„Ještě důležitější než začít je vydržet“, říkají zakladatelé aplikace Fakturoid Lukáš Konarovský a Jan Korbel. Fakturoid je aplikace, která usnadní práci a ušetří čas s papírováním vašeho podnikání. Jak taková aplikace funguje? Co o ní říkají její vývojáři? Jak získali tisíce platících klientů?

Povězte nám, co si vlastně pod Fakturoidem máme představit. Jak mi jako živnostníkovi usnadní práci?

Fakturoid je aplikace, která vám pomůže s „papírováním“, ale i s řízením vašeho podnikání. Šetříme čas chytrou automatizací od upomínek, přes párování plateb, až po exporty přiznání pro státní správu nebo do účetnictví.

Jak jste se vy dva dali dohromady? Jak vznikl počáteční nápad – založíme Fakturoid?

Potkali jsme se přes Twitter díky zájmu o technologii Ruby on Rails, na které jsme chtěli vybudovat naši první společnou aplikaci. Po půl roce jsme ale záměr přehodnotili a pustili se do Fakturoidu. Chtěli jsme totiž pracovat na něčem, co budeme sami používat.

„Chtěli jsme pracovat na něčem, co budeme sami používat.“

Jaké byly vaše první kroky k uskutečnění?

První kroky… Jestli tady očekáváte nějaké zásadní vhledy, budete zklamaní. Prostě jsme si řekli, že když jednoduchá aplikace na fakturaci chybí nám, bude chybět i řadě dalších lidí. Ve světě jsme viděli příklady toho, že to funguje, rozhodli jsme se, že to tedy zkusíme taky. V nejhorším případě budeme mít nástroj pro sebe. Samozřejmě jsme hodně podcenili, jak složitá je to problematika a tím, kolik času nám to zabere. Ale zpětně důležitější, než jak jsme začali, je to, že jsme vydrželi. A samozřejmě jsme také měli štěstí s načasováním. Pohledem zpět bychom postupovali hodně podobně jako tehdy.

Říkali jste mi, že jste viděli zisk z Fakturoidu až po 3 letech. Do té doby jste tedy pracovali jinde? Jak se to dalo skloubit se začínajícím podnikáním? Kolik času jste Fakturoidu v začátcích věnovali?

Já jsem studoval a při škole si přivydělával jako programátor, Honza provozoval webové studio, oba jsme tedy v tomto období měli robota jako další zakázku, za kterou jsme platili svým volným časem. Zhruba po 3 letech se to začalo otáčet a postupně jsme své aktivity mimo Fakturoid utlumili, abychom se mu mohli naplno věnovat. Robot vyhrál!

V jaké fázi je to teď? Jste jen vy dva nebo k sobě máte ještě někoho? Je to pro vás dnes už práce na plný úvazek?

O robota se teď stará tým sedmi lidí. Tři se podílí na vývoji přímo, dva pracují na zákaznické podpoře a my s Honzou jsme jako žolíci tam, kde je právě potřeba.

Kolik máte klientů? Jak jsou s vaší aplikací spokojení? Co si nejvíce chválí?

Máme tisíce platících zákazníků, pochvalují si jednoduchost celé aplikace a rychlost naší zákaznické podpory.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Celý tým pracuje na dálku, já z Prahy, Honza z Heřmanova Městce, další spolupracovníci z různých míst republiky. Pracovní den nás dvou je teď trochu jiný, než býval, protože jsme oba museli ustoupit ze svých původních produktových rolí. Daleko méně programujeme a kódujeme a o to více koordinujeme práci s kolegy. Čeho jsme se ale nevzdali, je psaní, marketing a pilování detailů.

Nastal za dobu vašeho působení nějaký problém, kdy jste třeba až zvažovali, zda neskončit? Pokud ano, co vás vedlo k tomu, abyste pokračovali?

Ne. Oba si dobře pracovně i lidsky rozumíme a na důležitých věcech se nakonec shodneme. Ačkoli kolem nich může být živá debata.

Co jste vystudovali? Máte pocit, že pro vás škola, v ohledu k vaší nynější práci, byla dobrou volbou? Pomohly vám znalosti ze školy v některých situacích?

Oba jsme vystudovali VŠE, byť jsme se na škole o dobrých několik let minuli. Technickou odbornost jsme sice získali převážně samostudiem, ale přínos VŠ bych obecně nezatracoval.

Kam byste chtěli Fakturoid posunout během dalších let?

Už v tomto roce chystáme rozsáhlejší vylepšení uživatelského rozhraní, na které se moc těšíme. Máme i spoustu dalších plánů, do kterých ale určitě vstoupí legislativní novinky, kterými nás zásobují poslanci a které bude potřeba zapracovat.

Věnujete se ještě nějakým dalším projektům? Co děláte ve volném čase? Je něco, co děláte pro svůj osobní rozvoj?

Zvažovali jsme tvorbu dalších aplikací, ale nakonec vždy skončíme u toho, že na Fakturoidu máme práce jak na kostele. Osobní rozvoj je stále primárně samostudium. Jen se mění témata. Od toho, jak se co kóduje spíš směrem k byznys strategii, managementu a marketingu.

Máte nějaké tipy pro začínající podnikatele? Popř. vzkaz pro naše čtenáře?

Líbí se nám filozofie se začínajícím podnikáním moc neriskovat, začít při škole, nedávat v práci hned výpověď, ale zkusit udělat něco malého, správně zacíleného. Právě zkušenost z praxe — ideálně vaše, nebo někoho jiného — to, že víte, jak se v daném oboru co dělá, kde to skřípe, co by se dalo automatizovat. Až tohle vám ukáže možné skuliny na trhu. Ty zkuste prozkoumat rozhovory s lidmi z dané cílové skupiny a uvidíte. Nemyslete si, že se k praxi „pročtete“. Většina hlubších myšlenek vám začne dávat smysl, teprve až sami vyzkoušíte dělat to, co popisují – a nejspíš zprvu špatně. Držíme palce!

„Většina hlubších myšlenek vám začne dávat smysl, teprve až sami vyzkoušíte dělat to, co popisují.“

Lukášovi a Honzovi děkuji za inspirativní rozhovor. Fakturoidu přejeme mnoho úspěchů v budoucnu a další spokojené klienty.

Inzerce