Není mnoho zaměstnání, o kterých by panovalo tolik předsudků, jako je práce programátorů a IT vývojářů. Tom Barsweik, teprve dvacetiletý videoherní vývojář, nám ukáže, že se jedná o předsudky zcela neopodstatněné. V sedmnácti založil s kamarádem společnost SiCzech Arts, nyní pracuje s virtuální realitou a přednáší na největších videoherních konferencích v Česku. Dnešní rozhovor přinášíme ke příležitosti vydání jeho videohry Naked Game na mezinárodní platformě Steam.

Tome, jsi jedním z nejmladších videoherních vývojářů v České republice. Většina tvých vrstevníků je v prváku na vysoké. Jaký je to pocit?
To jim opravdu nezávidím. Nedovedu si představit dělat cokoliv lepšího.

Povíš nám, jak ses k videohrám vlastně dostal?
Hledal jsem způsob, jak bych mohl předávat své myšlenky, a videohry mi přišly jako nejlepší možné médium. Vždy jsem kladl důraz na myšlenky spíše než na způsoby předávání, což se mi už několikrát nevyplatilo. Ale ve své současné hře Naked Game se mi konečně podařilo hratelnost i příběh skvěle zkombinovat – příběh má mnoho vrstev a hratelnost je přesně podle mých představ.

Zmínil jsi hru Naked Game. Jak bys ji představil našim čtenářům?
Je to psychologická hra, ve které hráči řeší hádanky. Snažil jsem se, aby bylo prostředí co nejjednodušší, děj se odehrává v mé bývalé škole. Vše je zasazené do většího příběhu, hráč poznává způsob uvažování jedné z postav, vyzkouší si, jaké to je, když ztrácí základní smysly (pozn. autora: například zrak, první část se odehrává v naprosté tmě). Cílem je nabídnout hráčům zážitky, které jsou jinak v našem světě těžko představitelné.

Tvoje hra na mě nepůsobí jako studentský projekt, věnuje se tématům jako je smysl života a celkově je překvapivě vážná a dospělá. Jak jsi toho docílil?
Ano, opravdu nejde o studentský projekt. Měl jsem potřebu dělat něco pořádného a škola mi to neumožňovala. Všechno na naší hře jsme si zařizovali sami – já a můj kamarád František, který vytvořil veškerou grafiku – jsme vytvořili osmičlenný tým, který na hře usilovně pracoval dvacet pět měsíců. Stálo to za to, naučili jsme se spoustu nového a poznali zajímavé lidi z vývojářské komunity.

Kromě vlastních projektů pracuješ ve studiu virtuální reality. Co to znamená?
Šílené rozšiřování obzorů. Vše je neuvěřitelně reálné, je to neskutečný pocit pohybovat se v nové perspektivě, kterou jsem sám vytvořil.

Jaká jsou tvá doporučení pro dívky a chlapce tvého věku, kteří by chtěli žít jako ty?
Ehm.. To já nevím, myslím si, že můj živoj je naprosto výjimečný. Ne, teď vážně. Nejdůležitější je vytvořit si vlastní unikátní vizi toho, co chci vytvořit, a prostě se do toho pustit. Nejdůležitější je nenechat si do své vize kecat lidmi, kteří jsou sice třeba bohatí, ale nevytvořili nic originálního. Není to vždy jednoduché, ale každý má potenciál to dokázat. Neveříte mi? Tak mi napište a já vám ukážu, jak na to. Stále sháním lidi na stáže 😉

Tome, děkujeme za rozhovor pro DotW a přejeme mnoho úspěchů do dalšího vývoje.

Inzerce