Dnešní společnost je u sebe neskutečně blízko a přitom tak daleko. Dáváte do ní víc než si od ní berete? V čem tkví úspěch světa jako takového? Adam Grant v Ted Talks přiblíží, jak by se svět mohl stát lepším místem. 

Pokud TED talks neznáte nebo jste o nich slyšeli jen z rychle jedoucího vlaku, tak si tento internetový portál najděte, budete překvapeni. Mluví zde největší mozky světa a většinou je to opravdu zajímavé a velmi inspirativní. Ale popravdě si řekněme, že na TED Talks přichází řada až tehdy, pokud máte shlédnutou novou epizodu GoT, všechny díly Friends, HIMYM a Big Bang Theory. Pro fandy seriálů (jako jsem já) k tomu patří ještě Sherlock, Narcos a mnoho dalších. Nicméně na TED Talks občas také zavítám a nestačím se divit, proč vlastně ztrácím čas celkem bezduchými seriály, když tady se toho tolik dozvím. Takže teď k tématu…

Adam Grant je v dnešní době považován za jednoho nejvlivnějších lídrů v oblasti managementu, což dokazuje ocenění od Young Global Leader, které mimochodem získal například i Mark Zuckerberg. Na Harwardu ukončil svůj magisterský titul a doktorát v oboru organizační psychologie si dodělal na Michigenské Univerzitě. Zabývá se zkoumáním lidského úspěchu jako takového.

Zajímá vás, proč někteří lidé jsou úspěšnější než jiní? Tak na tohle téma už napsal tři knihy, které se staly bestsellery New York Times. Konkrétně se jedná o Originální, Dávat a brát a Možnost B. Podle mě nejznámější je Dávat a brát, kde společnost rozčlenil na rozdílné skupiny. Na příjemce, dárce a dorovnávače. Příjemci jsou lidé, kteří si od druhých pouze berou. Naopak dárci jsou ti dobrosrdeční, které společnost, jak sám Grant říká, dost často využívá. Přitom dárce bere jako velmi prospěšný článek, neboť oni projevují svoji velkorysostí laskavost celému světu. Proto chce svět udělat lepším, tak aby pro dárce bylo vytvořeno prostředí, kde by se nemuseli bát projevovat. No a dorovnávači vždy na oplátku vykonají protislužbu, nic víc nic míň. Pokud vás zajímá, jak takové typy lidí poznat, přiblíží vám je následující video.

Velice zajímavé je i video, kde mluví o zvycích originálních myslitelů. Postřehněte, že originální lidé mají stejně špatné nápady jako „neoriginální“, ale jen jich mají více a někdy jim to prostě vyjde. A pokud taky dost často prokrastinujete, dozvíte se, že to nakonec může být celkem prospěšné.

 

https://www.ted.com/talks/adam_grant_are_you_a_giver_or_a_taker/transcript?language=cs
https://www.ted.com/talks/adam_grant_the_surprising_habits_of_original_thinkers/transcript
https://s3.amazonaws.com/posttv-thumbnails-prod/thumbnails/5707c6b5e4b02f456e6e4034/adamgrant_2.jpg
http://averageisover.com/wp-content/uploads/2016/04/24709744099_5ba3308d8f_o_81633.jpg

Inzerce