Věděli jste, že se na Štědrý den ve Venezuele jezdí na kolečkových bruslích? Tradicí na Haiti je, že i děti mohou pít alkohol? Zajímá Vás, co všechno se o Vánocích ještě děje? Vybrali jsme několik zemí.

Haiti

Na Štědrý den děti na Haiti umístí své krásně vyčištěné a slámou vystlané boty pod stromek na verandu. Doufají, že jim „Tonton Nwèl“ neboli Santa nadělí okolo jejich bot dárky místo slámy. Během tohoto dne bývají domy rozsvícené a otevřené až do ranních hodin. Děti mohou jít kamkoli bez doprovodu rodičů, kteří často nemají vůbec ponětí, kde se nachází. Zvláštním zvykem především pro děti je, že mohou pít lehký alkoholický nápoj s anýzovými listy a rumem. Nutno dodat, že bez rozdílu věku! O půlnoci někteří jdou do kostela na mši nebo jen venku zpívají koledy, poté se všichni vrátí domů vychutnat si hlavní jídlo zvané „reveillon“ (z překladu z francouzštiny to znamená „probuď se“), tato hostina mnohdy končí až k ránu. Poněkud klidnější je 25. prosinec, jelikož všichni po předešlém dnu spí. Jelikož si všichni musí rozbalit dárky, které jim Santa přinesl, dokážu si představit, že po takovém nočním hýření, to pro někoho může být problém.

Venezuela

Vánoce ve Venezuele jsou jedny z nejbarevnějších na celém světě, jsou doprovázeny ohňostroji a oslavami. Místo klasických koled se po celé Venezuele hraje populární hudba Gaita, která je složená z několika hudebních nástrojů. V některých regionech sice mívají vánoční stromeček, ale obvykle místo něj Venezuelané vystavují betlém. O půlnoci je zvykem chodit na půlnoční mši, ale mnohem zajímavější činností je bruslení na kolečkových bruslích v Caracasu (hlavní město), kde se ulice uzavřou dopravě do ranních hodin, tak abyste si tuto zábavu mohli vychutnat naplno. Tradiční Venezuelské jídlo se nazývá „Halacas“ – směs hovězího, vepřového, kuřecího masa, kaparů, rozinek a oliv, která bývá zabalena do kukuřičných nebo jitrocelových listů a  bývá vařena v páře. Typickým Venezuelským vánočním chlebem je Pan de Jamón, což je křehká roláda z listového těsta plněná šunkou, rozinkami, olivami a slaninou. Dárky lidem o půlnoci 24. prosince nosí sv. Mikuláš, a nebo neviňátko Ježíška.

Japonsko

Vánoce se v Japonsku rozšířily v posledních několika dekádách, z toho důvodu se nepovažují vyloženě za křesťanský svátek, ale spíše jako oslava radosti a štěstí. Štědrý den proto také připomíná sv. Valentýn z USA nebo UK, neboť zamilované páry tráví tento den spolu, jdou na romantickou procházku, večeři a předávají si dárky. Japonsko se vyznačuje velmi propracovanou a pestrou výzdobou, což přidává procházce romantický nádech. Poměrně známým zvykem v Japonsku je podávání smaženého kuřete, a to především z KFC. Jak se to stalo? V roce 1974 KFC měla úspěšnou reklamní kampaň ,,Kentucky for Christmas!“ po celém Japonsku, a tak se jejich kuře dostalo na štědrovečerní tabuli. Další tradiční Japonskou pochutinou je jednoduchý dort se šlehačkou ozdobený jahodami. Tento dort [🍰] můžete dokonce najít i ve svém smartphonu v emotikonech! Dalším zajímavým faktem je, že Japonci během vánoc poslouchají Beethovenovu Devátou Symphonii, konkrétně Ódu na Radost. Do Japonských Vánoc se dostala tak, že ji poprvé na Vánoce zazpívali Němečtí váleční zajatci během první světové války. Všechny sbory v zemi tuto píseň zpívají v němčině, ale nejznámější je sbor z Osaky, který čítá okolo 10 000 lidí a je znám jako ,,Sbor č. 9.“

Island

Na Islandu vánoční svátky probíhají skoro jako všude na světě, pojídáním spousty jídla. K typickým zvykům, které Islanďané dodržují, patří příprava jednoduchého jídla z rejnoka. Jídlo z této ryby se vaří na den sv. Thorlakura, tedy 23. prosince. Tohoto dne mají Islanďané jednu velkou výhodu – obchody jsou otevřeny až do půlnoci, takže když někdo nestihne nakoupit dárky, má poslední šanci to dohnat. 24. prosince je nazýván „Aðfangadagur“ a oslavy začínají v 18 hodin večeří a následným rozbalením dárků. Normálně televize bývá vypnutá od 5 do 10 večer, ale na Vánoce může běžet celou dobu. Boží hod – ,,Jóladagur“ se slaví se vzdálenými příbuznými a peče se noha jehněte. Další specialitou je chleba ve tvaru listu, na který každá rodina vyryje svůj jedinečný vzor. Během Vánoc není běžné navštěvovat veřejná místa a bavit se „venku,“ ale tento zákaz se prolomí s ,, Annar Jóladagur,“ což je 26. prosince.

Zdroje
Inzerce