Andrew Carnegie byl Skotsko-americký průmyslník, který vedl obrovskou expanzi amerického ocelářského průmyslu na konci 19. století. Později prodal svou společnost, aby se mohl věnovat filantropii.

Andrew se narodil v roce 1835 ve Skotsku v typické tkalcovské chalupě s jednou místností, která byla sdílena se sousedy. Místnost sloužila jako obývací pokoj, jídelna a ložnice. Později přišli velmi těžké časy a tkalcovství přestalo prosperovat. Otec se v roce 1848 rozhodl odstěhovat do Spojených států s vidinou lepší budoucnosti. Přestěhovali se do Allegheny v Pensylvánii, což byla tehdy velmi chudá oblast. Mladý Andrew musel začít pracovat ve 13 letech v továrně na cívky na bavlnu, kde pracoval 12 hodin denně, 6 dní v týdnu. Jeho mzda činila 1,20 dolarů týdně. Otec pracoval v továrně na zpracování bavlny a matka se živila výrobou vazeb bot.

01

„Každý hlupák dovede hájit své omyly. Když však své chyby uznáte, cítíte se povzneseni a máte velikánskou radost.“

Později začal, za pomoci svého strýce, dělat poslíčka v telegrafní společnosti za 2,50 dolarů na týden. Tato práce mu dala mnoho výhod včetně volného vstupu do místního divadla. Obdivoval tehdy Shakespearova díla. Byl velkým dříčem, proto byl ve svém městě známou tváří. Seznámil se zde s velmi vlivnými muži. Ve své práci se hodně soustředil na svůj rozvoj a vyvinul schopnost překládání signálu do ucha bez použití papírového slipu. Během roku byl proto povýšen na operátora. Vášeň pro čtení a vzdělání velmi oslovila Colonela Jamese Andersona, který mu poskytl jeho osobní knihovnu s 400 svazky každou sobotu večer. Carnegie byl velkým žákem jak v ekonomickém rozvoji, tak intelektuálním či kulturním. Jeho silná ochota čelit tvrdé práci a jeho vytrvalost mu brzy přinesly mnoho příležitostí.

„Nikoho nelze vystrkat po žebříku, když neleze aspoň trochu sám.“

V roce 1853 byl zaměstnán u Thomase A. Scotta, který vlastnil, začínající Pensylvánskou železniční společnost. Tehdy začal jeho rychlý vzestup, kde byl v 18 letech dozorcem Pittsburské divize. Toto místo mělo velmi zásadní význam pro jeho pozdější úspěch, kde se naučil hodně o řízení a kontrole nákladů. Železnice byly tehdy první velké podniky v Americe. Schott Carnegiemu pomáhal se vzděláváním v oblasti financí a radil Carnegiemu dobré investice, které se později v průběhu let velmi zhodnotily.

02 07

„Chcete-li být zajímaví, zajímejte se.“

V roce 1864 Carnegie investoval 40 000 dolarů do ropné společnosti v Pensylvánii. Za jeden rok společnost přinesla více než 1 milion dolarů v hotovosti na dividendách z ropy a ropných vrtů. Další jeho investice byly do ocelářského a železářského průmyslu, který v té době také zažíval velký rozmach. Později železniční společnost , kde se do té doby vypracoval na pozici společníka, opustil (zůstal se společností nadále propojen úzkou spoluprací a podílem na zisku) a postavil svou první ocelárnu.

Jeho další jmění bylo získáno především za pomocí ocelářského průmyslu. Na konci osmdesátých let v devatenáctém století byly Carnegieho ocelárny největším výrobcem surového železa, oceli a kolejnic na světě. V roce 1888 Carnegie odkoupil několik konkurenčních společností a poté, o čtyři roky později, je sjednotil do Carnegie Steel Company.

03 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 05

„Nejdůležitější způsob, jak získat přátelství lidí, je zapamatovat si jejich jména a vzbudit v nich vědomí důležitosti.“

V roce 1901 chtěl Carnegie odejít na odpočinek, proto prodal svůj podíl velkému bankéři J. P. Morganovi za 480 milionů dolarů (dnes přibližně 13,6 miliardy dolarů). Do té doby to byla historicky největší transakce. Nadále se věnoval filantropii, kdy rozdal 94 % svého majetku na dobročinné organizace a nadace. Stavěl především knihovny, školy, univerzity a to po celých Spojených státech, Kanadě, Spojeném království a dalších zemích. Zemřel 11. srpna 1919 na bronchiální zápal plic. Často je pokládán za druhého nejbohatšího muže v historii po Johnu D. Rockefellerovi.

„První třetinu života stravte tím, že se budete vzdělávat, co nejvíce můžete. Druhou třetinu života vydělejte tolik peněz, kolik jen můžete. A třetí třetinu to vše pošlete pryč prostřednictvím dobrých věcí.“

http://en.wikipedia.org/wiki/Andrew_Carnegie
http://cs.wikipedia.org/wiki/Andrew_Carnegie
http://citaty.net/autori/andrew-carnegie/

Inzerce