„Jídlo přestalo být pro mnohé radostí a stalo se stresem.“ říká Iva Málková, zakladatelka projektu STOB. Je to psycholožka, odbornice na výživu a zároveň velmi aktivní pracovitá žena, která svou pílí, vizí a nadšením pro tento obor pomohla desítkám tisíc lidí zhubnout a váhu si i udržet. Na problematiku hubnutí se začala specializovat během tvorby své diplomové práce na vysoké škole. Při pobytu v Americe se inspirovala tamními Weight Watcher kluby a dnes je STOB velkým pojmem v oblasti hubnutí s 30letou praxí s klienty. O svůj příběh s tvorbou projektu s tak obrovskou klientelou a zároveň tipy ke zdravému způsobu stravování se paní Málková podělila v naší rozhovorové rubrice.

Jaké služby Vašim klientům nabízíte?

Činností a služeb, které nabízíme, se za těch 30 let nahromadilo opravdu hodně, ale úplným základem jsou kurzy zdravého hubnutí. Konají se jednou týdně 3 hodiny po dobu 3 měsíců, kdy 1 hodina je cvičení a 2 hodiny psychoterapie. Účastníci se učí nejen fakta o výživě – co, kolik a kdy jíst, ale především jak vše převést do praxe a jak trvale změnit své návyky. Také pořádáme pobytové kurzy v Česku i v zahraničí. Je jich asi 30 do roka.

V dnešní uspěchané době si ale ani na to dost často nenajdou klienti čas, takže se snažíme naše služby přesouvat i na internet. Já mám radši přímý kontakt s lidmi, ale je pravda, že i tento způsob je velmi efektivní. Jeden z efektů této terapie je, že dostáváte okamžitě zpětnou vazbu za to, co děláte. Když člověk mění svůj návyk, tak by měl být pozitivně zpevněn hned a to právě internet umožňuje. Velmi oblíbený je náš program Sebekoučink, který je velkým pomocníkem při sestavování jídelníčku, klient zde dostává zpětnou vazbu za úspěšnost okamžitě pomocí semaforků.

Také je důležitý dlouhodobý kontakt s terapeutem, což v reálu není tolik možné jako právě přes internet.
Naše rady k sestavování jídelníčku vždy fungují tak, že si ho člověk skládá sám různými obměnami. Jde o to, aby sledoval, co jí, a nevhodné potraviny postupně nahradil vhodnějšími tak, aby mu stále chutnalo a necítil velké omezení. K tomu slouží právě již zmiňovaný Sebekoučink nebo také praktické brožurky a knížky, které vydáváme.
Vymýšlíme i různé osvětové akce. Na rok 2017 třeba chystáme projekt „Prožij rok zdravě“, kde budeme společně každý měsíc měnit nějaký špatný návyk.

Vy sama jste měla problémy s váhou už odmalička a držela jste spoustu různých diet. Kdy se to u Vás přehouplo ke kompletní změně životosprávy?

Na vysoké škole jsem psala diplomku na téma kognitivně behaviorální psychoterapie, protože jsem pochopila, že hubnutí není tolik věcí výživy, jako hlavně myšlení. Začala jsem se tedy více zabývat psychologií hubnutí. Právě tento kognitivně behaviorální směr se ukazuje jako jeden z nejlepších, protože má největší efektivitu co do udržení změny. Je to změna návyků. Což podle mě patří i do rukou psychologů a nejen nutričních terapeutů.

Vystudovala jste psychologii a následně i jako psycholog pracovala, co Vás vedlo k založení STOBu?

Když jsem byla v Americe, viděla jsem tam různé Weight Watcher clubs. Říkala jsem si, že by bylo dobré to zavést i tady u nás. Tam to bylo na mnohem komerčnější úrovni, stály za tím obrovské potravinářské řetězce. Tam to bylo v každém městečku.

Jak STOB začínal?

Bylo mi jasné, že tady se to nedá udělat do takové šíře, jako to fungovalo ve světě. Začala jsem tedy úplně od píky. Svůj první kurz jsem vedla právě na dětské psychiatrii, kde jsem pracovala, a kde mými klienty byly děti. Tam jsem ale pochopila, že terapie dětské obezity není možná bez rodičů. Potom jsem přešla pracovně na dospělou psychiatrii, kde jsem začala vést skupinové kurzy pro dospělé. Tím se to začalo hodně nabalovat a byl o to velký zájem. Potom byly roční objednací lhůty. Dělala jsem to ještě po práci. A právě tou dobou mi poradil manžel, abych si začala školit další lektory, když to nezvládám časově sama. Takže jsme v roce 1990 založili právě STOB, začala jsem si školit lektory a šířilo se to po celé republice.

Kam se STOB posunul do dnešních dní?

Nejdřív začaly jednotlivé kurzy, pak jsem si začala školit lektory, potom jsme cítili, že je potřeba vytvořit pomůcky, a tak jsme oslovovali klienty i pomocí tiskových materiálů. Moje první kniha vyšla asi před 30 lety. Metodika je velmi fukční a ověřená jak vědecky, tak na desítkách tisíc klientů. Nikdy jsme ale nepředepsali přesný jídelníček. To po nás vždycky chtějí novináři začátkem roku po vánocích (smích).

Dvakrát do roka dělám výcvik nových lektorů a zároveň je dál vzděláváme na pravidelných seminářích. Máme vyškolených asi 400 lektorů. V době největšího rozmachu jsme byli ve 100 městech v Česku. Teď se to trochu snižuje. Lektoři pracují s klienty spíše individuálně. Spoustu našich služeb jsme přesunuli na internet. Jen tam máme asi 150 000 klientů.

Jsem ráda, že stále fungují naše kurzy cvičení. Spousta lidí už i to řeší přes internet a tam se obávám kvality prováděných cviků. Jakmile není kontrola terapeuta, tak by si člověk mohl i ublížit. A navíc chybí ta skupinová euforie.

Jak vypadá STOB tým, který stojí za realizací celého projektu?
Je tzv. starý STOB a mladý STOB (smích). Celý projekt jsem založila já a pomáhal mi manžel. Už jsem ho ale předala do rukou svých dvou dcer, kterým ještě pomáhají jejich partneři. Dcera Hanka má na starosti spíše veděckou část, je to totiž taková precizní vědkyně po manželovi, který je fyzik (smích). Vystudovala potravinářský obor na VŠCHT, takže opravdu rozumí potravinám a výživě. Stará se tedy o tu odbornou část. Vytváří program Sebekoučink nebo se zaměřuje na tvorbu různých tištěných materiálů. Na rok 2017 máme akci Prožij rok zdravě, kterou má právě Hanka komplet na starosti.

Druhá dcera Zuzka zajišťuje tu obrovskou spoustu organizačních záležitostí a zároveň vede agendu kurzů zdravého hubnutí a kurzů cvičení. PR a management zajišťuje Martin a grafické práce Max.

Já s manželem na to stále tak trochu dohlížíme a ponechali jsme si organizaci pobytových kurzů.

Co děláte, když máte chuť na něco nezdravého?

Dám si to. Mám třeba opravdu moc ráda Fidorku. Tak si ji občas prostě koupím. Když ale dostaneme cestou v letadle na pobyty třeba Tatranku zdarma nebo jsou čokolády v akci, tak odolám. Mám přeci mnohem radši Fidorku než Tatranku, mám tedy Tatranku sníst jen proto, že jsem ji dostala zdarma? Je to přesně o té vůli a zažitých návycích. Rozhodně nevidím problém v tom, si občas něco malého dát. Blíží se vánoce, radujte se z toho, že si v malém množství pochutnáte na dobrém cukroví.

Vlastně celý život držíte nějaký „zdravý režim“. Není to únavné?

Pokud prohubnete celý život a střídá se u Vás striktní dietní režim s pocity utrpení a přejídáním s pocity viny, tak ano, je to velmi únavné a vyčerpávající. Když ale máte zautomatizované nové zdravé návyky, které jsou pro Vás příjemné a netrpíte při nich, tak máte naopak radost z výsledků, které vidíte.

STOB je ve světě hubnutí obrovský pojem. Jak jste zvládla vybudovat projekt s tak obrovskou klientelou úplně sama?

Těžce ale radostně (smích). Dlouhá léta jsme na to byli jen já a manžel. Ten má ale svoji práci jako fyzik. Občas mi někdo říká „A vy děláte jenom STOB?“, tak ano, dělám jen to a zabírá mi to třeba 15 hodin denně. Baví mě to, člověk pak do toho vpluje a pořád se to nabaluje.

Kde se inspirujete recepty do Vašich kuchařských knížek?

Vymýšlí to především dcery a Martin. Hance se říká „gramíček“, protože všechno vždy propočítá tak, aby to perfektně sedělo. Ony vysloveně rády vaří a vymýšlejí recepty. Tvoří je už i pro jiné firmy. Takže je tam záruka nejen, že jsou to chuťově dobré recepty, ale že jsou opravdu i nutričně výhodné jak pro hubnutí, tak pro udržení váhy.

Vzkaz pro čtenáře Diary of the Winners:

Není problém jednoho přejedení. Ale nekontrolovatelné přejídání s pocity viny než přijde hubnoucí den D. Takže chroničtí dietáři buď hubnou a trpí, protože si nemůžou dát to, co mají rádi, nebo se nekontrolují a taky trpí,protože pociťují selhání a pocity viny. Až nakonec prohubnou život. Jídlo přestalo být radostí, ale je stresem.

Jídlo si užívejte.

Paní Málkové moc děkuji za rozhovor plný cenných rad tentokrát nejen z oblasti podnikání, ale i zdravé životosprávy. Měla jsem také možnost pracovat s mnohými tiskovými materiály, které svým klientům poskytují a mohu je vřele doporučit!

www.stob.cz
www.stobklub.cz

Inzerce