Veronika Kašáková, šestadvacetiletá česká modelka, finalistka České Miss 2014 a dívka, která se i přes velkou nepřízeň osudu dokázala zvednout a plnit si své sny. Popisovat její příběh tak pro mne bude jako vyprávět pohádku o Popelce.

Veronika se narodila roku 1989 v Praze tehdy velmi mladým rodičům. Její matce bylo pouhých 17 let a otci 19. Veronika však nebyla jejich první dítě, o dva roky dříve se jim již narodil chlapec Karel. Jak Veronika říká, ona a její bratr byly takové děti dětí. A to se brzy bohužel také začalo projevovat. Matka Michaela milovala noční život a trávila mnoho času na diskotékách a v barech. Otec tento její způsob života nesl velmi špatně. Hádky a různé potyčky byly u nich na denním pořádku. Netrvalo tak dlouho a přišel rozvod. A tak se maminka s ani ne roční Veronikou a jejím o dva roky starším bratrem odstěhovala do Klášterce nad Ohří. Zde ale rodinné peklo zdaleka nekončí. Bohužel, právě naopak.

Matka se stala závislou na drogách, na které si vydělávala prostitucí. Její nový přítel ji navíc psychicky i fyzicky týral. O malou Veroniku se staral jen její starší bratr, často byli sami doma a neměli co jíst. Trpěli hlady a nedostatkem mateřské, nebo jakékoliv, lásky. Matka začala propadat depresím a nakonec od svých dětí utekla. A tak se čtyřletá Veronika i se svým bratrem dostala do dětského domova. A paradoxně právě zde našli opravdovou rodinu.

Všichni zde byli na stejné lodi, nikdo se nad nikoho nepovyšoval a nikdo nikoho neponižoval. Dětský domov vnímala Veronika jako jeden velký letní tábor, ze kterého nikdy nechtěla odejít. Začátky byly těžké, ale zároveň byla šťastná. Nechyběla jí matka ani otec, místo nich měla hodné „tety“, které se o ni staraly. Měla postel, teplé jídlo a kolem sebe spoustu dětí a především bratra Káju, který pro ni byl skutečným hrdinou.

Stejně jako každý z nás, i malá Veronika měla své sny. Po domově běhala se šerpou a představovala si, že je Miss a toužila stát se modelkou. Když jí bylo 18 let, přihlásila se tak do soutěže Miss Junior. Již v semifinále však byla vyřazena, porotcům se totiž nelíbilo její tetování, které má na pravé straně břicha. Zdálo se jim moc velké. Tato událost Veroniku velmi zasáhla, ubrala jí na sebevědomí, ale rozhodně jí nevzala její sen. Vystudovala střední školu a v 19ti letech opustila dětský domov a odešla do Prahy za svým snem, modelingem.

Začátky osamostatnění byly ale pro Veroniku těžké. Dělala hostesku, hlídala děti, čelila sexuálnímu vydírání, zadlužila se. Několikrát spadla na samotné dno. Byla na pokraji svých sil a myslela si, že už nedokáže jít dál. Zlobila se sama na sebe, ale byla odhodlaná jít za svým snem.

A vyplatilo se to! Veronika se na třetí pokus v roce 2014 probojovala až do finále České Miss, dostala se na přehlídková mola a stala se uznávanou modelkou. Díky příhodě na Miss Junior se jí podařilo setkat se se svou rodinou a nakonec i s matkou. Stala se patronkou v neziskové organizaci Nadání a dovednosti, kde se věnuje dětem z dětských domovů a pěstounských rodin. A o celém svém strastiplném životě napsala knihu, která získala mnoho dobrých recenzí a donutí nás zamyslet se nad tím, že nezáleží na tom, jaké překážky nás na naší cestě potkají. Důležitější je odvaha a odhodlání je překonat a dosáhnout svého snu.

Jak říká sama Veronika:

„I když to ze začátku nevypadá dobře, tak se to dá změnit, když budeš chtít. Vždycky to dobře skončí, a pokud to dobře neskončilo, tak ještě není konec.“

KAŠÁKOVÁ, Veronika. Zpověď: z děcáku až na přehlídková mola. 1. vydání. V Praze: CooBoo, 2015. ISBN 978-80-7447-768-3.
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/215562210800013-13-komnata-veroniky-kasakove/

Inzerce