Dnes bych se rád, v našem deníku, podíval na jednu velice úspěšnou, né-li nejúspěšnější, tenistku historie. Bývalá světová jednička, která drží mnoho nepřekonaných rekordů. Dodnes je velkou osobností tenisového světa. Komentuje tenisové zápasy vysílané CNN a i když už sama nehraje, přispívá tenisu tím, že trénuje hráčky a předává jim své zkušenosti.

Martina Šubertová se narodila v roce 1956. Pochází z Řevnic u Prahy. Když byli Martině tři roky, její rodiče se rozvedli. Matka Jana si později vzala Miroslava Navrátila. A pod tímto jménem jí známe i dnes. Martina Navrátilová začala s tenisem díky svému nevlastnímu otci, který byl jejím prvním trenérem. Martina se věnovala tenisu od mala, začínala v Řevnicích, ale brzy jezdila trénovat i do nedaleké Prahy, kde měla mnoho možností k růstu. V mládí Martinu postihla jedna nepříjemná rodinná událost. Zemřel její biologický otec. Martina se s tím vyrovnala a šla dále na své cestě ke grandslamovým titulům.

Ten kdo řekl, že nezáleží na tom, jestli vyhrajete nebo prohrajete, pravděpodobně prohrál.

První velký úspěch zaznamenala v roce 1972, v 15 letech vyhrála mistrovství Československa. O rok později se stala profesionálkou a svůj první profesionální titul získala v roce 1974 na turnaji v Orlandu. V silně komunistickém Československu začínala mít vycházející hvězda problémy s povoleními k cestám na zahraniční turnaje. Aby mohla dále růst, zažádala po US Open 1975 v New Yorku o americké občanství. Martina odcestovala v podstatě sama, navíc tím ohrozila i vlastní rodinu v Československu. Rodina nemohla vycestovat za Martinou na návštěvu a její sestru dokonce vyhodili z univerzity. Martina se ve Spojených státech soustředila na tenis a v roce 1978 vyhrála první grandslamový titul v Londýně. Wimbledon vyhrála celkem 20x v různých disciplínách, což je jeden z nepřekonaných rekordů, které Česko-Americká tenistka drží.

Postižení je otázkou vnímání. Pokud můžete udělat jen jednu věc dobře, někdo Vás bude potřebovat.

Martiny kariéra rozhodně nebyla jednoduchá. Napřed se musela vymanit ze spárů komunistické strany. Později v Americe přiznala svou homosexuální orientaci. Přiznala jí v době, kdy bylo něco takového velice neobvyklé. Hrozilo že jí nebudou chtít sponzorovat a celkově, že se od ní lidé distancují. Sama se už předtím v USA necítila jako doma a její přiznání to jen prohloubilo. Proto je až neskutečné, co všechno dokázala na kurtech.  Výčet jejích úspěchů je dlouhý. Mezi ty nepřekonané patří 9 titulů ve dvouhře na Wimbledonu, 8 titulů ve čtyřhře na Australian Open nebo 7 titulů ve čtyřhře na Rolland Garros. Svou profesionální kariéru ukončila v roce 2006. Od roku 2015 je trenérkou Agnieszky Radwaňské na částečný úvazek.

Tenisový míček neví, kolik mi je. Míč neví, zda jsem muž nebo žena, nebo jestli jsem přišla z komunistické země, nebo ne. Sport prostě nezná takové bariéry.

Martina Navrátilová projevila mnohokrát obrovskou odvahu, sílu a cílevědomost. Můžeme se od ní mnoho naučit a jistě nás bude její příběh inspirovat. Přejme Martině mnoho dalších úspěchů!

http://zivotopis.osobnosti.cz/martina-navratilova.php
https://cs.wikipedia.org/wiki/Martina_Navr%C3%A1tilov%C3%A1
http://sport.aktualne.cz/martina-navratilova/l~i:keyword:39710/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/207562210800031-13-komnata-martiny-navratilove/
http://azcitaty.cz/martina-navratilova/22878/
http://www.brainyquote.com/quotes/authors/m/martina_navratilova.html

Inzerce