváme se aktivně se spoustou báječných inspirativních lidí.

Budete mít nějaké slovo na závěr pro naše čtenáře?

Helena: Dělejte to, co vás baví a v čem jste dobří.

Lucie: Zapamatujte si Sketchnoters protože o nás ještě uslyšíte! Máme Vás rády a těšíme se na všechno, co přijde!

Za celou redakci moc děkujeme za skvělý inspirativní rozhovor a také krásnou kresbu! 🙂

https://naplnekoule.cz/kniha/

Inzerce