Za krásami obrovského kaňonu vůbec nemusíte do USA. I Evropa se pyšní tímto krajinovým úkazem. Grand canyon du Verdon je hojně navštěvovaná přírodní dominanta, která nabízí mnohé. Pojďme se vydat v tomto článku podrobněji do nitra francouzského pokladu.

Grand Canyon du Verdon leží v jižní Francii, kousek od Francouzské riviéry, 60-70 km od festivalového města Cannes. Táhne se od městečka Castellane až k přehradnímu jezeru Lac de Sainte-Croix a má kolem 21 km. Patří mezi nejhlubší a největší kaňony v Evropě a je považován za evropského bratříčka slavného Grand Canyonu v USA.

Kaňon je vyhloubený řekou Verdon a dosahuje hloubky až 700 metrů. Řeka pramení ve výšce 2 200 metrů a je velmi populární kvůli své modrozelené průzračné barvě, která ji dodává určité magické kouzlo ve spojení s okolními úkazy a je také připodobňována samotné kráse moře.

A co všechno lze vidět nebo podniknout u této přírodní úchvatnosti? Nejčastějším vyžitím je výlet po cestě podél kaňonu. Tato stezka má kolem 14 km a nezabere více než 6-7 hodin. Cesta není označována za extra náročnou,  ale je dobré mít s sebou i baterku, jelikož se prochází také skrze tunely nazývané Styx (řeka mrtvých). Podél stezky se pak můžete kochat nádherným výhledem na kaňon – přírodní krásu, která si Vás zcela podmaní. Na okraji kaňonu se pak rozkládají olivové háje a není nepravděpodobné, že na vaše smyslové buňky při cestě „zaútočí“ příjemná levandulová vůně, která se line po celé oblasti. Při údolí kaňonu se nachází také silnice, takže je možné tuto cestu zvládnout i na kole.

Kaňon je také navštěvovaný a oblíbený horolezci, kteří si zde užívají výborné podmínky pro lezení na vápencových stěnách. Existuje tu velmi vysoký počet tras od kratších po delší. Pokud jste spíše vodní typ, dole na řece si můžete zapůjčit raft, kanoe či jiné plavidlo a ke kaňonu vzhlížet zespodu od řeky. Amatérům se však doporučuje tuto cestu podstoupit s profesionálem. Místo je celkem vyhříváno sluncem, ale voda v řece není tak úplně teplá. Proto je koupání spíše pro nebojácné otužilce. Řeku Verdon nenavštěvují však jen otužilci a nadšenci vodních jízd, ale i např. rybáři, kteří si zde užívají především lov pstruhů.

Ačkoliv je Grand canyon du Verdon divoké místo, které nás zase o kus více spojuje se světem přírody – její ohromnou velikostí a podmanivostí, kolem kaňonu najdete i kulturní krásy. Např. kaplička Notre Dame de Beauvoir je velmi oblíbené místo spojující kulturní zažitek s výhledem na přírodní krásy. Stojí za to se také podívat do městečka Catellane (sever kaňonu). Na druhé straně (jih kaňonu) je populární zase město Moustiers-Sainte-Marie, kde se nachází klášter z 5. století. Pokud byste však měli zájem si trochu zaskotačit, u kaňonu je i nabídka paraglidingu a bungee jumpingu, který je zde velmi vyhledáváný.

Důvodů, proč toto místo navštívit je několik. Za společného jmenovatele bychom však mohli označit cestu do útrob přírody, a tím možná i cestu do útrob sebe. Grand canyon du Verdon je úžasné místo pro výlet, či podobné vyžití, ale řekl bych, že za touto divokou přírodní nádherou je mnohem více. Představuje nám svět ve své rozmanitosti a nádheře, kterou bychom se měli kochat, inspirovat, pozorně vnímat a zajímat, ale zároveň i o ní pečovat, protože příroda se nikdy nesmí stát samozřejmostí, nýbrž darem, kterému je třeba láskyplně dávat a na druhou stranu ho láskyplně přijímat.

https://magazin.aktualne.cz/grand-canyon-du-verdon-je-nejvetsi-v-evrope/r~i:article:753715/
https://www.turistika.cz/rady/grand-canyon-du-verdon-verdonsky-kanon-francie/detail
http://foto.sherak.cz/images/big/Francie2010
https://ourhouseinprovence.files.wordpress.com/2015/11/gorges-du-verdon-grand-canyon-du-verdon.jpg
http://static.panoramio.com/photos/large/6411776.jpg
https://www.protravel.cz/img/__galerie/44764-82832-78567-24768-86081.jpg
http://images.boomsbeat.com/data/images/full/1660/8-jpg.jpg

 

Inzerce