Náš web je zaměřený na myšlenky úspěšných lidí. Ale to nemusí nutně znamenat, že budeme psát pouze o úspěšných politicích a podnikatelích. Mezi úspěšné lidi patří rozhodně i sportovci. Já si dokonce myslím, že podnikání nebo politika, je jako sport. Musíte mít jasný cíl a tvrdě na něm pracovat. Trénovat své schopnosti, dovednosti a vylepšovat techniku toho, co děláte.

Dnes si povíme o nejlepším českém olympioniku, Emilu Zátopkovi. Ten se narodil 19. září 1922 v Kopřivnici. Lehké atletice se věnoval odmala, ale když nastupoval na Baťovu průmyslovou školu ve Zlíně, sport dosti zanedbával.

01

„Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“

„Jednoho dne ukázal závodní trenér, který byl mimochodem velmi přísný, na čtyři chlapce včetně mě a řekl, že půjdeme na běžecké závody. Protestoval jsem, že jsem moc slabý a nemám na běhání kondičku, ale trenér mě poslal na prohlídku a doktor řekl, že jsem naprosto zdravý. A tak jsem musel závodit. Když jsem se rozběhl, cítil jsem, že chci vyhrát, ale skončil jsem až druhý. A tak to celé začalo.“ vzpomínal na start své běžecké kariéry Zátopek.

Po donucené účasti na tradičním běhu Zlínem Zátopek přijímá nabídku účastnit se tréninků s běžeckou elitou Československa ve Zlíně, ale příští dva roky žádný závod nevyhrává, končí na druhých či třetích místech. A tak se rozhodl vzít osud do vlastních rukou, a vzniká Zátopkův legendární tréninkový systém, který spočíval v opakování 400 metrových tratí, se závažím (později s manželkou) na zádech a v těžkých vojenských kanadách.

02

„Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“

Mezi roky 1943 a 1956 získává čtyři zlaté medaile na olympijských hrách (jednu v roce 1948 a tři v roce 1952) a tři na mistrovstvích Evropy. Běhá tratě na 5 000m a 10 000m. Na Olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952, po vítězství na 5 000m a 10 000m, se rozhodne běžet i svůj první maraton v životě, který také vyhrává. Zátopek měl pro maraton jednoduchou strategii, prostě se držet světového rekordmana Jima Peterse. Po 15 kilometrech se Zátopek Peterse zeptal, co si o závodě myslí. Peters už věděl, že své síly přecenil, a tak ve snaze Čecha zmást odpověděl, že tempo je dost pomalé, tak Zátopek prostě zrychlil. Emil Zátopek vytvořil 18 světových rekordů.

03

„Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“

Říkalo se mu, pro jedinečný styl a tvář zkroucenou bolestí, „Emil Hrozný“, a pro jeho tempařské schopnosti ho přezdívali „Česká Lokomotiva“.

04

„Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.“

Když Emil začal trénovat podle sebe – jinak než ostatní, říkali mu, že je blázen, ale když vyhrál první mistrovství Evropy, říkali mu, že je génius. Emil Zátopek dokázal, že když člověk něco chce, a tvrdě na tom pracuje, tak toho může dosáhnout. On byl úspěšný ve sportu, ale podobný postup se dá aplikovat i na jiné činnosti.

05

Zemřel 21. listopadu 2000. Místem jeho posledního odpočinku je Rožnov pod Radhoštěm.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Z%C3%A1topek
http://www.osobnosti.cz/emil-zatopek.php
http://zpravy.idnes.cz/muz-ktery-vydrzel-vic-nez-ostatni-emil-zatopek-frr-/zpr_archiv.aspx?c=A110709_1615689_kavarna_bar
http://www.olympic.org/emil-zatopek
http://www.marathonplzen.cz/prilohy/grandPrix/zivotopisZatopek.pdf
http://www.stream.cz/sportovni-okamziky/669313-emil-zatopek-sokuje-svet-1952

Inzerce