Když v roce 1984 přijel do Itálie, aby stavěl supersportovní automobily, vlastnil pouze jízdní kolo. Dnes je jeho jméno známé celému světu, stejně jako Aston Martin, Porsche, Ferrari nebo třeba Lamborghini, u kterého dlouho pracoval.

Horacio Pagani se narodil 10. listopadu 1955 v Argentině. Vyrůstal v chudé rodině. Otec byl italský přistěhovalec a živil rodinu jako pekař. Horacio byl už od mládí vášnivým obdivovatelem sportovních automobilů. Z balzy a dalších dostupných materiálů stavěl modely aut. Velice usilovně studoval, vystudoval průmyslový design na The University of la Plata, mechanické inženýrství na The University of Rosario a dostal mnohá ocenění. Už v průběhu studií spolupracoval například se společnostmi Chevrolet, Ford, Toyota a Peugeot. V chudé Argentině drahá sportovní auta neměl šanci potkat, proto se ve 29 letech přestěhoval do Itálie.

V Itálii se připojil napřed k týmu Jeep, který postavil Jeep LMA, později dostal práci jako řadový dělník v továrně Lamborghini. Zde se rychle vypracoval a brzy pracoval jako hlavní inženýr. U Lamborghini se výrazně podílel na výrobě několika známých modelů, mezi nejznámější patří Lamborghini P140, nebo legendární Diablo.

Pagani je rozhodně automobilový umělec, ale také geniální inovátor. Byl jeden z prvních, kteří rozpoznali potenciál uhlíkových vláken. Proto v roce 1991 založil společnost Modena Design, která pracovala s netradičními materiály, především s uhlíkovými vlákny. Mezi zákazníky společnosti patřili Lamborghini, Ferrari, Aprilia, Renault nebo Nissan. I dnes je málo lidí, kteří by dokázali vyrobit karbonové díly alespoň tak dokonale jako Pagani.

Od roku 1992 si Pagani začal plnit svůj sen a začal stavět své supersportovní automobily. Né lepší než Ferrari nebo Lamborghini ale jiné, jak sám říká. Auta od Paganiho jsou postaveny téměř kompletně z uhlíkových vláken, jsou proto extrémně lehká a odolná, jsou také propracovaná do nejmenších detailů. Většinu dílů navrhuje sám Pagani, stejně jako celkový design automobilu. Sám o sobě žertuje, že není ani konstruktérem, ani designérem, ale něčím mezi tím.

Horacio je také perfektní lídr a obchodník, a výborně zvládá dovednost komunikovat. Zná 99% svých klientů osobně. Při obchodních jednáních je vždy připraven do nejmenšího detailu, například před příchodem obchodního partnera navoní celou kancelář, aby se obchodní partner cítil uvolněně a příjemně.

Horacio Pagani je velká a inspirativní osobnost. Je důkazem toho, že pokud děláte něco s vášní a jste ochotní něco obětovat, tak se Vám to mnohokrát vrátí. Zdaleka jsme o něm nenapsali tolik, kolik by si zasloužil. Ale to ostatně platí o všech osobnostech, o kterých jsme psali, nebo budeme psát.

http://en.wikipedia.org/wiki/Horacio_Pagani_%28auto_executive%29
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pagani_%28v%C3%BDrobce_aut%29
http://auto.idnes.cz/pagani-stavitel-nejrychlejsich-aut-exkluzivne-na-idnes-cz-pn7-/automoto.aspx?c=A070927_181559_automoto_fdv
http://xman.idnes.cz/exkluzivni-rozhovor-s-horaciem-paganim-zonda-je-umelecke-dilo-pb1-/xman-rozhovory.aspx?c=A071002_165429_xman-styl_fdv
http://en.wikipedia.org/wiki/Pagani_Zonda
http://www.pagani.com/zonda/default.aspx

Inzerce