Dnes bych Vám rád představil knihu, která se zaměřuje na finanční inteligenci. Finanční inteligence je důležitá pro každého, proto se tato kniha hodí naprosto všem a zvláště se hodí těm, kteří svým úsilím chtějí dosáhnout finanční nezávislosti. Takže vlastně pořád všem, protože kdo by nechtěl být finančně nezávislý, že? Tato kniha Vám přinese nové a naprosto nekonvenční myšlenky na téma hospodaření s penězi.

„Bohatí kupují aktiva. Chudí mají pouze výdaje. Střední vrstva kupuje pasiva, ale považuje je za aktiva.“

Dnes se finanční gramotnost vyučuje už na základních školách, nicméně žádný z mých profesorů, ani na střední škole, kteří mě finanční gramotnosti učili, ani malým náznakem nezmínil myšlenky, které tato kniha popisuje. Tím nechci říct, že mě nenaučili důležitým věcem, ale pořád postrádám tu základní věc, totiž co s penězi, když už je mám? Autor knihy Robert Kiyosaki by mi odpověděl asi takhle: „Nech je pro sebe pracovat!“. A to je jedna z důležitých myšlenek, které Vám tato kniha může dát.

„Chudí lidé a lidé střední třídy pracují pro peníze. Bohatí za sebe nechají pracovat peníze.“

Tím jak Robert popisuje „své“ dva otce, vlastního chudého, ale akademicky vzdělaného, a bohatého otce svého kamaráda, který vystudoval jen základní školu, a momenty které s nimi prožil, rozebírá rozdíly v myšlení chudých a bohatých lidí. Vysvětluje, proč bohatí dál bohatnou a chudí stále více finančně zápasí a snaží se čtenáře nabádat, aby myslel jako bohatý, aby si pokládal ty správné otázky a aby se pro své peníze nemusel dřít z kůže, ale aby se časem peníze dřeli pro něj.

„Jeden táta například říkával: „Nemohu si to dovolit.“ Druhý táta zakazoval tato slova používat. Trval na: „Jak si to mohu dovolit?“ První je výrok, druhé otázka. Jedno zbavuje zodpovědnosti a druhé vás nutí přemýšlet.“

Celá kniha je vlastně vyprávění jak se Robert naučil finanční gramotnosti, co se naučil od kterého otce a jak to on sám později použil. Kniha je napsaná čtivým stylem, takže Vás mimo učení bude i bavit. Myslím si, že kniha „Bohatý táta, chudý táta“ by neměla chybět v žádné domácí knihovně.

Doufám, že jsem Vás dostatečně navnadil, protože tato kniha by měla být jednou z prvních, které o úspěchu a penězích přečtete. Pokud jste ji už četli, budeme rádi za každý názor, o který se s námi podělíte.

Inzerce