Pokud hledáte místo, které je romantické a zároveň tajemné, je to právě Hạ Long Bay ve Vietnamu. Zátoka Hạ Long Bay, nebo-li Dračí zátoka, je dech beroucí místo poseté 2 000 nedotčenými ostrovy a ostrůvky, které jsou zapsané pod ochranou kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Chcete-li se vydat za tímto zázrakem přírody, vydejte se ve správný čas, jinak to pro Vás může být  nemilé. Každé unikátní místo musí mít i svou legendu a nic na světě nevzniká samo sebou. Je tedy čas, abych vám představila ty nejznámější legendy a několik zajímavostí o této zátoce. 

Zátoka Hạ Long  je známá nedotčenou přírodou a krasovými jeskyněmi, které ještě nebyly prozkoumány nebo teprve čekají na objevení. Do jeskyň se dá dostat pouze lodí a turistům přístupných jeskyní je přibližně 20. S touto neobyčejnou zátokou se pojí i legenda o nebeském drakovi, po němž je zátoka pojmenovaná. Název Hạ Long  znamená „místo, kde se drak zanořuje do moře“ a existuje několik verzí příběhu.

Ta nejznámější verze praví o císaři, který potřeboval zabránit invazi nepřátelských vojsk do své země a přizval na pomoc draky. Draci vyplivli velké množství perel a drahokamů, z nichž vznikly ostrovy a skaliska, která zabraňovala nepřátelským lodím vplout do zátoky. Druhá verze příběhu praví, že nad zátokou Hạ Long  přelétával drak, který vyrýval do země jednotlivá údolí. Tato údolí byla následně zalita mořskou vodou a drak se zanořil do moře.

Ve skutečnosti nejde o dračí perly, jak praví legenda, ale o vápence prvohorního moře, které vznikly před 250 – 280 miliony lety. Vápence byly po dlouhou dobu vystaveny monzunovým dešťům a na skaliskách se tak začaly vytvářet různé rýhy a zářezy. Nakonec se jednotlivé vrstvy vápenců rozpadly a tím vznikly menší kopce a tropický kras. Většina ostrovů nebyla dodnes ještě prozkoumána.

 

Jedním z turisticky nejnavštěvovanějším ostrovem je Dao Tuan. Tento ostrov byl dlouhodobě využívaný jako letní sídlo Hồ Chí Minha a dnes je z něj mezinárodní rekreační areál. Za zmínku stojí také nejznámější jeskyně Hàng Dào Gỗ (v překladu jeskyně dřevěných kůlů), která disponuje třemi podzemními sály. Svůj název získala podle třetího sálu, ve kterém se ve 13. století skladovaly bambusové kůly. Říká se, že bambusové kůly použil vietnamský hrdina, aby zneškodnil mongolské loďstvo. Bambusové kůly nechal zabodnout do dna řeky Bach Dang a znemožnil lodím připlout k pevnině.

Pokud se rozhodnete tuto zátoku navštívit, je dobré si její návštěvu dobře naplánovat. Je důležité tuto zátoku navštívit ve vhodném období. Ideální měsíce jsou září, říjen a listopad, protože jsou dobré klimatické podmínky. Naopak nejméně vhodnými měsíci je únor, březen a duben, protože je zde chladno a mlha zakrývá celou zátoku i její unikátní ostrovy. Také existuje velké množství českých i místních cestovních kanceláří, které vám dokáží zajistit pohodlný výlet, ať už se rozhodnete pro několika hodinovou plavbu nebo se rozhodnete přenocovat. Neváhejte se vydat za asijskou krásou a poznat všechna její tajemství.

http://www.starlightcruiseshalong.com/wp-content/uploads/2013/03/Rowing_boat_cruise_halong1.jpg
https://www.halong-bay-tours.com/images/detailed/2/di-san-the-gioi_5c90-0v.jpg
http://avantgarde.com.pk/wp-content/uploads/2017/06/Halong_Bay_3-700×460.jpg
https://www.dulichvietnam.com.vn/data/image/du-lich-xuyen-viet/du-lich-Ha-long-mua-thu.jpg
https://i.ytimg.com/vi/zsdLM-tXkwI/maxresdefault.jpg
http://vietnam.svetadily.cz/clanky/Zatoka-Ha-Long-prirodni-div-sveta
https://www.novinky.cz/cestovani/afrika-asie/357905-destinace-tydne-chlouba-severniho-vietnamu-zatoka-halong-bay.html

Inzerce