Dnes se v našem deníku podíváme na ženu, která dala směr dnešním módním trendům. Podíváme se na skutečnou dámu, úspěšnou podnikatelku a nadčasovou návrhářku. Je až neuvěřitelné, že tato dáma musela projít sirotčincem, prací šičky a zpíváním v nočních barech aby se mohla stát tak známou a slavnou osobností.

„Pokud chcete být nenahraditelní, musíte být odlišní.“

Gabrielle Bonheur Chanel se narodila 3. října 1883. Byla jedním z pěti dětí podomního obchodníka Alberta Chanela a Jeanny Devolle. Pocházela z chudých poměrů. Prožila normální dětství, které však netrvalo příliš dlouho. Když bylo Gabrielle 12 let, zemřela její matka a otec nechal poslat syny do práce na farmu a dcery do klášterního sirotčince. Zde Gabrielle strávila 7 dlouhých let. Nejčastější prací, kterou v klášteře mohla dělat, bylo šití. Odpočinout si mohla o prázdninách, když mohla navštívit své tety Adrienne a Louise. Ráda pomáhala tetě Louise, která trávila hodiny šitím. Ale teta Louisa nešila jako v klášteře, podporovala Gabriellinu tvořivost a učila jí, jak z obyčejného oblečení udělat neobyčejný oděv.

„Je čas pro práci a pro lásku. Žádný jiný neexistuje.“

Ve 20 letech z kláštera odešla a začala pracovat jako švadlena v pánském krejčovství ve městě Moulins. Majitel si jí oblíbil, protože byla neobyčejně šikovná. Do krejčovství chodilo mnoho vojáků, kteří měli v Moulins základnu. Krásnou mladou švadlenu brávali na zábavu do kabaretů. Gabrielle byla okouzlena účinkujícími a jejich prací v záři reflektorů. Když dostala možnost v kabaretu účinkovat jako amatér, neváhala. Brzy se stala populární a právě zde dostala svou přezdívku „Coco“, podle písně Qui qu‘a vu Coco. V kabaretu si jí všiml její první osudový muž. Etienne Balsan byl důstojník pěchoty, který pocházel z bohaté průmyslnické rodiny. Coco se díky vztahu s Balsanem dostala do vyšší společnosti a začala se projevovat její sebevědomá a cílevědomá povaha a nekonvenční styl v oblékání, který budil rozruch všude, kam jí přítel Balsan vzal. Podporoval její módní výstřelky, dokonce jí zřídil malou pracovnu, kde mohla šít i přátelům, ale nebyl ochotný jí pomoci s vlastním podnikáním.

Coco poznala v té době dalšího osudového muže, Arthura Capela, který jí navíc podporoval v touze založit vlastní podnik. Coco mohla otevřít svůj první obchod s klobouky na pařížské ulici Rue Cambon. Moderní a jednoduchý vzhled si brzy získal mnoho zákazníků. Coco se rozhodla společnost rozšířit, tak otevřela další obchod, tentokrát v oblíbeném přímořském letovisku Deauville, kam cestovala Francouzská smetánka. Zde už neprodávala pouze klobouky, byl to kompletní módní butik s její první kolekcí. V této kolekci Coco prakticky vytvořila sportovní oblečení pro ženy, které bylo pohodlné, jednoduché a zároveň elegantní. Ve stejné době navrhla i svůj jedinečný parfém Chanel No. 5.

„Chci dát ženám možnost smát se a jíst, aniž by u toho musely omdlívat.“

V období První světové války dokonale využila mezeru na trhu, když vytvořila kolekci oblečení pro běžné nošení z dostupného materiálu. Po válce Coco utrpěla velkou ztrátu, když při automobilové nehodě zemřel Arthur Capel. Pro Coco to byl impuls k dalšímu rozšíření společnosti. Přesunula prodejny do větších a luxusnějších prostor a počet jejích zaměstnanců se blížil 3500.

„Žijete jenom jednou. Tak by to měla být zábava.“

Přišla Druhá světová válka a Coco Chanel se stáhla do ústraní. Až na jeden podnik nechala všechny ostatní zavřít. Po válce se rozhodla opět vrátit do módního průmyslu, ale pro podezření z kolaborace s nacisty jí evropské trhy nevěřili. Naštěstí bylo ve Francii mnoho Američanů a Američanek, které pohodlný, elegantní a jednoduchý styl Coco Chanel uchvátil. Po čase se ke značce Coco Chanel začali vracet i francouzští zákazníci a z Gabrielle Bonheur „Coco“ Chanelové se stala skutečná královna módy.

„Dívka by měla být dvě věci: Být na úrovni a úchvatná.“

Gabrielle začínala jako chudé venkovské děvče bez vzdělání. Jediné co se naučila bylo šití. Chtěla však prožít lepší a zajímavější život. Její cílevědomá povaha a odvaha dělat věci jinak než ostatní z ní udělali Královnu módy, která dala směr vývoji šatníků dnešních žen. Vytvořila luxusní značku, která přečkala obě války a úspěšně funguje dodnes. A proto je důležité vědět, co od života chceme a jaké máme sny. Abychom mohli vytvořit podobnou značku, jako vytvořila úžasná dáma Coco Chanel.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Coco_Chanel
http://www.coco-chanel.cz/
http://ona.idnes.cz/coco-chanel-milenka-kolaborantka-i-modni-ikona-foy-/modni-trendy.aspx?c=A120629_110911_modni-trendy_jup
http://citaty.net/autori/coco-chanel

Inzerce