Před pár dny jsem se bavil s kamarádem, který aktuálně míří studovat do Velké Británie. Když jsme se chvilku bavili o tom, JAK se na takovou univerzitu dostat, dospěli jsme k závěru, že nejde o nijak obtížný úkol. Velmi rád přistoupil na to, že nám přispěje článkem JAK to zařídit aby se člověk mohl na takovou univerzitu dostat. Jsem tímto článkem naprosto nadšený a věřím, že budete i Vy, protože se v něm ukrývá velké množství praktických rad.

Jak na pořádnou školu?

„Celý život jsem počítal s tím, že půjdu na vysokou školu. Nikdy jsem ani nepomyslel na to, že bych žil jenom s maturitou nebo s výučním listem. Vždycky jsem doufal, že nějakým tím Bc. nebo Mgr. před jménem se odliším od „konkurence”. Jak jsem ale postupně stárnul, začal jsem si uvědomovat, že samotný titul toho zas tak moc nezmůže, a to ať už je to titul z „Karlovky“ nebo doktorát z Plzně za 2 měsíce. Zaměstnavatelé na to už nekoukají, a bakaláře má dneska kde kdo. Pořád jsem se chtěl ale nějak odlišit a posunout se na vyšší úroveň.

Řešení? Britská univerzita. Můžete si říkat, že „Karlovka“ je nejprestižnější česká škola, věhlasná i ve světě. I tak má ale UKčko 360. příčku mezi světovými univerzitami, a i „průměrná” britská škola je na tom o poznání lépe. Navíc upřímně, co vypadá v životopise lépe? Bc. Ekonomie z UK, nebo Hons. Bc. of economy, finance and investments, University of South Wales? A přitom je to téměř jeden a ten samý titul. Mít britskou školu pro zaměstnavatele znamená nejen to, že umíte dobře anglicky (což je po 3-4 letech v Británii celkem pochopitelné), ale také to, že jste soběstační, iniciativní a jste ochotni zkoušet nové věci. Navíc součástí britského bakaláře bývá tzv. Foundation year, kdy ve spolupráci se školou získáte zaměstnání v oboru (známý dělá leteckou dopravu ve Worcesteru, a teď na rok jel pracovat pro airbus, ovšem ne brigádu, ale plnohodnotnou a samozřejmě velmi dobře placenou pracovní pozici). Pokud tedy děláte inženýra, můžete do Jaguára, Astona či Rollse, pokud jdete na ekonomii, můžete si zajistit rok v HSBC nebo Dillots, a tak podobně. Tenhle rok navíc je ale volitelný.

Jak se teda na takovou školu dostat? Nejjednodušší je přes agenturu UniLink. Česká agentura co spolupracuje asi s 20 britskými školami. Co potřebujete je váš osobní motivační dopis, ve kterém píšete, proč si zasloužíte jít na britskou univerzitu a co jí můžete přinést/co přinese ona vám. Dále dopis od člověka co vás dobře zná, nejlépe od učitele angličtiny, ve kterém potvrdí, že si to zasloužíte a že tam patříte (většinou ale stačí požádat učitele o dovolení použít jeho jméno a napsat si dopis sám. Nikdo nebude kontrolovat, kdo to napsal, ale zase buďte realističtí, ať to není podezřelé.) Dále si budete muset vybrat 2-5 škol, všechny ve stejném oboru (třeba všechny ekonomicky zaměřené, nebo všechny lékařsky a tak). Pokud se chcete hlásit na různé obory, jde to, ale budete platit dvojnásobný poplatek. Poplatek jde na UCAS systém, který vede britská vláda, samotná agentura pracuje z dotací škol.

Za přihlášku na 5 škol ve stejném oboru dáte cca 950 korun, takže přihláška vás vyjde levněji než na České školy. Poté co tohle všechno odešlete UniLinku a zaplatíte poplatek, čekáte 2-6 týdnů. Pak vás školy podmínečně přijmou. Co znamená podmínečně? Většina škol bude mít podmínku, že buďto potřebujete nějaký certifikát (většinou CAE, výjimečně FCE, ale pouze se známkou A), nebo maturitu z angličtiny za 1, nebo určitý průměr známek z maturity, nebo kombinace tohohle všeho. Každá škola to má jinak. Výhody? Veškerá komunikace je v češtině a přesně vám poradí, co potřebujete a co ne, a zajistí komunikaci se školami. Nevýhoda? Můžete se skrz UniLink přihlásit pouze na ty univerzity, se kterými mají smlouvu. Druhá možnost je pak jít sám za sebe bez agentury. To lze také, jediný rozdíl bude v tom, že formuláře nebudou vyplňovat oni za vás, ale vy sami. Registrujete se na stránkách https://www.ucas.com, které slouží jako portál pro přihlášky na všechny britské školy, a tam vyplníte všechny osobní údaje a školy a certifikáty a tak. Je to vlastně stejný proces, jen o dost náročnější, protože vám s tím nikdo nepomůže, ale zase vám to umožní jít na o několik více vysokých škol. Potom co vám přijde přijetí na školy, vyberete si jednu školu jako Firm choice, a druhou jako Insurance choice. Dělá se to tak, že primárně chcete na školu co má vyšší požadavky. To je vaše Firm (pevná) choice. Pokud ale ty požadavky (maturita vyjde třeba špatně, ale stále projdete) nesplníte, máte vaší pojistku Insurance choice, tedy školu co má nižší požadavky, které byste mohli splňovat. Když máte jistou školu, musíte si najít bydlení. V Británii je bohužel drahé. Dost drahé. Za starý byt pro 4 lidi na okraji města dáte v přepočtu dohromady nějakých 60 000 měsíčně. Pokud se hlásíte přes UniLink, opět vám pomůžou i s hledáním ubytování a seženou vám kontakty. Pokud ne, tak si jednoduše najdete inzerci na internetu a můžete lovit.

Předposlední věc, stipendia, každá škola nějaká nabízí, a to buďto za to, že vaše rodina dost nevydělává, nebo za výborné výsledky (například University of South Wales vyplatí 1. rok 2 000 liber, pokud váš maturitní průměr bude lepší nebo 2,0). Dost to v té Británii pomůže.

 

Poslední část, samozřejmě britské školy nejsou zdarma. Naopak, jsou dost drahé. Ale řešení je jednoduché. Opět nejjednodušší cesta je přes UniLink, kteří vám všechno zařídí. Bez nich musíte zažádat přímo na univerzitách a s tím bývají problémy. Vesměs půjčka funguje tak, že vám zaplatí výuku, a pokud dostudujete (všimněte si toho slova “pokud”. Když odejdete ze školy předčasně, musíte půjčku do roku zaplatit, a to jsou miliony), budete splácet POUZE, KDYŽ budete vydělávat nad 50 000 Kč měsíčně. A budete splácet pouze 9% z toho, co budete vydělávat nad 50 000 Kč. Takže například když budete měsíčně vydělávat 51 000 Kč, budete splácet 900 Kč. Pokud do 30 let nesplatíte svůj dluh, prostě propadne a nemusíte si s ním dál lámat hlavu, je vám prominut.

To je asi vše. Dostat se na britskou školu není tak těžké, jak si lidé myslí, a upřímně, napsat ty dopisy a vyplnit ty formuláře mi trvalo asi tak dlouho, jako napsat tento článek. Doufám, že vám pomohl. Ještě jednou doporučuji agenturu UniLink, která vás vším provede a všechno papírování za vás vyřeší.“

– Jakub Bednář

http://www.cardiff.ac.uk/about
https://www.ucas.com

Inzerce