Ať už jsme doma, v práci nebo se chystáme na večerní banket, jsme zvyklí chovat se podle nějakých pravidel. Společenská pravidla jsou nám vštěpována od dětství. Jistě si pamatujete, jak Vás rodiče upozorňovali, že nemáte v čekárně u doktora křičet moc nahlas nebo že je neslušné přijít na maturitní ples v teplákách. Tato pravidla už se utvářejí několik století a dnes je jich snad bezpočet. Člověku by se mohlo zdát, že by potřeboval vystudovat nějakou školu, aby se jim všem naučil. Dnes si ale ukážeme, že žádnou školu na toto téma není třeba studovat. Vše najdeme ve skvělé knize od Ladislava Špačka s názvem „Nová velká kniha etikety“, která je vlastně takový průvodce společenským životem.

Ladislav Špaček je původní profesí pedagog. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ostravě a později Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Na své alma mater FF UK vyučoval historický vývoj spisovné češtiny a později i komunikaci s médii na Fakultě sociálních věd UK. Od roku 1990 pracoval v Československé televizi jako vedoucí domácího zpravodajství, též působil jako parlamentní zpravodaj a moderátor pořadu Události, komentáře. Stal se mluvčím a ředitelem Tiskového odboru Kanceláře prezidenta Václava Havla v letech 1992 až 2003. V tomto období, kdy působil na Pražském hradě, navštívil přes padesát zemí světa a zúčastnil se stovky společenských událostí na nejrůznějších úrovních. Dnes publikuje v různých médiích a pořádá přednášky o komunikaci s médii, krizové komunikaci a etiketě pro přední představitele top managementu firem, státní správy a politiky.

Aristoteles označil člověka za tvora společenského, tedy zoon politikon.

Kniha je jakýmsi průvodcem společenským životem ať už se jedná o pohovor v novém zaměstnání či třeba večerní akci. Najdete v ní úžasné příklady společenských situací, ve kterých se mnozí z nás mohou zamotat a nevědět kudy kam. Teď už ale nemusíte věšet hlavu. V klidu se nadechněte a ještě než se vydáte na večerní akci, přečtěte si, jak si správně potřást rukou s Vaším šéfem a jak se zachovat při představování šéfovy manželky a té Vaší. Dočtěte se o vhodném oblečení na takovou akci a třeba i o tom, jak si snadno a elegantně uvázat kravatu. Věděli jste například, že Shelbyho uzel nebo úzký uzel four-in-hand se hodí do úzkého kentského límečku košile a naproti tomu trojúhelníkový Windsorský uzel vážeme do široce rozevřeného límečku zvaného „žralok“?

Nebudeme si nic nalhávat. S oblečením to máme jako muži snadnější. Vlastníme dva tři obleky, pár košil a kravat. Jeden hnědý pár bot a druhý černý. Nesmíme však zapomenout na představitelky něžného pohlaví. Ženy se mohou dočíst o správné a elegantní obuvi do práce či jak si správně upravit vlasy do kanceláře. Asi největší dilema ale ženy zažívají při výběru šatů na různé události. S tím Vám nyní může tato skvělá kniha pomoci.

Já osobně jsem knihu přečetl a vzal si z ní plno užitečných rad. Jistě stojí za to říci, že bych si jí potřeboval přečíst znovu. Je v ní tolik informací, že není možné si je zapamatovat najednou. Ovšem teď vím, kam mohu sáhnout pro užitečné zkušenosti a rady, abych se ve společnosti druhých cítil dobře a uvolněně. Jistě, najdeme v ní návody a rady, ale hlavně je to průvodce.

Kniha s názvem „Nová velká kniha etikety“ není jedinou knihou popisující toto téma. Ladislav Špaček jich napsal hned několik jako například: Business etiketa a komunikace, Etiketa do kapsy, Komiksová etiketa a mnoho a mnoho dalších. Jistě si každý z Vás najde tu, kterou potřebuje nebo která ho bude zajímat. Věřím, že po přečtení těchto knih budete sebejistější a uvolněnější. A až se vrátíte domů ze společenské akce, budete v dobrém rozpoložení a náladě.

http://www.magpictures.com/theladyinthecar/images/photos/photo_04.jpg
https://www.themodernman.com/wp-content/uploads/how-to-be-a-gentleman-to-a-lady.jpg
http://www.ladislavspacek.cz/spacek/assets/img/upload/cms/headerimg_12.png
https://manofmany.com/wp-content/uploads/2016/01/Gentleman.jpg
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ladislav_%C5%A0pa%C4%8Dek
http://www.databazeknih.cz/autori/ladislav-spacek-1697

Inzerce