Steven Paul Jobs se narodil americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie 24 února 1955 v San Franciscu. Krátce na to byl adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Nebýt adopce, možná by Steva elektronika nezajímala. Byl to jeho „náhradní“ otec, Paul Jobs, který pětiletému Stevovi ukazoval, jak v garáži opravuje televize a radia.

Steve nebyl příliš dobrým studentem, přestože byl vysoce inteligentní. Z vysoké školy Reed College v Portlandu byl po šesti měsících vyhozen. Dalších 18 měsíců navštěvoval „kreativní kurzy“ na stejné škole. V té době spával u svých kamarádů, vracel láhve od CocaColy, aby se uživil a jediné pořádné jídlo které Steve dostal, rozdávalo hnutí Hare Krišna.

06 09

„Pokud nebudete v sobotu v práci, v neděli už nechoďte!“

V průběhu studií se Steve Jobs seznámil se Stevenem Wozniakem, což bylo osudové setkání. Díky Wozniakovi dostal Jobs první práci u Atari jako technik. Wozniak vymyslel a postavil počítač Apple I, který chtěl prodávat, proto v roce 1976 založil se Stevenem Jobsem a Ronaldem Waynem společnost Apple Computers.

08

„Nechci průzkum trhu, protože lidé nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážeme.“

Jobs byl inovátor. Stal se jedním z prvních lidí, kteří rozpoznali potenciál myší ovládaného grafického uživatelského rozhraní vyvíjeného v laboratořích Palo Alto Research Center firmy Xerox. V rámci divize Macintosh v roce 1984 uvedl na trh počítač ovládaný pomoci myši a menu. V roce 1985 byl vyhozen ze společnosti Apple a založil technologicky vyspělou, ale komerčně nepříliš úspěšnou společnost NeXT Computer. Tu v roce 1997 odkoupil stagnující Apple Computer a on sám se vrátil do jeho vedení.

„Tlačítka na obrazovce jsme udělali tak lákavá, že máte chuť je olíznout.“

V roce 1986 Jobs za 10 milionů dolarů koupil od divize počítačové grafiky studia Lucasfilm The Graphics Group, později přejmenovaný na Pixar. Vytvořil například Toy Story, Hledá se Nemo nebo Ratatouille.

01 03 04 05 07

Poté, co se Jobs vrátil do vedení Applu, výrazně vzrostly zisky společnosti. Apple se zaměřil na vývoj jiných digitálních zařízení (iPod, iPhone, iPad). V srpnu roku 2011 Jobs rezignoval na funkci výkonného ředitele (CEO) společnosti Apple. Odchod z vrcholné pozice byl zapříčiněn kritickým zdravotním stavem. Zemřel 5. října 2011 na rakovinu slinivky.

02

„Musíte v něco věřit: instinkt, osud, život, karmu, cokoliv.“

http://cs.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
http://en.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs
http://www.videacesky.cz/ostatni-zabavna-videa/proslov-stevea-jobse-na-stanfordove-univerzite

Inzerce