V dnešním článku a zároveň cestovním tipu se podíváme na nejnavštěvovanější a nejpopulárnější lázně a s nimi spojený hotel v Maďarsku. Rozkládají se na pravém břehu Dunaje zvaném Buda a nesou název po středověkém mučedníkovi a patronovi celé země Svatém Gellertovi (Svatý Gerard).

005

První zmínky o jedinečných lázních nacházíme už v 15. století. O přibližně 200 let později získávají přezdívku Sárosfürdő neboli Blatné lázně. Na dně bazénů se prý usazovalo jemné bahno. Lázně Gellert si oblíbili i Turci (Osmani), když byla Budapešť v jejich moci. Celkově je ale historicky nejdůležitějším milníkem otevření dnešního lázeňského hotelu. To se uskutečnilo v roce 1918. Servis se samozřejmě neustále modernizoval. Například o bazén s umělým vlnobitím, perličkovou koupel,  vnitřní a venkovní bazény, dětský bazén, atd.

001 003

Proč takové lázně navštívit? Gellert fürdő, jak se maďarsky nazývají, nabízejí kvalitní služby a jejich lázeňské vybavení a personál je na vysoké úrovni. Lázně Gellert nabízejí 13 bazénů. 2 vířivky, 3 venkovní bazény a 8 léčebných lázní. Disponují také tzv. denní nemocnicí, kdy je Vám věnována intenzivní komplexní péče. Lidé z celého světa sem jezdí léčit takové fyzické problémy jako záněty a onemocnění kloubů, páteře, aterosklerózu, poruchy krevního oběhu, astma, gynekologické problémy, dnu, atd. Samozřejmě jsou v nabídce další důležité služby spojené s léčením těla. Vanové koupele s kysličníkem uhličitým, masáže všeho druhu (relaxační, léčebné, podvodní tryskové, nohou, dásní), Finská sauna s ochlazovacími bazény, bahenní obaly, fyzioterapie, ale i méně lázeňské záležitosti jako kosmetika, kadeřnictví, manikúra, pedikúra, aj.

004

Pramen pryštící vodu o vysoké teplotě z hlubin velmi blízkého stejnojmenného kopce Gellert je zárukou opravdové kvality a regenerace. Nejen dříve, ale i dnes je právě proto celý tento komplex nazýván Očistec nebo Panenská lázeň. Vápenitá, radioaktivní voda obsahuje velké množství minerálů. Právě díky ní jsou často úspěšně léčeny nemoci, kvůli kterým je Gellert navštěvován.

Jak už jsem zmínil Gellert nejsou samotné lázně, ale lázeňský hotel. Čtyřhvězdičkový Danubius Gellert je postaven v secesním slohu. Je to nejstarší hotel v Budapešti. Vnitřní prostory jsou vyplněny antickým stylem. Najdeme zde mnoho soch, vitráží, mozaik a mramorového římského sloupoví. Spojuje se zde nádech historie s moderními službami a právě tuto kombinaci mnoho návštěvníků vyhledává.

007 008

Otevírací doba je od 6 do 20 hodin. Cena za celodenní vstup se pohybuje od 450 do 500 Kč (5100 – 5700 forintů). Služby jako masáže, terapie, apod. jsou však za příplatek. Pokud se ubytujete v hotelu Gellert, měli byste mít i určité slevy a výhody, co se týče vstupu do lázní.

002

Lázně Gellert nejsou však jen pro lidi s určitou nemocí či problémem. Je to zároveň destinace pro dovolenou, kde si užijete tělesné slasti v podobě masáží, koupelí a dalších služeb, které lázeňský hotel nabízí. Pro relaxaci je toto místo přesně stvořené. Tak nač váhat.

V Budapešti samozřejmě najdete i další lázně, jako například Széchenyi, Rudas, Király nebo Lukács. Nicméně Gellert zůstávají stále ty nejpopulárnější, nejnavštěvovanější a pravděpodobně i celkově nejlepší.

http://www.gellertbath.hu

Inzerce