Dnes Vám přinášíme rozhovor na téma 10 otázek s opravdu výjimečnou dámou. Jmenuje se Michaela Chytilová a vlastní patentovou kancelář. Již od roku 2003 je řádně zapsanou patentovou zástupkyní v oblasti práv na označení a v roce 2012 byla jmenována soudním znalcem v oboru patenty a vynálezy se specializací na práva na označení. Od roku 2015 vede dokonce workshop na Vysoké škole ekonomické, pravidelně pořádá semináře pod značkou Fenomén značky a dokonce vede právní rubriku v časopisech Brand & Strories a Hospital In.

„Představení“, řekněte nám něco o sobě.

Jmenuji se Michaela Chytilová a jsem patentový zástupce. Při vyslovení této věty se vždy naslouchající zastaví a řekne větu typu „tak až něco vymyslím, tak si to u vás nechám patentovat“. Patentový zástupce to však nejsou jen patenty. Chráníme to nejcennější, co ve firmě máte, a to jsou nejen vaše nápady, ale především značky. Každý podniká pod nějakou značkou. A věděli jste, že už když si ji vybíráte, měli byste se zajímat o to, jestli neexistuje nějaká podobná značka? A když už ji máte, zamysleli jste se někdy nad tím, jak si ji pojistit? A jak zabránit jiným, aby mi tu moji značku napodobovali? Jde to vůbec? Na to vše, a ještě mnoho dalšího je patentový zástupce odborník a s tím vším vám může pomoct.

To co děláte, začalo jako spontánní nápad nebo jste se k tomu postupem času dopracovala?

Můj příběh nezačíná žádnou vizí, bezvadným nápadem nebo zachycením příležitosti, která šla kolem. Byla jsem zaměstnancem, celkem spokojeným, bez ambice být vlastním pánem. Práce mě bavila. Pak však došlo ve firmě ke generační výměně a s novým vedením jsem si mírně řečeno nerozuměla. Došlo to tak daleko, že jsme dala výpověď, aniž bych věděla, co budu dělat dál. Ve stejný den jsem potkala kamaráda, se kterým jsme zašli na kávu a povídali si. Z kávy byla večeře a u několikáté sklenky vína mi položil jednoduchou otázku: „A proč nejdeš dělat to, v čem jsi dobrá?“ Ukázalo se, že to byla nejdůležitější otázka mého života. Do týdne jsem měla dohodnutý pronájem kanceláře a otevřela jsme si svoji první kancelář.

Jaké byly vaše začátky?

Dobré. Měla jsme pocit, že to jde hladce. Paradoxně problémy přišly až s tím, jak se kancelář rozrůstala a přibývalo klientů. Zjistila jsme, že mi chybí praktické zkušenosti z řízení kanceláře z manažerského pohledu, akvizic a správy klientů a podobné dovednosti.

 

Jaká vlastnost, znalost nebo schopnost byla klíčová pro Váš úspěch?

Schopnost učit se novým věcem, naslouchat jiným a vyhodnocovat informace. Snaha hledat nejlepší řešení. Co mě však posunulo dál přímo raketovým způsobem bylo setkání s Alenou Ratajovou, se kterou nyní spolupracuji na projektu Fenomén značky. Alena mě vždy nakopne. Dokáže rozvíjet mé nápady (nebo je roztrhat na kousky). Je mým kritikem i mentorem. A jsem za to vděčná. Každý by měl mít takovou Alenu.

Jaké vzdělání jste získala a jaký je Váš názor na tradiční vzdělávací systém?

Jsem původním diplomem politolog se specializací na EU. Pak jsme absolvovala Institut průmyslově právní výchovy a nyní studuji na právnické fakultě Masarykovy univerzity. Prošla jsme vzdělávací systémem společnosti Amway, který mi v počátku podnikání hodně pomohl. Navštěvuji různé semináře a kurzy pro podnikatele a samozřejmě odborné semináře pro patentové zástupce. Můj názor na současné vzdělávání – chybí praktické zkušenosti. Možnost vlastního kritického pohledu na věci. Teorie bez ukázky praktického uplatnění v konkrétní situaci.

Jaký je podle vás rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem?

Záleží na to, jak každý tuto kategorii vnímá. Pro každého je úspěchem něco jiného. Co je pro mě synonymem úspěchu je pro jiného neúspěch. Myslím si že úspěchu dosáhl ten, kdo se v dané pozici cítí spokojeně. A to je dle mého názoru ten rozdíl.

Co byste udělala jinak, kdybyste začínala znovu od nuly?

Nic.

Nepřipadáte si oddělená od průměrné společnosti v důsledku vašeho úspěchu?

Co je průměrná společnost? Mám kolem sebe lidi, kterých si vážím, jejichž úspěchy, ať už jsou jakékoli mě těší, na které se mohu spolehnout. A kteří se těší z mých pokroků. To je moje průměrná společnost. Skvělí lidé se svými úspěchy i prohrami, ale spolehliví a poctiví, pracující, jak nejlépe umí. A ti ostatní? Je to jedno co si myslí. Mají na to právo. Je to jejich volba.

Jaký postoj zaujímáte k překážkám?

Někdy si říkám, že by bylo hezké procházet vším hladce. Ale vím, že bez překážek není růstu. Je to jako u technického pokroku. Pokud by lidi nenaráželi na překážky, nic by nevymysleli. Každá překážka je výzva, která může posunout člověka dál. Záleží na jeho postoji k ní. A já se každé snažím využít k dalšímu růstu a rozvoji.

Odkud čerpáte inspiraci a máte nějakého hrdinu/vzor?

Inspirace je všude okolo nás. Stačí se dívat, naslouchat a vnímat. Hrdinou je každý, kdo žije a pracuje poctivě, plní si své sny a je spokojený a přející.

Jaké jsou vaše další sny a vize?

Chci dál rozšiřovat své již probíhající aktivity – patentovou kancelář a projekt Fenomén značky. Mám v hlavě hodně nápadů, co dál a postupně pracuji na jejich realizaci spolu s Alenou Ratajovou. Myslím, že o nás ještě hodně uslyšíte.

My Michaele moc děkujeme, že si na nás našla čas a že nám poskytla takto inspirativní odpovědi! Přejeme mnoho dalších pokroků a úspěchů. Věřím, že Vás, čtenáře, rozhovor inspiroval a zároveň jste se dozvěděli i nějaké nové zajímavé informace. V případě, že byste se chtěli dozvědět více, doporučuji navštívit její internetové stránky.

http://www.chytilova.cz/

Inzerce