Velice inspirativní „rychlorozhovor“, který jsme udělali s manželi Urbanovými, kteří se rozhodli cestovat trochu netradičním způsobem. Jak to udělali a proč se k tomu rozhodli, se můžeme dočíst v jejich výstižných odpovědích a nechat se tak nimi inspirovat.

Manželé Urbanovi si v létě 2014 pořídili celkem netradiční vůz, který renovovali a přestavili pro své cesty. Těžko uvěřit, že vůz má najeto pouhých 54 tisíc kilometrů. Jana pracuje ve financích a Daniel jako business analytik. Přejděme tedy k rozhovoru a nechám již na nich, aby Vám pověděli, jaký prostředek si pro své cesty zvolili.

Pro ty, kteří Vás neznají, představíte se nám? Kdo jste, co děláte a proč?

Neděláme nic zvláštního, prostě jenom cestujeme a na poslední cestu jsme si vybrali trošku netradiční auto. Skoro 50 let starou Škodu 100.

Co vás vedlo k tomu, začít cestovat tímto způsobem? Měli jste vždy tento sen?

Chtěli jsme ukázat, že lze expedičně cestovat i bez velkého auta a balíku peněz.

Jakým způsobem to celé financujete?

Část peněz je naše, část je od partnerů a také jsme vybrali nějaké peníze od fanoušků na Startovači.

Máte nějakou konkrétní radu, jak získáváte partnery projektu?

Jsou za tím desítky hodin práce, stovky e-mailů a desítky schůzek. Pokud chcete partnera, musíte mu mít co nabídnout. A také ho musíte nadchnout pro věc. Docela nám pomáhalo i naše auto. Většina z partnerů ho kdysi měla doma a mají na něj dobré vzpomínky.

Proč zrovna Škoda 100 a proč jí říkáte Barča?

Škoda 100 je velmi jednoduché auto prosté elektroniky a chtěli jsme si ho i sami zrenovovat. A nejsme automechanici. Barču pojmenoval už její první majitel a nemělo cenu jí přejmenovávat, co kdyby na nové jméno neslyšela!

Jaký zážitek z cest vnímáte jako nejsilnější?

Lidé. Poznávat nové lidi a jejich kulturu je ten nejlepší zážitek z jakékoliv cesty. Nejvřelejší lidé byli v Íránu a Uzbekistánu.

Máte ze svých cest nějakou zábavnou historku?

Těch máme hodně. Třeba když dojedete do Perského zálivu, začne vám docházet benzín a vy zjistíte, že v celém okolí u cesty nejsou benzínky.

Co máte v plánu do budoucna?

Letos děláme dobročinnou sbírku pro chudé děti a seniory na západní Ukrajině. Koncem června tam vyrazí kolona humanitární pomoci v čele s Barčou.

V Asii bylo dost vedro, takže začátkem srpna jedeme na sever. Na nejsevernější bod Evropy – Nord kapp v Norsku. Když už tam pojedeme, vezmeme to přes Dánsko, Švédsko a Finsko.

Co byste poradili někomu, kdo hledá odvahu k podobným věcem, které realizujete vy?

Nebát se toho. Ne vždy se vše povede, ale kdo nic nedělá ani nic nezkazí. Většina zemí, které jsme navštívili, má u nás špatnou pověst, ale na místě zjistíte, že jsou ty země naprosto skvělé. A naopak jejich pohostinnost a ochotu pomoci se od nich můžeme učit.

Máte nějaké závěrečné slovo pro naše čtenáře?

Život je krátký, plňte si své sny, dokud je čas, a neříkejte, že to nejde. Naopak ptejte se, jak to udělat!

Za celý tým DotW moc děkujeme za rozhovor a Barče a jejím spolucestujícím přejeme spousty dalších dlouhých cest a úspěchů!

http://www.skoda100nacestach.cz/

Inzerce