Náš svět je nepřeberná studnice přírodních úkazů. Neexistuje stát či oblast, která by v tomto ohledu neměla čím přispět do přírodního, ale zároveň i kulturního dědictví. Můžete obdivovat jezera, hory, řeky, vodopády či lesy po celém světě. S tím je i spojená současná globalizace a modernizace, neustálé zrychlování. Ať už v našich osobních nebo pracovních životech. Tato akcelerace je ambivalentní. Má své pozitivní i negativní póly. Negativním pólem mám na mysli, především určitý tlak na jedince, kdy je nucen pracovat rychleji, jednat rychleji a tedy být v konsensu s dnešní (post)moderní dobou. Pozitivní stránku pociťujeme snad všichni. Ke zrychlení došlo i v dopravním průmyslu. Abychom obdivovali klokany v Austrálii, deštné pralesy v Africe, tundru na Aljašce nebo řeku Amazonku v Jižní Americe, nemusíme strávit dlouhý čas na cestách. Stačí sednout na letadlo a jsme na druhé straně zeměkoule.

Rozhodl jsem se dnešní článek věnovat jednomu místu na naší planetě, kam se určitě stojí za to vydat. Jsou jimi tzv. Duhové hory, nacházející se na Islandu. Tuto okouzlující přírodní oblast najdete v Národním parku Fjallabak. Vstoupíte do ní přes místo zvané Landmannalaugar, které se nachází 590 m. n. m. Je to zároveň určitý záchytný bod, odkud lidé často vyráží na túry či na 4-5denní cestu k pobřeží, která je považovaná za jednu z nejúžasnějších.

Tyto hory hraji všemi barvami duhy. Od toho je také samozřejmě odvozen jejich název. Barvy, které budete mít před očima jsou neopakovatelné. Relevantní otázkou je proč? Je tu specifické složení hornin, které vytváří právě neobvyklé barvy této přírody. Vidět můžete hnědý, růžový, šedý, černý, zelenomodrý, či okrový odstín. Neobvyklou nádherou je také černá lávová stěna vysoká 10-15 metrů, jejíž hmotu tvoří obsidián – sopečné sklo, vzniklé rychlým tuhnutím magmatu na zemském povrchu.

Island je samozřejmě úžasná kombinace vody a ohně. Proto se i v Duhových horách můžete těšit na různá lávová pole, horké prameny nebo potůčky. Činnost vulkánů můžete naplno cítit. Dokonce horké prameny kolem tábořiště Landmannalaugaru jsou místní atrakcí a turistům slouží ke koupeli.

Nedaleko odtud se nachází i Severní Atlantik. Proto nepřijdete ani o pohled na oceán a specifické pláže, pokryté černým lávovým pískem. Černě zbarvená pláž patří mezi 10 nejkrásnějších pláží světa. Vstup je zde ale z důvodu bezpečnosti zakázán. Samosebou dalšími úžasnými místy, na které nelze zapomenout, na cestě po Duhových horách je Nejvyšší hora Islandu Hvannadalshnjúkur, tyčící se 2 109 m. n. m. a také vodopád Svartifoss neboli Černý vodopád, jehož sloupy kolem vypadají jako varhany.

Duhové hory jsou úžasná oblast na pěší túry. Lidé sem jezdí vyčistit si hlavu, zažít spojení s opravdovou přírodou a načerpat síly do dalšího života v moderní společnosti. Tato oblast zanechává nefalšovaný zážitek, který se do nás silně vtiskne a zůstane mocným na velmi dlouho. Island je samozřejmě i výzva. Není to polehávání na Bali. Je to opravdová divočina, která v člověku probouzí často až existenciální otázky. I proto je tohle místo skvělé nejen jako cestovní destinace, ale i určitá pouť za poznáním vlastního já.

http://zennie.cz/blog/?p=5455
http://www.atlasofwonders.com/2012/04/landmannalaugar.html
http://1.bp.blogspot.com
https://c1.staticflickr.com
http://www.radynacestu.cz
http://www.regent-holidays.co.uk/upload-files/product-tours-gallery/iceland-landmannalaugar-trek_4_landmannalaugar.jpg
http://www.placestoseeinyourlifetime.com/wp-content/uploads/2014/01/DamPhotography.jpg
http://www.naturephotoblog.com/images/20130708111238__mg_1174-edit-bewerkt.jpg
https://www.trek.is/static/gallery/landmannalaugar-day-tour-1/landmannalaugar-22.jpg

Inzerce