Chce-li být člověk úspěšný, měl by pečovat jak o svoji duševní stránku, tak i o svoji fyzickou. Zřejmě každý z nás už zažil, když mu není dobře na těle. Stačí obyčejné nachlazení a už nejsme ve své kůži. Tento fyzický stav se často projeví i na naší psychice. Ne nadarmo se říká, že zdraví nade vše. Toto přísloví si však mnoho z nás uvědomí až tehdy, když už je pozdě.

Abychom se nemocím vyhnuli, je důležité posilovat imunitní systém. Podle vědeckých výzkumů sídlí imunitní systém ve střevech, proto bychom se měli zajímat nejen o to, co jíme, ale také o to, aby naše střeva fungovala správně.

Dnes si můžeme vybrat, jestli budeme vegetariáni, vegani nebo například frutariáni. Na internetu je nepřeberné množství zdrojů, kde můžeme čerpat informace o zdravotních rizicích i přínosech. Restaurace se s těmito výživovými trendy snaží držet krok, takže pokud se rozhodnete být vegan, již nemusíte trávit hodiny v kuchyni, ale stačí si na jídlo jednoduše dojít.

Nejsem striktní zastánce žádného výživového směru. Maso nejím každý den, ale jednou za týden si ho dám, snažím se omezit mouku, cukr, ale neláká mě cesta úplného vynechání těchto surovin. Nad touto tématikou jsem dost přemýšlela, ale představa, že jsem pozvaná na letní grilování s přáteli – všude bude cítit vůně steaku a já si ho nebudu moc dát – ve mně vyvolává pocit neuvěřitelné frustrace. Lidé, kteří striktně dodržují určitý výživový směr, si pěstují sílu vůle a musí mít určitou disciplínu. Mnoho z nás včetně mě není schopno si odříct cokoli, na co má chuť. Ovládají nás tužby.
Je spousta citátů o tom, jak nás jídlo ovládá. Nejvíce výstižný mi přijde ten od Hippocrata:

„Jez proto, abys žil. Nežij proto, abys jedl.“

Za vrchol ovládání vlastní vůle považuji půst nebo hladovění. Při slově hladovění se v mnoha myslích zjeví obraz malého dítětě v Africe s nafouklým bříškem. Hladovění je ale nejstarší způsob toho, jak si udržet zdraví. Timto tématem se zabýval mnou již zmiňovaný Hippokrates, jehož dalším citátem je:

„Ať je jídlo tvým lékem, a lék tvým jídlem“

Hladovka trvá od 3 dní do maximálně 45 dní. Bez lékařského dohledu může trvat přibližně 5 dní, ale poté je lepší svůj zdravotní stav během hladovky konzultovat s lékařem. Při hladovce se nejí aboslutně nic, dbá se na pitný režim, na klid. Pokud si říkáte, proč jít do hladovky, tak je to nejenom o tom, že si Vaše střeva odpočinout od neustálého trávení, což by mělo mít pozitivní vliv na příliv energie, ale také je to aspekt poznání sama sebe, rozpoznání vlastních hranic, možností, přehodnocení dosavadního životního stylu.

Pokud Vás děsí představa 3 dnů bez stravy, tak účinek na tělo má mít i jednodenní hladovka během úplňku. Abych nepsala o něčem, co nevyzkouším na vlastní kůži, tak o nadcházejícím úplňku budu držet jednodenní hladovku.

Lehčí způsob očištění organismu od nahromaděných škodlivin je půst. Při půstu můžete jíst jeden druh potravin. Nejčastěji se dodržují tzv. ovocné nebo zeleninové dny, kdy pijtete ovocné šťávy a stravujete se různě upravenou zeleninou. Půsty jsou součástí mnoha různých náboženství jako je křesťanství, buddhismus, islám. Například v křesťanství je půst dodržován o Velikonocích, kdy začíná Popeleční středa a trvá 40 dní. Tímto půstem nejenom že má dojít k ulehčení trávení, ale také k uvědomění si duševní podstaty.

Na závěr bych chtěla říci, že při hladovce, ale i půstu budete mít hlad a budete z toho i nervozní zejména první dva až tři dny, poté by tento stav měl ustat. Když se rozhodnete pro dodržování určitého dietního směru, pak byste si o tom měli rozhodně načíst spoustu literatury, popřípadě svoje rozhodnutí konzultovat s lékařem. Za svoje zdraví jsme si sami zodpovědní a měli bychom se o něj začít zajímat včas. Pokud se k nám dostaví nemoc, tak bychom se měli zamyslet nad tím, co děláme špatně a ne to přecházet, protože máme na práci důležitější povinnosti.

Zdraví je jenom jedno.

https://citaty.net/citaty-o-jidlu/
https://www.zena.cz/zdravi/online-kde-sidli-imunita-a-jak-ji-podporit/r~91468d08070811e6a5830025900fea04/?redirected=1504428144
http://vyzivujicitradice.cz/2014/04/22/steve-jobs-jeho-frutarianstvi-a-poruchy-prijmu-potravy/#&panel1-2
http://www.spektrumzdravi.cz/jak-drzet-pust-aby-upevnil-zdravi
http://vitarian.cz/
https://www.google.cz/search?q=p%C5%AFst+o+velikonoc%C3%ADch&oq=p%C5%AFst+o+velikonoc%C3%ADch&aqs=chrome..69i57.3447j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://kajabi-storefronts-production.global.ssl.fastly.net/kajabi-storefronts-production/sites/4456/images/qjVrhHiQcyEVKJWudu4x_alex-fergus-fasting-fat-loss-longevity-lifespan-how-to-fast-if-intermittent-fasting.jpg
http://hippocratescave.com/wp-content/uploads/2015/06/Hippocrates-refuses-Alexander-gift.jpg
https://organic4greenlivings.com/wp-content/uploads/2017/04/Lifestyle.jpg

Inzerce