Myslím, že každému z nás už se to někdy stalo. Také ten pocit znáte. Chcete něco udělat, ale v poslední chvíli dostanete strach. Jakýsi hlas Vám začne namlouvat, že to nevyjde, že zákazník nekoupí, že druhý člověk odmítne Vaše pozvání, že Vaše firma nebude vydělávat, zkrátka že tu situaci nezvládnete tak, jak si přejete. Že dostanete negativní odpověď. Proto nakonec neuděláte vůbec nic. Ale kdy potom chcete slyšet pozitivní odpovědi?

Tím hlasem, který nás nakonec odradí je náš mozek. Ten nás má na starosti, jen díky němu jsme přežili nebezpečná období, kdy byl člověk v potravním řetězci mnohem níž, než je dnes, a kdy vytvářel převážně rodinná společenství, která mezi sebou bojovala o území. Dnes je ale trochu jiná doba. Nemusíte se obávat, že za každým stromem číhá něco, co Vás chce sežrat. Dokonce i cizí lidé na Vás nebudou útočit, když se k nim dostanete blíže. Z toho jasně vyplývá, že je nám mozek občas trochu na obtíž. My to většinou víme, protože v té situaci vidíme příležitost, ale nenajdeme dostatek síly, abychom řekli svému mozku: Teď se mýlíš a já ti dokážu, že to je v pohodě. Tu sílu také jistě znáte, říká se jí odvaha

„Úspěch je dítětem odvahy!“
– Voltaire

Odvážnému štěstí přeje, tak zní české přísloví. Já s ním tak úplně nesouhlasím. Štěstí je spravedlivé, přeje všem stejně. Rozhodující není štěstí, tedy jakási nehmatatelná síla. Rozhodující je úsilí, které člověk vynaloží, aby štěstí dosáhl. Odvážný používá svou odvahu, vynakládá mnoho energie, aby přemohl svůj mozek ve chvílích, kdy mu říká, aby něco nedělal. Tím pokouší štěstí. A najednou máme ze štěstí, nehmatatelné a nevysvětlitelné síly (na kterou se občas všichni vymlouváme), něco naprosto logického. Ano, vracíme se do lavic středních škol, proto pojďme přejmenovat štěstí na pravděpodobnost.

S každým dalším přemožením vašeho strachu se zvyšuje pravděpodobnost pozitivní odpovědi, tedy úspěchu. Není to vzrušující představa? Jistěže je. A proto pojďme pokračovat v přejmenovávání. Než přemůžete svůj mozek, jak se projevuje Váš strach? Sevřené hrdlo, pocení, šimrání v břiše nebo se Vám snad roztřese celé tělo? A teď se Vás zeptám na jinou emoci, jak se u Vás projevuje vzrušení?

„Strach můžeme mít jen ze strachu samotného“
– Franklin Delano Roosevelt

Zanechme ale hry se slovy. I když je přejmenovávání, alespoň podle mě, velice efektivní metoda, je třeba si uvědomit, že budete dostávat negativní odpovědi. Ale to přece vůbec nevadí. Už jenom přijmutí toho faktu sníží vehemenci, s jakou bude mozek protestovat. Dovolí Vám zariskovat, že nějaká negativní odpověď přijde. Jednoduše proto, že s ní budete dopředu počítat.

Ale co trochu pozměnit úhel pohledu. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč umíte celkem obstojně chodit? Ne? No protože když jste se narodili, tak Vám to moc nešlo. Mozek dostával negativní odpověď, možná jste měli i strach, pokaždé když jste se zkusili postavit, ale vy jste odvážně vstávali znovu a znovu. Každá zkušenost, která není přesně podle našich představ nás něčemu naučí! A každá další dovednost nebo znalost získaná z negativní odpovědi opět zvyšuje pravděpodobnost, že příště uslyšíte odpověď pozitivní. Je to jako investice do Vás samotných s tím rozdílem, že tato investice se vždy vrátí s přidanou hodnotou.

„Sebedůvěra je prvním tajemstvím úspěchu“
– Ralph Waldo Emerson

I negativní odpověď je odpovědí. Jen díky odvaze se někam posuneme. Buď dostaneme pozitivní odpověď nebo zjistíme, že jsme ještě dostatečně nepokoušeli štěstí, tedy že si pozitivní odpověď zatím nezasloužíme. V obou případech něco získáme. Tak proč máme (i já mám) tendence nedělat nic? Proto vyhledávejme vzrušující situace, buďme odvážní, hltejme negativní odpovědi a těšme se na ty pozitivní!

http://citaty.net/vyhledavani/?h=%C3%BAsp%C4%9Bch
http://i.huffpost.com/gen/2186196/images/o-SECRETS-OF-SUCCESS-facebook.jpg

http://stufflook.com/wp-content/uploads/2016/08/Overcoming-Negative-Beliefs-3.jpg
http://blog.fulfillinghappiness.com/wp-content/uploads/2013/12/Think-Positive.jpg

Inzerce