Mark Bustos – mladý, pohledný a potetovaný vizážista, který bydlí v New Yorku. Od pondělí do soboty pracuje jako kadeřník osm hodin denně v salonu Three Squares Studio. Těchto šest dní v týdnu se nijak neliší od jiných newyorských stylistů, ovšem Mark jedinečným kadeřníkem je a to díky své jedinečné klientele! V květnu 2012 totiž rozjel vlastní, originální projekt, který pojmenoval #BeAwesomeToSomebody. Každou neděli vyráží Mark se svou přítelkyní Lucille Javier do ulic, kde nabízejí účes zdarma lidem žijícím na ulici. Zatímco Mark se stará o vlasy, jeho přítelkyně se stará o plný žaludek. Zeptá se zákazníka, na co má chuť a za tepla mu to doveze. A jak vše začalo?

„Dokonce i obyčejný úsměv může ujít dlouhou cestu.“

Mark svou kadeřnickou kariérou započal, když mu bylo 14 let. V garáži svých rodičů v New Jersey ostříhal dva kamarády. Dnes říká, že ty účesy dopadly katastrofálně. Ovšem on nepolevil a svůj talent rozvíjel. Zlepšil se a začal stříhat místní basketbalový tým, potom celou třídu prváků, poté celou školu, později dokonce okolní město a klientela mu rostla a rostla. Mark v té době studoval obchodní management na Kean University, kde také nakonec dosáhl titulu bakaláře. Ovšem nechtěl nic jiného, než být kadeřníkem. Ničím jiným si ani do té doby nevydělával. Každý cent, co vydělal, podřídil zlepšování svých dovedností. Platil si kadeřnické kurzy ve státě i mimo něj, aby se ve svém umění více a více zdokonaloval. Jeho snem je totiž otevření a vedení úspěšného salonu.

„Všichni si zasloužíme druhou šanci.“

V roce 2012 se se svou přítelkyní vydali na Filipíny, kde žije Lucillinina rodina. Přímo zde si jednou řekl, že se bude věnovat méně šťastným. Šel do holičství, kde se nechával stříhat jeho tchán, pronajal si jedno křeslo a nabízel zdarma účes všem chudým dětem z okolí. Byl z jejich reakcí velmi nadšen a zařekl se, že si tento zvyk odnese i domů, do New Yorku. To také udělal a své emocionální kadeřnictví na ulici sdílí na svém účtu na Instagramu. Ovšem tento projekt nepraktikuje jen v ulicích New Yorku, ale všude, kudy chodí – dokonce i ve volný čas na každé dovolené.

„Účesy, které vytvářím v salonu, se neliší od těch, které vytvářím na ulicích.“

Od té doby, už 4 roky, Mark obchází bezdomovce, nakloní se do úrovně jejich očí a celý proces započne přátelskými slovy: „Dneska pro Vás chci udělat něco pěkného.“ Poté se dá do přátelské konverzace a nabídne účes zdarma. Když Mark pracuje v salónu, nejlevnější účes vyjde zhruba na 150 $, ale zde mu jsou odměnou úsměvy na tvářích.

„Jemar Banks – nikdy nezapomenu toto jméno. Po nabídce účesu a jakékoliv jídlo, které by chtěl, toho moc neřekl. Když se ale po dokončení účesu podíval do zrcátka, zeptal se mě: Nevíš o někom, kdo by mě zaměstnal? Chtěl bych dostat práci.“

Na sociálních sítích je hvězdou. Hrdinou, který všechny kolem sebe inspiruje. Někteří kadeřníci jdou dokonce v jeho stopách. Na jedné základní škole děti udělaly balíčky s jídlem, pitím a kupony, které následně rozdávaly po ulicích. Mark je příkladem mnohým. Dělá, co ho baví a tím dělá svět lepší. Rozdává po ulicích radost i těm tvářím, kterými většina lidí opovrhuje. Pod jeho nůžkami kouzlí úsměvy i slzy vděčnosti. Mark si uvědomuje, že jsou to lidé stejně jako my, akorát v těžších podmínkách žití. Je si třeba pomáhat.

„Můj sen je otevření mého vlastního salonu – a za tím si stále jdu. Můj další sen – inspirovat lidi, aby pomáhali druhým v tísni svým talentem a tím, co je baví – si plním každou neděli.“

https://www.instagram.com/markbustos/
http://www.frontburner.dmagazine.com
https://www.youtube.com/watch?v=8JWzpt1EPMs
https://www.youtube.com/watch?v=f4gZlEk1CKM

Inzerce