Dnešní rozhovor je plný inspirace, plnění snů, štěstí a nečekaných náhod. Občas se vám život úplně obrátí, přestože jste to tak původně vůbec neplánovali. Stejný příběh se odehrál i Marice Janečkové, která založila 30ti denní výzvu®. Co si pod tím představit? Jak to vypadá, když podnikáte s partnerem? Co Marika vzkazuje maminkám na mateřské? Na otázky vám odpoví Marika Janečková a Martin Navrátil.

Představte mi 30ti denní výzvu®. Pro koho je vhodná? Jak to funguje?

Mari: 30ti denní výzva® je vhodná pro nesportovce nebo pro věčně začínající sportovce. Chtěli bychom být nejoblíbenější stránka pro tuto oblast lidí. I já jsem takový věčný začátečník, jsem více lenošivá, zase ale umím lépe motivovat. Martin, ten jede. Taky je to na něm vidět (smích).

Hlavním produktem je 30ti denní program s takovým full servicem. Ráno vám přijde informačně motivační mail, pomocí kterého se prokliknete do osobního profilu, kde máte přesný jídelníček nebo přesný trénink nebo i obojí dohromady. Výzva funguje také jako podpora, děláme spoustu věcí zdarma tak, aby opravdu mohly odpadnout všechny výmluvy, proč to nejde (smích). Také velmi odměňujeme naše sledující. Děláme různé nárazové akce. Například náš poslední e-book, který byl volně stažitelný pouze 24 hodin, si už stáhlo 3000 lidí. Delší dobu také spolupracujeme s cestovkou a pořádáme výzvové zájezdy a víkendy. Cvičíme s klienty v parku, osobně se s nimi setkáváme, je toho spousta.

Jak vůbec celý nápad s výzvou začal?

Mari: Vzniklo to úplně, ale úplně úplně náhodně (smích). Byla jsem v Americe a za měsíc jsem tam přibrala 7 kg tuku.

Martin: Mně jsi řekla, že to byla čistá svalová hmota.

Mari: To jsem ti jen tak řekla (smích). V Americe jsem stále měla velikost S (smích). Takže tam člověk na oblečení necítí, že by přibíral. První chvilky po příjezdu mi nikdo nic neřekl. Potom jsem se chtěla začít věnovat pole dance, ale tam jsou všude zrcadla a musíte mít minimum oblečení. Tam mi docházelo, že bych s tím asi měla začít něco dělat.
Tak jsem se nad tím vším zamyslela. Od přírody jsem líná, tak jsem začala hledat tu nejsnazší možnou variantu. Dala jsem si na to měsíc. Pokud za 30 dnů neuvidím výsledky, tak prostě skončím.

Martin: A zůstanu tak špek na tyči.

Mari: To jsem si neřekla (smích).

Martin: Ale to si říkali ti druzí, co tě viděli.

Mari: (smích). Tak jsme začaly společně s kamarádkou. Chtěla jsem, aby do toho šlo se mnou více lidí. Myslela jsem si, že zakládám facebookovou skupinu, kam jsem potom dala naše nafocené cvičení. Chtěla jsem přidat asi 10 kamarádů, co do toho měli jít s námi. Pak najednou koukám a tam 100 lidí, 300 lidí a stále se to zvyšovalo. Pak mi moje 60letá máma vysvětlila, že jsem nezaložila skupinu, ale veřejnou stránku (smích). Tak jsem tedy přidávala další fotky, všichni jsme byli nadšení a lidé to z nás cítili. Chtěli být součástí. Potom jsem uspořádala soutěž, která nám přilákala dalších několik tisíc lidí.

Jak jste se vlastně vy dva spolu poznali?

Martin: Poznali jsme se ve fitku. Mari tam začala chodit na trenérský kurz, který jsem lektoroval. Jednou jsme spolu šli domů a já se jí ptal, co dělá. Tipoval jsem ji na vizážitku nebo tak něco. A to jsem uhodl. Tou dobou ještě dělala vizážistku, ale řekla mi, že dělá ještě něco, ale teď mi to neprozdradí. Prý až se to dozvím, tak si z toho sednu na zadek (smích). Pak s ní přijela dělat rozhovor TV Prima, a tak jsem si říkal, že to asi bude něco zajímavého (smích).

Jak vypadal další vývoj výzvy?

Mari: Začali jsme v dubnu roku 2013. Posunulo se to k projektu, který nás živí jako rodinu a živí dalších několik lidí. My do toho něco dáváme a lidé nám to vrací tím, že si ty produkty kupují. Také se posunulo zvýšením počtu spoluprací. Myslím, že za 3 a půl roku jsme udělali obrovský posun. Hodně se to zbrzdilo narozením našeho syna, ale on je samozřejmě to nejlepší, co nás potkalo. Dnes máme přes 163 000 fanoušků.

Kdo tvoří Váš tým? Jak jste se dali dohromady?

Mari: Je to 9 lidí. Všechny jsme našli přes výzvu. Martin mě zase jednou ve fitku strašně setřel, i když já jsem měla pravdu. V tu chvíli, kdy mě tak naštval, jsem si řekla – ty pro mě jednou budeš pracovat (smích). Po skončení kurzu jsem si tam pro Marťase došla, dala mu nabídku a bylo to. Ale musím říct, že máme na lidi obrovské štěstí.

Jak se spolupracuje vám dvěma dohromady?

Mari: Zrovna chviličku, než jste přišla, tak jsme si chválili jeden druhého. Já umím perfektně vymyslet práci, ale jsem hrozný patlal. Martin si udělá spoustu grafíků a perfektně si to rozvrhne. Já ale zase třeba vždycky škrtnu úkol, až když je kompletně splněný, Martin si ho klidně škrtně už v půlce a zbytek nedodělá (smích). Řekla bych, že mám dobré manažerské schopnosti. Je vidět, že jsem ze 4 dětí (smích). Všichni se perfektně doplňujeme.

V čem je vaše podnikání specifické?

Mari: Může se dělat odkudkoliv. Mám takový sen bydlet sice tady, ale třeba 2 až 3 měsíce z roku bydlet někde v zahraničí. Pokud máte dítě, můžete s ním trávit hodně času. Práci si uděláte v době, kdy vy chcete. Můžete vydělat kolik chcete. Rozhodně to ale není méně práce.
Má to obrovskou nevýhodu. Nesmíte se do toho úplně zbláznit a nechat se pohltit, s čímž já hodně bojuju. Potom totiž neděláte nic jiného. Určitě je důležité dovolit si i něco jiného, nebýt na sebe naštvaný za to, že nestihnete vše, protože to prostě nejde. Je dobré si hodně plánovat. Taky je super, když si jdete koupit pohár do cukrárny a prodavačka vám řekne: Ahoj, já jsem Gabča a už jsem s vámi zhubla 12 kg (smích).

Martin: Takže pohár si vezmete s sebou jako pro maminku a vy si dáte jen vodu (smích).

Jak vypadá váš obvyklý zákazník?

Mari: Žena, 30 let, krev a mlíko, už něco zkusila, je nadšená do nových věcí, má ráda od-do. Já ty lidi vidím jako sebe.

Co mě čeká, když výzva skončí?

Mari: Čeká návyk. Zabudujete si určitou novou činnost do svého života a pocítíte, když tam najednou není. Můžete zkoušet cokoliv dalšího. Hodně lidí jede všechny naše výzvy už jen tak ze zvyku, protože s námi rádi zkouší něco nového. Jde o to, lidi to naučit. Když někomu dáte rybu a nakrmíte ho, tak přestane mít na chvíli hlad. Když ho ale naučíte tu rybu chytat, už se dokáže stravovat sám. A to je to, co my chceme – naučit dovednost.

Jaké jsou výsledky po 30ti denní výzvě®?

Mari: Pokud si vyberete jednu z drsnějších výzev, výsledky uvidíte určitě už za ten měsíc. Samozřejmě je rozdíl, pokud začínáte se 30 nebo 5 kilogramy nadváhy. Hodně záleží i na psychice. Pokud vy sama víte, že jste to jela poctivě, tak si nikdy na konci neřeknete, že jste pořád stejná. Sáhnete si na nohu a cítíte, že je pevnější. Vždy výsledky uvidíte. Už záleží na Vás, jak moc intenzivně se tomu chcete věnovat.
Výsledky jsou v jednotkách centimetrů a kilogramů, některé dokonce v desítkách. Jedné slečně se třeba díky nám konečně podařilo otěhotnět. Je spousta různých příběhů.

Když už jste narazili na ty příběhy, máte nějaké, které vám třeba utkvěly v paměti?

Mari: Často nám píší své postřehy, děkují nám. Připisují k tomu své výsledky. Velmi si chválí i naši poslední vege jízdu, což je vegetariánská výzva, kterou s námi jede i naprostá většina nevegetariánů, kteří se naučí jíst i spoustu bezmasých jídel, která třeba potom zařadí do svého obvyklého jídelníčku.

Sleduju lidi, kteří s námi začali a nastartovali s námi svůj sportovní život. Když potom vidím to, jak zvládli Spartan race, tak jsem z toho dojatá. Těší nás to, že jsme byli odrazovým můstkem.

Nejlepší příběhy jsou asi z dovolených. U nás se třeba i poznaly holky, které si pak šly vzájemně za svědka, další společně strávily Silvestra, jedna holčina po naší dovolené jela na stejné místo o rok později dělat delegátku. Líbí se mi, že některým lidem dokážeme opravdu změnit život.

Jaké máte vzdělání?

Mari: Já jsem vystudovaná kosmetička. Pracovala jsem dříve jako vizážistka. Potom mám spoustu trenérských zkoušek a kurzů. Ale obecně nejsem moc velký zastánce vzdělávání kvůli systému. Nedává mi smysl třeba to, že chci pracovat s literaturou, ale ve škole se učím matematiku. Chápu smysl základní školy. Potom už bych se ale rozvíjela jen v odvětví, kterému se chci opravdu věnovat.

Mám pocit, že děláte něco, co chce někdo jiný. Líbí se mi, když si lidé dělají to, co opravdu chtějí. Kdyby mi můj syn řekl, že nebude chtít studovat na vysoké, nebudu proti.

Martin: Rozhodoval jsem se, zda pokračovat v dalším studiu malování nebo tancování. Malování nevyšlo, tak jsem šel na sportovní gymnázium. Pokračoval jsem na sportovní vysoké škole, ale tu jsem nedodělal. Přišlo mi, že tam trávím příliš mnoho času. Teď si říkám, že by se mi to docela hodilo. Ale až teď cítím tu potřebu. Když jsem dělal jinou práci, tam jsem to prostě nepotřeboval. Člověk se dál vzdělává v tom, co opravdu potřebuje ke své práci, co ho zajímá. Vzdělávejte se, ano, je to potřeba. Ale v tom, co opravdu chcete.

Jak to všechno zvládáte teď ještě jako maminka?

Mari: Vůbec to nezvládám (smích). Nikdo nebuďte smutný nebo zklamaný z toho, že nestíháte s dítětem ještě každý den cvičit. Musíte si správně ten čas rozvrhnout. Vzít to třeba tak, že nemáte 24 hodin denně, ale máte tisíce hodin do konce života. Takže to třeba rozložíte takhle do více dní. Různě to prostřídat a tak. Je to otázka rozložení a priorit. Nestihnete víc než stihnout můžete.

Nedávno jsem viděla článek o tom, že bychom si měli představit, jak chceme, aby se o nás mluvilo na našem pohřbu, a tak ten život žít. Pokud tam třeba chcete od dětí slyšet, že jste byli skvělými rodiči a vždy tu pro ně byli, tak tu pro ně opravdu být. Chcete, aby o vás mluvili jako o cvičenci, kdy jste měli cvičení vždy na prvním místě? Ano, tak se tak chovejte.

Máte nějaký tip, jak se donutit opravdu začít? Ať už s vaší výzvou nebo se zlepšením životního stylu obecně.

Mari: Myslím si, že moc nejde se do toho nutit, to podle mě nevydrží dlouho. Na všechno musíte být optimálně naladění. Já osobně třeba prokrastinuju práci prací (smích). Najednou tam ta chuť a nápady jsou. Na mě vždy nejlíp působilo dělat to s někým. Vzít si k sobě nějakého parťáka, fotit se u toho, někomu o tom říct.

Martin: Můj tip je – nepřemýšlet. Neřešit to, zbláznit se do toho, jít to dělat. Člověk nemůže dělat všechno perfektně od začátku, dělá chyby, ale o to větší prostor je tam pro zlepšení. Nepřemýšlet, jestli se mi chce, prostě vyrazit a jít to dělat. Vzít si to co mám, neřešit, zda mám perfektní oblečení a nové boty. Je totiž spousta lidí, kteří si nakoupí obrovskou sportovní výbavu a pak třeba ani cvičit nevyrazí. Chytne vás to nebo ne, to nevíte, dokud to opravdu nevyzkoušíte. Dát tomu šanci. Zkusit vytrvat.

Mari: Taky je super mít trenéra. Představit si výsledek. Nejlepší je, když si najdete něco, co vás baví. Mně třeba strašně bavil box.

Co plánujete do budoucna?

Mari: Od léta pracujeme na nových stránkách a aplikaci, takže jsme do projektu hodně investovali. Chceme, aby to byla bomba. Bude to velký skok.

Začali jsme také s VIP členstvím. Začínáme spolupracovat s dalšími trenéry, kteří se zabývají dalšími druhy cvičení jako třeba HIIT, kickbox, jóga a mnoho dalších.

Další oblast, kterou rozšiřujeme, je oblast vaření. Spolupracujeme už třeba s Kačkou Tichou, což je finalistka Master Chefa.

Martin: Chtěli bychom být nejen nejoblíbenější, ale zároveň nejlepší stránkou pro začátečníky v této oblasti.

Jaký máte vzkaz pro naše čtenáře?

Mari: Budeme rádi, když si z tohoto článku vezmete inspiraci. Ideálně, když se teď hned zvednete a zacvičíte si (smích). Nic nemusíte přehánět. Bude strašně fajn, když si zdravý životní styl budete držet. To tělo je jediná věc, se kterou budete muset být do konce života. Buďtě na něj hodní. Vyhněte se stresu. Mějte se rádi. Vy jste to nejdůležitější.

Martin: Je spousta možností toho, co vás může bavit. Může vám to udělat dobře nejen na těle, ale i na duši, protože to jsou spojené nádoby. Dělejte to, co vás baví. Pokud nevíte, co to je, zkoušejte to najít. Nebojte se toho. Když už vám něco sedne, vytrvejte.

Děkuji Marice i Martinovi za skvělý rozhovor i perfektní atmosféru při jeho tvorbě. Za sebe mohu říci jedině to, že Mari a Martin jsou skvělí parťáci a úspěchu výzvy se vůbec nedivím. Jejich nadšení a energie je totiž z jejich práce zřejmá a to je to, co je odlišuje od ostatních.

Inzerce