Nedávno jsem měl tu možnost shlédnout životopisné drama „Flash of Genius“ (Boj o patent). Hlavním hrdinou je člověk, který mě velice zaujal a řekl jsem si, že nebude na škodu věnovat mu pár řádků. Řeč bude o inspirativním americkém vynálezci se jménem Robert William Kearns.

Narodil se v roce 1927, v Gary (stát Indiana). Vyrůstal a žil později na předměstí Detroitu. V mládí ho zajímala fyzika, inženýrství, kutilství. Svůj zájem spojil zároveň se studiem. Úspěšně získal inženýrské titul z University of Detroit Mercy a také z Wayne State University. Později dokonce doktorát z Case Western Reserve University. Na zmíněné Wayne State University se stal poté profesorem. Bývalá manželka Phyllis Kearns vzpomíná:

„Engineering byl jeho život.“

Teď ale k jádru pudla. Jeho nejznámějším a nejdiskutovanějším vynálezem se stal mechanismus intervalových stěračů, které na autech můžeme vídat dodnes. Jde vlastně o to, že si můžete nastavit cyklus stírání vašeho čelního skla. Dnes už téměř nepostradatelná součást automobilů.

Sám Bob Kearns vypráví, že na tento nápad přišel při svatební noci v roce 1953. Se svou ženou Phillys byli v hotelu a při otvírání šampaňského mu zátka vyletěla do oka. Robert omdlel, tu noc ho museli doktoři ještě operovat. Zachránili mu oko a on začal silněji uvažovat nad funkcí tohoto našeho orgánu. O 10 let déle při jízdě v dešti, přišel na ideu stěrače, který funguje jako lidské víčko. Tedy mrká. Postavil si svojí vlastní dílnu v garáži a dal se do práce. Později opravdu takový systém sestrojil.

Po sestrojení se rozhodl tento mechanismus prodat tzv. Velké trojce – Ford, General Motors a Chrysler. S těmito mocnými korporacemi se ale nedohodl a jeho nápad byl tedy odmítnut. Přesto se najednou o několik let později objevili tyto stěrače na autech a Bob se rozhodl žalovat tyto velké giganty za porušení patentů.

Naprosto nečekaně a jedinečně se mu povedlo vyhrát. Ačkoli se firmy hájily tím, že Kearns nevymyslel nic nového, Robertova obhajoba byla velmi chytrá a přinesla své ovoce. Právnické bitvy mu trvaly dohromady kolem 18 let, ale z těch nejdůležitějších a největších vyšel jako vítěz. V roce 1990 dostal odškodnění v podobě 10,1 milionů dolarů od Fordu a v roce 1995, kolem 21 milionů dolarů od Chrysleru. Dcera, Maureen Kearns tvrdí o životě svého otce:

„Jeho život byl jednoduše boj.“

Co je na této bitvě zajímavé a inspirující? Určitě fakt, že jen málokdy se podaří jedincovi porazit obrovské impérium, které hájí skupina proslulých a znalých právníků. V tomto případě to platí doslova. Robert Kearns se hájil sám. Nenajal si právníka. Do případu se ponořil, studoval právo, obětoval soudnímu boji opravdu hodně. Na jednu stranu se dá říci, že až moc. Manželka ho během dlouhého soudního procesu opustila a Bob zažival i chvíle nervového zhroucení a psychických potíží. Z těch se ale dostal a bojoval za svůj výrobek dál.

„O peníze mi nikdy nešlo. Chci bránit další vynálezce tím, že jim ukážu vítězství malého muže.“

Zaplatil obrovskou cenu. To nepochybně. Zároveň nám ale ukázal, že žádný boj není prohraný. Že trpělivost je důležitá vlastnost, na které je třeba pracovat. Bob Kearns byl ale více než jen trpělivý. Společnost Ford mu během soudního procesu nabídla 30 milionů dolarů, s tím, že stáhne všechna obvinění. Robert se ale nedal přesvědčit a tvrdě si stál za svým. Hájil hodnoty a představoval vlastnosti, které jsou ve společnosti třeba, abychom se rozvíjeli. Spravedlivost, neúplatnost, asertivnost, důkladnost, atd. Syn Dennis říká:

„Neexistuje žádný precedens pro hrdinu, jako je Bob Kearns, který by byl ochoten zajít tak daleko.“

Robert Kearns skonal 9. února 2005 na rakovinu mozku. V roce 2008 byl o něm natočen snímek „Flash of genius“, který vřele doporučuju, pokud chcete zjistit a pochopit více o tomto statečném muži a již zmíněné patentové bitvě.

http://www.nytimes.com/2005/02/26/obituaries/robert-kearns-77-inventor-of-intermittent-wipers-dies.html?_r=0
http://articles.baltimoresun.com/1995-03-26/news/1995085007_1_kearns-walked-wipers-inventor
http://www.people.com/people/archive/article/0,,20118404,00.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Kearns
http://www.worldsultimate.net/wp-content/uploads/2012/09/Robert_Kearns.jpg
http://photos1.blogger.com/img/234/936/1024/kearns.jpg

Inzerce