Sir Jonathan Paul Ive, Senior Vice President designu ve společnosti Apple, je otcem designu produktů jako MacBook, iPod, iPhone, iPad a Apple Watch. Všem těmto produktům dal vzhled, funkci, tvar a výraz. Pracoval po boku Steva Jobse a teď Tima Cooka. Pojďme se podívat na příběh nenápadné, ale klíčové osoby, stojící za produkty, které změnily svět.

„Zabere to mnoho úsilí a času, než vytvoříte něco jednoduchého.”

Začátky v Applu

Firma byla v devadesátých letech ztrátová a hlavně už neměla žádného vizionáře a leadera, jako byl Steve Jobs, který byl v roce 1985 nucen odejít. Apple svěřil design svých produktů jiné firmě. Kontrakt s ní společnost podepsala již před několika lety, ale když Jobs odešel, Applu došly finance a designérskou firmu si již nemohl dovolit. Bylo před nimi rozhodnutí jak dál.

Jony mezitím pracoval v malém designérském ateliéru a pro Apple dělal jen pár věcí. Apple najal nového šéfdesignéra, kterým byl dosavadní Jonyho nadřízený. Ten však trval na tom, že Jony musí být ve firmě také. V Applu žádný designérský tým od dob Jobse neexistoval a jeho obnovení bylo velmi obtížné.

V Applu se dříve pracovalo v kancelářských boxech. A jeden takový dali novému designerskému studiu. Jony byl velmi naštvaný. Seděli zamknutí uprostřed hardwarového oddělení a říkali: „Ne, ne, to nejde, potřebujeme otevřený ateliér s vysokými stropy a musí tam běžet takový ty chladicí pitomosti. To je fakt důležitý. Důležitý pro kvalitu práce.”

Vedení tedy nastěhovalo designérský tým do jiné lepší budovy, kde Jony mohl v klidu vytvářet nové produkty.

„Bez vyzkoušení mnoha nápadů a mnoha selhání, se neposunete vpřed.”

 

Jony Ive

iPhone

Po návratu Steva Jobse a představení iPodu v roce 2001, si Apple znovu ustálil svou pozici na trhu jako číslo jedna. Tržby a popularita Applu raketově rostla. To nejlepší však mělo teprve přijít.

Při vyvíjení iPhonu se Jony a jeho tým přikláněl k plastové obrazovce a to z důvodu odolnosti proti roztříštění. Jobs dal ale najevo, že se mu to nelíbí a chtěl mít obrazovku skleněnou. To však bylo velmi náročné a stálo to mnoho úsilí. Tým se tedy odvážil vyzkoušet sklo, bez ohledu na skutečnost, že se sklo snadno rozbije a že nikdo zatím elektronický produkt s tak velkým kusem skla nevyráběl. Jobs dokonce chodil celý den po městě s iPhonem a klíčema v jedné kapse a zkoušel, jestli se poškrábe. Pak jednoho dne přišel do firmy a naštvaně hlásil, že mu klíče poškrábaly obrazovku. „Nechci prodávat produkt, který je možné poškrábat,” řekl Jobs. „Chci pořádnou skleněnou obrazovku za šest týdnů.” Museli to celé předělat.

Ve firmě dokonce přespávali, trávili zde celé dny, víkendy a celé oddělení vonělo po pizze. Mnoho lidí dokonce ani nevědělo, na čem dělá. Pro Jobse bylo opravdu těžké pracovat. Hodně zaměstnanců kvůli němu z Applu odcházelo. Ti, které to opravdu bavilo, zůstali. Jonyho práce natolik bavila, že spolu s designéry tento skleněný display zvládli a když ho předvedli Jobsovi, byl nadšen. Práce se jednoznačně vyplatila.

Jony Ive a Steve Jobs

Kdyby se Jony dříve vzdal, všechny iPhony by dnes vypadaly úplně jinak. Designérem všech dob dělá Jonyho Iva právě vytrvalost, pracovitost a víra v jeho nápady.

„Malá změna na začátku procesu designu, definuje úplně jiný produkt na jeho konci.”

Jony Ive
http://www.cultofmac.com/254380/jony-ives-cars/
http://www.businessinsider.com/jony-ive-in-back-seat-at-apple-2016-11
https://www.inexhibit.com/case-studies/apple-iphone-history-of-a-design-revolution/
http://www.telegraph.co.uk/technology/apple/11254803/Sir-Jony-Ive-attends-fundraiser-at-Northumbria-University.html

Inzerce