Spisovatel, filolog, profesor a hlavně autor. Tím vším a mnohem víc byl John Ronald Reuel Tolkien, který změnil život spousty lidem a my se na jeho příběh teď společně podíváme.

Život tohoto proslulého spisovatele začal 3. ledna 1892 v dnešní Jihoafrické republice. Už jako malý byl brán za velmi pilného žáka v oblasti botaniky a jazyků. Je tedy jasné, že autor měl opravdu kde čerpat při své tvorbě. V roce 1915 dosáhl akademického titulu první třídy na Oxfordské univerzitě. Rok poté si vzal Edith Brattovou, která byla předlohou pro jednu z postav. V těchto časech zuřila první světová válka, a proto byl i autor povolán do armády, kde už začínají první zmínky o psaní poznámek do jeho budoucí velkolepé práce.

,,Hezký je ten, kdo hezky koná!“

Každý určitě ví, co tak moc proslavilo tohoto autora. Knihy jako například trilogie Pán prstenů, Hobit, Sillmarilion či Hůrinovi děti. Strhující fantasy popsané do nejmenšího detailu. Knihy, kde plyne i samotný čas a píší se vlastní dějiny. Toho všeho dosáhl za celý svůj život autor dnešního životopisu. Dodnes je považován za největšího ,,fantasy myslitele“ své doby! Ale co stálo za celým tímto úspěchem? Kolik práce a námahy muselo být vynaloženo pro tak skvělé knihy, které i v dnešní době horlivě čte tolik lidí. Za všechnu jejich slávu může podle všech kritiků nesmírná trpělivost a práce s detaily. Je to jedna z věcí, jenž by nás měla velmi inspirovat, jelikož je to přesný důkaz toho, že bez trpělivosti nemůžeme dosáhnout skvělého výsledku. Nikomu se v historii nepodařilo vytvořit literární svět, který má svou vlastní historii, země, jazyky, ba dokonce rodokmeny. Všechna tato práce fascinuje mnoho čtenářů. Je také velmi působivé, jakým způsobem vše ovlivňuje vývoj celého autorova kontinentu. Pan Tolkien zasvětil svůj život svému světu. Jeho rozvíjení, zdokonalení a hlavně oživení. Ukázal nám, jak můžeme pracovat na své životní práci a zároveň se věnovat také ostatním věcem. Vše je o nápadu a myslím, že J. R. R. Tolkien nám ukázal, jak ho realizovat za každou cenu.

,,Člověk, který utíká před tím, čeho se bojí, někdy shledá, že si k tomu jen zkrátil cestu.“

Důkazem jeho setrvačnosti je i velké ustání kritiky. Knihy na začátku sklidily velkou kritiku. Ať už za celkový druh literatury či rozmanitosti s fantasy nádechem. Bylo by úžasné vidět, jak by se autor tvářil na dnešní oblibu těchto knih. Díky jeho pevné vůli dnes můžeme číst tyto pozoruhodné příběhy! A právě proto bysme měli mít stejně pevnou vůli, jako ji měl on, jelikož vytouženého výsledku poté vždy dosáhneme.

Časté opravy na úkor informací

Velké zjištění bylo, když se zjistilo, že knihy byly opravdu často opravovány. Při tvorbě měl i sám autor někdy problémy s orientací. Nikdo se ani nemůže divit. Během psaní všech knih se nahromadilo tolik dat, jmen, názvů, že autor už sám začal mít zmatek, což vedlo k opakovanému přepisování, nicméně ani to autora nezastavilo. Nezáleželo kolikrát knihy musel přepisovat či kolikrát bylo nutné číst knihy zpět k připomenutí všech důležitých věcí. Nic z toho ho nezastavilo, protože věděl čeho chce docílit. Se stálým úsměvem na tváři pracoval dále.

Život mimo psaní

Je obecně známo vystupování profesora Tolkiena. Vždy s úsměvem na tváři, dýmkou po ruce a vkusným humorem ke konverzaci. I přes nadlidský úkol na svém světe se také věnoval ostatním věcem (například jako profesor anglosaského jazyka). Jako profesor v Oxfordu pracoval do roku 1959 než odešel do penze.

,,Ať ten, kdo neviděl padat noc, ještě neslibuje kráčet tmou.“

Dílo plné drama, lásky a historie

Těmito slovy bysme mohli shrnout všechny Tolkienovi knihy. Při podrobném čtení člověk zjistí, jak jsou plné opravdu všeho. Každý čtenář si přijde na své. Zajímají vás láskyplné romány se zvratem? I tyto příběhy obsahuje soubor knih. Máte rádi literaturu plnou smyšlené detailní historie? Není lepší knihy, nebo horší knihy k ,,přelouskání“. Líbí se vám knižní geografie? I toto si dopodrobna vychutnáte. Ale není možné aby vše bylo dokonalé. I tyto knihy mají své mouchy. Přemíra informací někdy působí opravdu spíše negativně, pokud nejste velký nadšenec. Není nic horšího, než se vracet 10 stran zpět, kvůli méně nepodstatným jménům, které už jste stihli zapomenout.

 

Co tedy vše nám chtěl autor předat? Čisté vědění a pojetí jeho světa, nebo snad možnost získání motivace a inspirace z jeho knih? Osobně si jako osoba, která tyto knihy četla, že na každého působí jinak. Na někoho jako nekonečná pohádka bez smyslu. Pro hrstku jako vysněný a nedosažitelný svět. U pár lidí může vyvolat inspiraci a motivaci ve svém životě. To podstatné je, že jsou důkazem!

Důkazem pojednávajícím o cílevědomosti, vědění, fantasii a hlavně trpělivosti, která v dnešní době tolik chybí. J. R. R. Tolkien byl veselí, nápaditý a velmi chytrý člověk, který dokázal něco, co nikdo před ním. Ukázal světu svou velikost a jeho odkaz nás bude ještě dlouhou dobu provázet ve světě literatury.

,,Jediný sen je silnější, než tisíce skutečností.“

 

Inzerce