„Všechno, co jsem v paláci poprvé uviděla a prožívala, ve mě vyvolalo jakousi euforii. Nasávala jsem tu atmosféru všemi póry těla.“

V malebném městečku nad řekou Sázavou se roku 1953 narodila holčička, které její rodiče dali jméno Blanka. Maminka pracovala jako prodavačka v nádražním kiosku, tatínek byl brusičem skla. Blanka byla již od raného dětství velmi čilé dítě, vymýšlela nejrůznější hry, organizovala spoustu „dětských akcí“, měla vždy hlavní slovo.

Po základní škole Blanka tři roky studovala na střední odborné škole sklářské ve Světlé nad Sázavou a poté přestoupila na Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou do Železného brodu, kde úspěšně složila maturitní zkoušku. Po ukončení středoškolského studia si podala přihlášku na oděvní výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. A neskutečné se stalo skutečným, ze všech celkem 300 přihlášených byli přijati pouze dva uchazeči a mezi nimi také Blanka.

„Nehraji si na nic jiného, než jsem.“

Studium v ateliéru oděvního výtvarnictví jí přineslo mnoho cenných zkušeností a především také mnoho příležitostí, projevit svůj talent. Zaznamenala úspěch na mnoha soutěžích, například díky vítězství v soutěži Mladý oděvní tvůrce v Liberci, mohla realizovat štítky se svým vlastním logem, které používá dodnes. Spolupracovala s různými oděvními společnostmi a její jméno se začínalo objevovat i v mnohých módních magazínech.

Při studiu na vysoké škole se Blanka seznámila se studentem Makramem Matragi, kterého si v posledním roce studia na UMPRUM také vzala za manžela. A krátce nato s ním odjela do jeho rodného Libanonu. Odjížděla právě v době, kdy se jí v Čechách mohla rozjet slibná kariéra, měla bohaté portfolio a modely na titulních stranách prestižních časopisů.

I přes počáteční nezdary se jí podařilo v Libanonu najít práci, získat zkušenosti a později si dokonce zde otevřela svůj vlastní salon. Během zuřících bojů tamější občanské války se její velmi slavnostní otevření dostalo do středu zájmu médií a Blance se záhy začaly otevírat dveře do zahraničí.

Ve svém salonu Blanka tvoří hotové poklady, svou originalitou, kreativitou a do posledního detailu skvostně provedenou prací vznikají pod jejíma rukama šaty, které jsou skutečným unikátem. Sama na ně maluje barevnou kompozici a její zručné vyšívačky dotváří dojem toho, že šaty, které z dílny Blanky Matragi pochází, jsou hotový šperk.

„Nic nesmí být skromné, cení se zvláštnost a originalita.“

A právě tento jedinečný přístup zajišťuje této návrhářce stále nové zákaznice, které často pochází z těch nejvyšších společenských kruhů. Unikátní klientela ze zemí Perského zálivu, která zahrnuje manželky a dcery králů, šejchů či emírů si Blanku vskutku oblíbila. Mnohdy dokonce dávají jejím modelům přednost před nejproslulejšími světovými módními návrháři. Mít šaty od Matragi už zde, dá se říct, patří k jistému společenskému bontonu. Arabské ženy si zakládají na garderobě, která je šitá z těch nejvýjimečnějších látek, s nádhernými aplikacemi a se zajímavými malovanými motivy. To všechno je Blanka schopna jim splnit. Tvorba této české návrhářky je zkrátka jako sen. Sen, který si můžete obléknout i vy!

Nedávno rozšířila svou tvorbu a založila salon v České republice, přímo v centru Prahy. V říjnu tohoto roku také v Obecním domě pořádá jedinečnou módní show k příležitosti 35. výročí své tvorby. I vy si můžete koupit vstupenku a na vlastní oči se podívat, jak to vypadá, když se zhmotní sen.

MATRAGI, Blanka, ZINDELOVÁ, Michaela (ed.). Blanka Matragi. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2006. ISBN 80-7106-791-1.
http://womansclub.cz/vanocni-soutez-s-blankou-matragi-2-ready-to-wear/
http://alldaychic.com/amazing-dresses-by-blanka-matragi/
http://biser.info/node/411462

Inzerce