Stephen Hawking. Pravděpodobně nejslavnější vědec dnešní doby. Tento teoretický fyzik se stal symbolem lidské odvahy a vůle, která vítězí nad nepřízní osudu. Každodenní boj proti kruté nemoci je navíc zvýrazněna a dvakrát podtržena jeho humorným charakterem a laskavým pohledem na svět. Příběh tohoto velikána dokáže pořádně zvednout ze židle a přesvědčí Vás, že lidský duch dokáže opravdu OPRAVDU cokoliv.

Život s rodinou

Tři sta let po smrti Galilea (přesně na den) se na svět dostal další génius na poli kosmologie – Stephen Hawking. Narozen 8. ledna 1942 do rodiny s intelektuální tradicí. Jeho otec, který vystudoval medicínu a biologii, spolu s jeho ženou, která vystudovala politologii, filozofii a ekonomii, vychovali matematického génia, který zásadně ovlivnil moderní fyziku a kosmologii. Jaká to různorodá rodinka.

009

Malý Stephen (samozřejmě ten nalevo)

Život na studiích

Stephen ve škole nějak speciálně nevyčníval. Dokonce když mu bylo devět let, jeho známkový průměr patřil k nejhorším ve třídě. Jeho píle byla na normální úrovni a výsledky měl poté jen na průměrné úrovni. Jeho otec Frank ho chtěl poslat na studium medicína, avšak Stephen shledal biologii ‚příliš depresivní‘. Chtěl se věnovat věcem, které jsou logické a teoreticky předvídatelné.

Ještě než maturoval, poslal přihlášku na Oxford. K jeho překvapení ho přijali a dokonce dostal studijní stipendium. Nevyučovala se zde ovšem matematika, a proto se zaměřil na fyziku. O dva roky po nástupu složil zkoušky na výbornou a začal studovat svou vytouženou kosmologii na univerzitě Cambridge. Zde začal pracovat na svém doktorátu z obecné teorie relativity. Matematická složka této univerzity je známá svou neuvěřitelnou obtížností, ovšem ne pro Stephena. Úlohy, které jiní studenti počítali celé dny, měl mladý Hawking zvládnuté za pár hodin. Ani s dívkami nezahálel. Na novoroční oslavě se seznámil s krásnou Jane, se kterou se začal stýkat. Měl před sebou slibnou budoucnost.

003

Stephen byl během studií kormidelníkem oxfordského veslařského družstva

Život s chorobou

Právě tehdy, kdy se mu začalo ve všech směrech dařit, zasáhla nemoc. Začalo to naprosto nevinně a sice, že Stephen ztratil rovnováhu, upadl a utrpěl zranění hlavy. Ve strachu, že by mohl ztratit svůj matematický talent, se přihlásil na zdravotní testy a doktoři ho šokovali více, než myslel. Diagnostikovali mu genetickou ALS (Amyotrofická Laterální Skleróza), která má za následek postupné ochrnutí všech pohybových nervů. Tato choroba se rychle šíří a do dvou let člověka usmrtí. Stephen upadl do depresí, přestal pracovat na doktorátu a čekal, až si pro něj přijde smrt.

Když Vám někdo sdělí, že máte před sebou necelé dva roky života, tak to člověka dostane na dno. Nikdo s tím nemohl nic dělat a dokonce i Hawkingova optimistická mysl se po takovéto ráně nedokáže sama otřepat. Budoucnost, kterou před sebou viděl teď, byla taková, že postupně ztratí schopnosti pohybu rukou, nohou, nakonec ztratí i hlas a usedne do invalidního vozíku, ve kterém stráví zbytek svého krátkého života.

„Oběť by měla mít právo ukončit svůj život, když chce. Ale myslím, že by to byla velká chyba. Jakkoli špatný život se může zdát, tak vždy je něco, co můžete udělat a uspět. Když existuje život, existuje naděje.“

V těchto chvílích potřebují i velikáni pomoci a není naprosto žádnou hanbou pomoc přijmout. Stephen měl kolem sebe své přátele a hlavně měl na blízku svou lásku – Jane. Ta mu, jak sám tvrdí, dala důvod, proč by měl dál žít. Díky ni neproseděl zbylá léta ve svém pokoji a pokračoval v budování kariéry. Chtěl si ji vzít, a proto musel dodělat doktorát. Jeho disertace se jmenovala Singularita a velký třesk a zajistila mu titul Ph.D. Jane si ho na to hned vzala a zplodili spolu krásné dvě děti. Jeho žena ho doprovázela životem při všech strastí jeho propukající nemoci. Jak oba věděli, postupně ztratil schopnosti pohybu a Stephen stěží mluvil. Na pracovní cestě ve Švýcarsku dostal zápal plic (což pro tak zdravotně oslabeného člověka mohlo být smrtelné) a po zákroku doktorů ztratil hlas úplně. Jeho vyhlídky na profesní život se zase začínal vytrácet. Jeho žena ho ovšem podporovala – i v těch nejtěžších chvílích stále zůstávala při něm. Přesvědčovala ho, že není nic ztraceno a podle mě je tohle ten důvod, proč je Stephen mezi námi.

Na kolečkovém křesle dostal speciální počítač, který mu pomohl dorozumívat se s okolím. Stephen naklikal větu do počítače svým jediným pohyblivým prstem a ten se převedl z textu na řeč. Proto je nyní pan Hawking znám svým robotickým hlasem.

„Ačkoliv se nemůžu hýbat a můžu mluvit pouze přes počítač, v mé mysli jsem volný.“
Život celebrity

Jeho genialita je naprosto zřejmá i v jeho knihách. Za svůj život jich napsal skoro 200, což je na chlapíka, který se nemůže hýbat fascinující výkon. Obsah jeho knih navíc odráží jeho genialitu nejen ve směru intelektuálním, ale i ve stylu psaní. Své fyzikální publikace totiž píše jako populárně naučné – to znamená, že je píše lidsky. Nepoužívá nadbytek cizích slov, aby jeho genialita v normálních lidech probouzela pocit hlouposti, ale napsal je tak, aby si je mohl přečíst každý. To je jeden z důvodů, proč se z jeho knih stal bestseller a proč je Stephen tak oblíbený vědec. Oblíbený je také díky své zálibě ve vtípkách a sarkasmu. Mnohokrát vystupoval v televizi a všechny ohromil svým smyslem pro humor. Mohli jste ho vidět u Connana O’Brianna, v seriálech Simpsonovi, ve Star Treku a v Teorii velkého třesku.

 

Stephen si nikdy nějak nestěžoval na jeho neobvyklý život. Dokonce sám sebe označuje jako šťastlivce. Ví, že není nejpožehnanějším člověkem na zemi, ale říká, že měl dostatek času na své skvělé objevy a také prohlašuje, že má okouzlující rodinu. I když člověku není přáno, tak na světě jsou lidé, které mají horší podmínky a jdou stále v před. Stephen sám vzpomíná na to, jak viděl malého chlapce v nemocnici, který měl choleru a byl rád za to, že je, jaký je. Je neuvěřitelné, co tento člověk dokázal a co nám dokazuje každý den. Stephen Hawking ukázal celému světu, že když člověk po něčem opravdu touží a chce toho dosáhnout, lze překonat i největší překážky. Lékaři mu dali pouze 2 roky, ale Stephen letos oslavil 74. narozeniny. Neohlížel se na to, že mu ostatní (v tomto případě dokonce sami učení doktoři) říkali, že už toho moc nesvede. Stephen s podporou svých přátel a své přítelkyně dokázal nedokázatelné.

„Nezapomeň se dívat na hvězdy a ne dolů k nohám. Snaž se pochopit, co vidíš a přemýšlet o tom, co dělá vesmír neexistuje. Buď zvědavý. A jakkoli obtížný se život může zdát, vždy je tu něco, co můžete dělat, a uspět v tom. Důležité je se nevzdávat.“

006

https://uloz.to/!hzpXb3f13/stephen-hawking-cerne-diry-a-budoucnost-vesmiru-pdf
https://en.wikipedia.org/wiki/Stephen_Hawking
http://themindunleashed.com/
http://www.trueactivist.com/
http://www.livescience.com/
http://thisrecording.com/

Inzerce