Pro dnešní článek jsem zvolila téma couchsurfingu. Myslím, že tento velmi zajímavý koncept je již mezi lidmi celkem znám. V televizi se totiž objevilo již několik reportáží, v novinách pár článků a samozřejmě je mnoho lidí, co si tím prošli sami. O co se vlastně jedná?

Jednoduše (velmi jednoduše) to můžeme popsat jako ubytování zdarma v různých zemích světa. Tato internetová služba odstartovala 1. ledna roku 2004 a během letošního roku má neskutečných 2 000 000 registrovaných členů ve více než 230 zemích světa. Již z názvu je jasné, že se jedná o přespávání na „gauči“ (anglickycouch). Někdo (jako já) se může ptát, zda je toto ubytování bezpečné. Webová stránka projektu uvádí, že se snaží eliminovat rizika s tímto spojená. Bezpečí zajišťuje:

1) nutnost fotografií
2) přihlášení přes facebook
3) hodnocení – zkušenosti s konkrétním hostitelem
4) Verifikované členství – kde je ověřeno reálné bydliště

Ale stále si mnoho lidí může říci: Proč? Není lepší se ubytovat v hotelu, motelu či bytech pronajímanými jejich majiteli? Možná je tato internetová stránka opravdu jen pro dobrodružné povahy, ale myslím, že bychom si měli říci některá pozitiva.

Pokud chceme poznat zemi či město z pohledu člověka, který zde žije delší dobu je to pro vás. Může se stát, že si s vaším hostitelem padnete do oka a on vás provede celým městem, dá si s vámi lahev vína u protékající řeky, ukáže vám galerie či zapadlé hospůdky, které byste sami nikdy neobjevili. Večer vám uvaří špagety s parmazánem, sušenými rajčaty a lilkem – teď jsme samozřejmě v Itálii. Jinými slovy poznáte kulturu dané země z úplně jiného úhlu než byste poznali sami či s nějakou cestovní agenturou. Druhým pozitivem je jazyk a samozřejmě jeho zlepšení. Nějak prostě s dalším člověkem cizího původu komunikovat musíte a přesně tohle vás k tomu donutí. To však záleží na délce pobytu. Dále je tu samozřejmě skvělá cena a skvělou je proto, že je to zadarmo. Jediný problém tkví v tom, že ve velmi oblíbených destinacích jsou „gauče a pohovky a pokoje a matrace“ ihned obsazeny. Není prostě dostatek hostitelů, ale je až moc lidí, co chtějí ubytování zadarmo.

Tento projekt totiž nefunguje jednostranně, ale i opačně. I vy (pokud máte volný gauč či místnost) můžete u sebe doma hostit člověka z cizí země. Stačí se zaregistrovat a čekat na nabídky. Chtěli byste se zlepšit v angličtině? Přijměte na pár dní Američana, Angličana či Australana a vytáhněte ho ven na to „jedno“. Chcete se dozvědět více o Švýcarsku, protože tam máte na celé léto vycestovat? Proč tedy nepřijmout na 2-3 dny Švýcara, co vám se vším poradí?

Jelikož jsem sama nikdy s couchsurfingem necestovala, chtěla bych se s vámi podělit alespoň s jednou zkušeností a to mé kamarádky, která je takovým dobrodruhem, kterým já asi nikdy nebudu.

„Poprvé jsem couchsurfing zkusila před třemi roky ve Španělsku – v Katalánsku, kam jsme jeli s přítelem stopem a dvakrát jsme tam přespávali přes couchsurfing – jednou v Pyrenejích a jednou na jihu Katalánska. Obojí bylo super a lidi, u kterých jsme byli, byli moc hodní a ochotní. Vařili jsme společná jídla a chodili na společné výlety. Loni v létě jsem hostovala jednoho kluka z Brna a taky to bylo super..

Letos v Irsku jsme byli na pár dnů u hostitele v Severním Irsku a ten byl taky fajn. Ono asi není nic moc co říkat, protože všechny mé zkušenosti byly velmi fajn a doufám, že to tak i zůstane, protože si myslím, že to je super zkušenost a super příležitost poznávat jiné lidi a jiné způsoby života.“

Přesně tyhle věci náš posouvají dál. Je to nová zkušenost a pro někoho to může být velmi náročné, ale pokud to zvládne překonat, tak se bude bát méně a méně. Až moc totiž spoléháme na cestovní agentury, draze placené průvodce a pohodlné hotely, a tím zapomínáme objevovat a vnímat věci okolo sebe.

http://www.couchsurfing.cz/ubytovani-v-soukromi/

Inzerce