Luxusní přímořské letovisko Famagusta, kam se každoročně sjížděli návštěvníci ze všech koutů světa, bylo kdysi oblíbenou destinací, která lákala rozlehlými plážemi i honosnými hotely. Filmové hvězdy i zámožní podnikatelé se v ulicích města proháněli v drahých autech a večer se bavili v prestižních klubech. Vyhlášené pláže byly plné těch, kteří si sem přijeli užít slunce a jedinečné atmosféry. Lidé z celého světa si zde užívali všeho, co tento turistický ráj nabízel, ovšem až do chvíle, než se za horizontem objevily nepřátelské tanky…

Dnešní článek nás zanese na východní pobřeží ostrova Kypr. Právě zde se totiž nachází místo, které má pozoruhodnou historii a možná ještě pozoruhodnější přítomnost. Město Famagusta bývalo v 70. letech hojně navštěvovaným turistickým letoviskem. Zejména na jeho jižním předměstí se nacházel luxusní resort, který byl doslova centrem místního turistického ruchu.

Překrásné pláže, luxusní hotely přímo u moře, moderní nákupní čtvrti, vyhlášené kluby a hřejivé středomořské slunce. To je kombinace, která do těchto míst každoročně lákala tisíce turistů. Mezi nimi bylo možno zahlédnout takové celebrity jako Brigitte Bardot, Elisabeth Taylor a mnoho jiných hvězd stříbrného plátna. Každý, kdo něco znamenal, zde musel být a hotely byly mnohdy rezervovány až neuvěřitelných 10 let dopředu.

Zdálo se, že nic nemůže narušit tuto letní idylu. Až do léta roku 1974, kdy politická situace nadobro změnila ráz tohoto místa. Na ostrově Kypr se po léta střetávaly 2 zcela odlišné kultury – na jedné straně Řekové a na druhé Turci. Značná rozdílnost těchto kultur vyvrcholila v červenci roku 1974, kdy se Řekové pokusili státním převratem připojit Kypr k Řecku. Tento krok tureckou vládu rozzuřil natolik, že se rozhodla pro povolání vojenských sil. O pár dní později se turecké vojsko vylodilo na kyperském pobřeží a bralo útokem vše, co mu stálo v cestě.

Ve městě Famagusta byla právě sezóna v plném proudu, hotely praskaly ve švech, na plážích i v ulicích přímořského letoviska panoval čilý cizinecký ruch. Nálada natolik vzdálená tomu, co se právě odehrávalo ve vnitrozemí ostrova. Vše se změnilo v okamžiku, kdy se turecké vojsko přiblížilo nebezpečně blízko turistickému ráji.

V tu chvíli se začala šířit panika. Více než 40 000 lidí, kteří momentálně v letovisku byli, mělo na evakuaci jen hodiny. Původní obyvatelé i prázdninoví návštěvníci bleskově opouštěli místo, ke kterému se blížila turecká armáda. Sbalit si stačili jen to nejnutnější. A tak se, jako lusknutím prstů, stala Famagusta dočista opuštěným městem.

Turci toto místo obsadili, obehnali ostnatými dráty a dodnes je Famagusta přísně střeženou oblastí, kam má přístup jen hrstka vyvolených. Kdysi prestižní destinaci zde připomínají ohromné chátrající hotely na břehu moře, v jejich pokojích lze stále naleznout osobní věci hostů, kteří v létě roku 1974 prchali ve spěchu. Restaurace, ve kterých je stále prostřeno jako tehdy. Výkladní skříně obchodních domů, kde jsou dodnes vystavené módní výstřelky tehdejší doby. Lesk a nadčasovost nahradil prach a šeď. Rozpadající se opuštěné město dnes spíše děsí, než těší. A je otázkou, zda se sem ještě někdy navrátí život.

http://www.whatson-northcyprus.com/interest/famagusta/famagusta/varosha.htm
https://www.novinky.cz/cestovani/361602-kyperska-famagusta-a-jeji-strezene-mesto-duchu.html
http://cestovanie-dovolenka.sk/varosha-famagusta-kedysi-top-letovisko-dnes-mesto-duchov/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Warosia

Inzerce