Dnešní článek pojednává o umělci, který se nebojí překonávat hranice a vytvářet zcela nové hudební mixy. V současné době je těžké vytvářet novou, neotřelou, kvalitní hudbu, a proto je tu nutnost si vážit a cenit takových lidí, kteří se o toto snaží. Hrdina tohoto článku je jedním z nich.

Scott Albert alias Klayton se narodil roku 1963, v New Yorku. Se svým bratrem Danem vyrůstal v konzervativní křesťanské domácnosti. Často dostával od spolužáků výprask a tvrdí, že i díky tomu se obrátil k hudbě, kde si chtěl vybít vztek. Původně také hrál a pohyboval se v subkultuře křesťanských kapel, později se ale od nich distancoval a chtěl tvořit něco nového. Od mládí byl nadšeným fanouškem metalu (např. Slayer), a k elektronice se dostal až později v 90. letech, s kapelami jako Skinny Puppy, či Depeche Mode.

Během své kariéry se věnoval více projektům, např. byl členem skupin Immortal, Brainchild, Circle of Dust, Argyle park, či později populárního uskupení Angeldust, na které spolupracoval se známým kouzelníkem Crissem Angelem. Spolu vytvářeli živá představení, které zahrnovaly prvky iluze, avantgardních znaků, robotického osvětlení, monitorů, projektorů, atd. Jeho nejznámějším projektem je ale určitě Celldweller.

Celdweller je pro něj srdcová záležitost, jelikož zde stojí za remixy, vystoupeními, programováním, texty a za touto prací je hodně času. Smíchává dohromady prvky jako drum and bass, dubstep, rock, metal, orchestrální prvky, electro. Rád pracuje s agresivními tóny kytar, bas, bubnů, vokálů a techno beatů. Zároveň ve svých albech tvoří příběh (v posledním albu například ve fiktivním světě Atiria).

„U mě nedošlo k žádnému okamžitému úspěchu. Je to neustálý stav mysli a důležité je nenechat se odradit.“

Klayton je samouk. Nemá vystudovanou žádnou hudební školu, ani školení v určitém nástroji. Pravdou je, že studoval hudební teorii jeden semestr na vysoké škole, ale nelíbilo se mu být tak striktně omezen pravidly, které škola nastavovala. O tvoření hudby měl jinou vizi, a proto odešel a rozhodl se učit sám. Doslova sám. Klayton je introvert, který se zavřel doma na několik dní, nevycházel a piloval svoji hudbu, dokud mu nepřišla kvalitní. Tvrdí o sobě, že je workoholik a měl často problém s udržováním přátelských vztahů, jelikož byl až přespříliš v pracovním procesu a na přátele nezbýval v tu chvíli čas.

A kde Klayton bere inspiraci a chuť tvořit takovou hudbu? Překvapivě ani tak ne v jiné hudbě, ale především v umění, jako film, literatura, móda. Ačkoliv tolik inspirace nenachází v hudbě, sám říká, že je potřeba se v tomto odvětví neustále vzdělávat, a to ve všech směrech. Neustrnout jen u toho jednoho svého.

„Žijeme ve světě, kdy by hudba neměla ustrnout na jednom bodě, ale posouvat se stále dál, bořit hranice a vytvářet nové styly hudby koexistující v rámci jednoho zvuku.“

Jeho hudba je vysoce úderná, energická a na svých live show rád pracuje s divadelními prvky a se synchronizací videa s hudbou. Dokonce si staví nástroje speciálně na živá vystoupení. Tvoří naprosto jiné věci, než jsou zvykem a nesnáší určité dodržování trendů. Např. se zmiňuje o tom, jak mu lidé z producentských společností říkali, aby alespoň v jedné písni napodobil kapely z rádia. „Jedna píseň je vše, co potřebujeme“ tvrdili mu. On jim odvětil ať si s tímhle přístupem laskavě políbí. Je zřejmé, že chce překračovat nastavené meze a daří se mu to. Zároveň je obrovský nadšenec do technologií, a proto rád využívá nové věci, jak v show, tak v tvorbě hudby.

Klayton mj. dokázal svoji zlost a hněv v sobě, proměnit do opravdového umění. Jeho tvorba nás učí, že pokud chceme vytvořit něco velkolepého a úctyhodného, musíme často překračovat či bořit hranice, které nás svazují. Tato myšlenka se nevztahuje jen k hudbě, ale k celému umění. Proto je také vhodné vycházet ze svého oboru a nechat na sebe působit i jiné styly a směry. Přesně jak to dělá Klayton. Ačkoliv každému jeho hudba nesedne, to jakým způsobem pracuje, je inspirativní a obdivuhodné.

http://klayton.info
https://en.wikiquote.org/wiki/Klayton
https://en.wikipedia.org/wiki/Klayton
http://iprobablyhateyourband.com/wp-content/uploads/2016/05/Klayton-2-1024×630.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=rszEi81v6Ts
https://www.youtube.com/watch?v=ZfAkh7ZM5o8

 

Inzerce