„Jsem karikatura sebe sama. A líbí se mi to. Funguje to jako maska, a pro mě tím pádem nikdy nekončí karneval.“

Černé sako, černé kalhoty a na rukou kožené černé rukavice. Pod sakem bílá košile s límečkem. Sněhově bílé vlasy stažené do culíku a samozřejmě nepostradatelné černé brýle. Víte, jaká osoba se skrývá za tímto popisem? Karl Lagerfeld – kreativní ředitel módních domů Fendi a Chanel, jeden z nejuznávanějších světových módních návrhářů, tajemný podivín se zvláštním smyslem pro humor a muž, který je právem považován za jedinečnou módní ikonu.

Tento návrhář, který bývá nazýván také „Císař módy“, svou kariéru postavil zejména na své extravaganci a originalitě. V 90. letech šokoval veřejnost tím, když požádal striptérky, aby na mole předváděly jeho modely. Je znám svou fobií z doteků a kontroverzním vystupováním. Pověstný je také jeho sarkasmus a ironický smysl pro humor, kterým se veřejně prezentuje. Výstřednost projevuje velmi často ve svých návrzích, legendární jsou například jeho „sprchové šaty“, které nesou motiv tryskající vody. Pro návrh jedné z kolekcí doplňků se dokonce nechal inspirovat svou kočkou.

„Nikdy se sebou nesmíte být spokojení. To je to, co vás požene dál.“

Karl Lagerfeld se narodil v německém Hamburku, o datu svého narození neustále mlží, a ačkoli tvrdí, že se narodil roku 1938, dle záznamů v matrikách se narodil již o pět let dříve, 10. září 1933. Jeho otec byl vlivný podnikatel, který zbohatl výrobou kondenzovaného mléka. Matka byla houslistka, milovala módu a svou veselou povahou, otevřeností a mírnou arogancí měla velký vliv na Karlův život i kariéru.

Ve svých devatenácti letech se Karl přestěhoval do Paříže. Toužil se stát kreslířem, karikaturistou, chtěl tvořit komixy. Osud ho však zavál jiným směrem. V Paříži se zúčastnil soutěže mladých návrhářů a ke svému překvapení se svým návrhem zvítězil v kategorii „nejlepší kabát“. Vítězstvím v této soutěži získal příležitost pracovat u návrháře Pierra Balmaina, kde získal velmi cenné zkušenosti ze světa módního průmyslu. Po třech letech přijal práci hlavního designéra v uměleckém domě Jean Patou. Tato práce mu sice přinesla další zkušenosti, ovšem, jak sám říká, málo radosti a potěšení, proto odtud brzy odešel a pracoval jako nezávislý návrhář.

„Co miluji nejvíc na životě? Každý okamžik je nový začátek.“

V té době spolupracoval s prestižními módními domy a svými kolekcemi pro značku Chloé či Fendi si získal uznání po celém světě. Už tehdy nebylo pochyb o jeho jedinečnosti a nevšedních schopnostech. Býval označován za „chameleona“, jelikož dokázal navrhnout zcela odlišné modely pro každou konkrétní značku, což umí málokdo.

V roce 1982 začal pracovat jako hlavní návrhář značky Chanel. Zde opět využil svou nespornou kreativitu a doslova zbořil již zavedené standardy této značky. Kritici ho odsuzovali, ale zákazníci jásali, a tak se jeho zásluhou, tehdy stagnující značka Chanel opět vyhoupla na výsluní módy.

„Myslím, že pro ženy i muže je móda tou nejzdravější motivací k hubnutí.“

V současnosti pro Chanel pracuje jako kreativní ředitel a zároveň navrhuje svou vlastní značku. Spolupracuje i s ostatními módními domy, zejména se značkou Fendi. Své práci obětoval celý život a jeho jedinečná osobnost je už navždy spojena se světem módy.

http://www.karl.com/cz
http://www.vogue.co.uk/person/karl-lagerfeld
http://www.worn.cz/encyklopedie/fashion-designer/Karl-Lagerfeld/
http://www.checkczechfashion.cz/2015/01/10-nejvtipnejsich-hlasek-karla-lagerfelda/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Lagerfeld
http://www.gala.de/stars/news/interview/karl-lagerfeld-erinnern-sie-ihre-letzte-liebesnacht-herr-lagerfeld_906902-p2.html
http://blogs.elpais.com/delitos-y-faldas/2013/05/cosas-que-a%C3%BAn-no-sabes-de-karl-lagerfeld.html
http://www.arabianbusiness.com/revealed-chanel-stage-2-5m-fashion-show-on-dubai-private-island-546880.html
http://www.digitalspy.com/movies/news/a664722/kristen-stewart-isnt-just-the-face-of-chanel-shes-playing-the-fashion-queen-in-karl-lagerfelds-short-film/
http://thestyleobsessedcookie.blogspot.cz/2014/11/boulevard-chanel.html
http://www.thegloss.com/2013/01/31/fashion/karl-lagerfeld-quotes/

Inzerce