Staří Řekové věřili v jakýsi dokonalý ideál – souznění těla i mysli. Ideál krásy. Krásy a ctnosti. Co není dobré, nemůže být krásné a naopak. Pokud to vztáhneme na člověka, tak je to vyjádření harmonie mysli i těla. Ale jde i o správné chování, hrdinství a ctnosti. Spojení kalokagathia pochází z řečtiny, je to složenina slov krása, dobro a ctnost.

V dnešní době velmi frčí zdravá výživa a zdravý životní styl. Tímto článkem bych vás chtěl nasměrovat také k tomu, jak je důležité trénovat i svou mysl a chování. Já si kalokagathii vysvětluji jako nejlepší verzi sebe sama. Fyzická zdatnost, ctnost a etiketa, bystrá mysl. V tom všem by se měl moderní člověk trénovat, stejně jako tomu věřili dávní Řekové. Vnímejte vaše tělo jako celek a zlepšujte se postupně ve všem.

Tělo

Vaše tělo je váš život. Jiné tělo už mít nebudete. ( 🙂 Pokud tedy neexistuje nějaký posmrtný život, ale kdo ví?) Proto byste měli vaši tělesnou schránku udržovat zdravou a funkční. Správně vyvážená strava je základ. Každý člověk je však jiný. Nedržte nesmyslné diety, které vám nejsou vytvořené přímo na míru a raději se naučte poslouchat svoje tělo. V dnešní době existuje spousta zdrojů, literatury i třeba videí na YouTube o stravě. A vědět co jíte a co se s tím v těle děje a jak to tělo zpracuje může být zásadní.

Ruku v ruce se správnou stravou jde fyzický trénink. Není třeba drtit stovky kilo na dřep v posilovně. Stačí udržovat tělo funkční, připravené k fyzickému výkonu kdykoliv a kdekoliv. Skvělou volbou je kalisthenika – cvičení a posilování pouze s vlastní vahou těla. Stačí začít pravidelně dělat základní cviky: dřep, klik, shyb a dip na bradlech.

Mysl

Vzdělávejte se. Čtěte. Tvořte. Nechte vaši mysl kreativně pracovat. Nemusíte mít univerzitní diplom k tomu, abyste se mohli i tak dále sebevzdělávat. Dnes není problém dostat se k jakýmkoliv informačním zdrojům. Na internetu jsou mraky a mraky vzdělávacích videí, ebooků, kurzů, článků o všem co vás jen může zajímat. Rozvíjejte svoje myšlení a zhodnoťte informace, které získáte. Přemýšlejte o nich a potom je správně využijte. Naučte se používat i jednoduchý selský rozum a vaši intuici. Věřte si.

Etiketa, ctnosti

Základní společenské vychování a (rytířské) ctnosti. Každý by se měl stát mistrem ve slušném chování. Nejsme tu sami. Je nás tu sedm miliard lidí a my bychom se k sobě měli chovat slušně. Každý z nás však musí začít u sebe. Věřím, že gentlemani ještě nevymřeli. Buďme dobří k sobě i k ostatním, na tom přeci není nic špatného 🙂

Tak usilujte o svoji dokonalost. Kvůli sobě, ne kvůli ostatním. Co není dobré, nemůže být krásné a naopak. Buďte každý den lepší verzí sebe sama a překonávejte svoje včerejší já.

http://i.imgur.com/9g9Nce9.png
http://www.tyden.cz/obrazek/201204/4f9d1fe72a825/myslitel2-4f9d20e821e9e.jpg
http://www.menshealth.com/sites/menshealth.com/files/images/Master-the-Pullup.jpg

Inzerce