Je možné, že vše co dnes víme o farmaření není tak úplně pravda? Že není možné pěstovat tropické ovoce ve výškách nad 1000-1500 metrů nad mořem? Všichni jsme si toto mohli myslet, nicméně Sepp Holzer Vám naprosto změní názor na práci se všemi ekosystémy a přinese skrytou pravdu o životě ruku v ruce s přírodou!

,,Kdo se pokouší zažít přírodu s otevřenýmá očima, velice brzy pozná, že všechno má svou příčinu a pro každý problém existuje řešení.“

 

Sepp Holzer je zemědělec, spisovatel a úžasný člověk kterého zná každý, kdo  se zajímá o jakékoli zahradničení či přímo permakulturu. Narodil se 24. července 1942 v Ramigstein (provincie Salzburgu). Vyrůstal v rodině farmářů. kteří volili čistě ekologickou cestu. Jako malý věnoval každý den mnoho času prozkoumáváním všech koutů jejich pozemku, čtení botanických knih a hlavně praxe díky které nám teď může předávat všechny znalosti. Po svých rodičích po letech převzal pozemek a začal pracovat na svém velkém permakulturním ráji. Za celý svůj dosavadní život nabral opravdu mnoho zkušeností, probádal spoustu neprozkoumaných věcí a prostudoval opravdu mnoho odvětví zemědělství. Vydal dokonce i pár skvělých knih, jako například ,,Zahrada k nakousnutí“, kde dopodrobna rozebírá každý ekosystém a naprosto mění fakta dnešní doby o zemědělství. Vyvrátil mnoho špatných domněnek, vynesl na povrch velkou pravdu o práci s přírodou za kterou se pral, jako pravý lev.

,,Kvetoucí, vonící a plodící ovocný sad potěší srdce i duši při každé procházce od jara do zimy“

Úspěchy

Co že tedy dokázal Sepp Holzer? Ať se to zdá jakkoli šílené, tak stvořil doslova ráj na zemi. Po čtení těchto řádků se pozastavte, zavřete oči a představte si naprostou krásu. Všude samé květiny, ovocné stromy, jezírka a všechny plodiny, které nás jen napadnou! Kiwi v 1500 metrech nad mořem? To není vůbec žádný problém. Jakékoli tropické ovoce či japonské druhy hub najdeme v této Rakouské oblasti. Místa, kde uvidíme všechny možné byliny, ovocné stromy, zeleninu a kolem nich již málo viděná zvířata? Všem dokázal, že příroda je všemocná, pokud s ní člověk dokáže žít ruku v ruce a neškodí jí. Vytvořil dílo, kde je na sebe vše vázáno a vše má svůj smysl. Naprostý klid pro srdce a duši.

Mnoho lidí Seppovi křivdilo v jeho názoru na tzv. nepořádek v zahradách. Všichni vidíme dokonalou zahradu bez listí, krásně ostříhanou a zarovnanou, nicméně on toto naprosto nepřipouští. ,,Přírodu nemůžete ovládat“ říká hrdě Holzer. Všechny své znalosti se snaží předat dále, jelikož přináší pravdu, kterou všichni tak dlouho hledají.

Zahraniční projekty

Je velmi pozoruhodné, že kromě svého pozemku věnuje i čas mnoha koutům na světe, kde lidé potřebují pomoc. Cestuje a předává své vědomosti všem, kteří je opravdu potřebují. Dokazuje na všech místech, že dokáže vybudovat z vyprahlé země překrásné místo pro pěstování a žití.

„Pokud založím a obhospodařím svůj pozemek s porozuměním přírodním procesům, mohu mít s mnohem menší námahou větší úspěch“

Sepp Holzer ukázal lidem pravou podstatu soužití s přírodou. Ukázal nám krásu a klid, který s sebou přináší tato cesta. Je jen na nás, co si vezmeme z jeho poznatků, rad či životních mouder, ale jedno je naprosto jasné. Vždy můžeme dosáhnout všeho, co si vysníme a nikdo nás v tom, tak jako Seppa Holzera nemůže zastavit ani přesvědčit o opaku.

Inzerce