Tímto článkem bychom dnes chtěli poukázat na příběh velmi výjimečného charakteru, ze kterého si každý z nás můžeme vzít svůj kousek inspirace. Cliff Young byl australský farmář brambor, který ve věku 61 let zvítězil na Sydney Melbourn ultramaraton s naprostým časovým náskokem.

Cliff Young vyrůstal na rodinné farmě v Beech Forest v Austrálii, která se rozprostírala na 2000 akrech půdy. Nemohli si dovolit žádného koně nebo čtyřkolku, a tak se celý čas staral o ovce tak, že za nimi běhal. Měli stádo, které čítalo přibližně 2000 hlav a často to trvalo 2-3 dny, než Cliff dal stádo dohromady.

V roce 1983 byli všichni překvapeni, když se na ultramaratonu Sydney Melbourne objevil 61letý běžec Cliff Young. Měl obyčejné pracovní oblečení a galoše na nohou. Lidé nejprve nevěřili, zda bude opravdu běžet a když si šel pro své číslo, domnívali se, že jde o jakousi recesi. Závod se běží ze Sydney do Melbourn a délka trati je okolo 875 km. Tento ultramaraton je považován za jeden z nejdelších a nejtěžších maratonů na světě. Běží se více než týden a běží na něm ti nejlepší atleti světa s tou nejlepší výbavou. Jediným jeho trenérem byla jeho 81letá matka. Nikdo nevěřil, že by závod dokázal vůbec dokončit. Říkal, že může běžet tento závod, protože je to pouze o dva dny déle než běhá za ovcemi.

„Myslím, že to zvládnu. Ve skutečnosti jsem si jistý, že to zvládnu. Jen smrt mě dokáže zastavit. Kdyby mě přejel náklaďák, tak je to jediná věc, která mě dokáže zastavit. Samozřejmě doufám, že ne, protože toho mám ještě hodně před sebou.“

Když závod odstartoval, Cliff byl daleko za všemi běžci. Většina diváků se smála a také nedokázala pochopit jeho amatérský styl běhu. Lidé si mysleli, že jde pouze o zviditelnění 61letého běžce. Profesionální běžci běží závod tak, že 16 hodin běží a 8 hodin spí. To je bohužel informace, kterou Cliff Young nevěděl, a proto běžel celou noc. Při běhu mával lidem kolem cesty a usmíval se. Když se ho novináři ptali jaká je jeho taktika, pravil, že běží až do cíle. Další noc se přiblížil k hlavním závodníkům. Poslední noc předběhl všechny světové atlety. A poslední den měl již obrovský náskok nad všemi běžci. Doběhl tak ve věku 61 let závod, který měl 875 km a zlomil světový rekord o 9 hodin.

„Běžím až do cíle.“

Celý národ se do Cliffa zamiloval a stal se národním hrdinou a nejznámějším běžcem na tak dlouhou trať. Vyhrál 10 000 dollarů, které rozdělil dalším 5ti běžcům, kteří doběhli za ním. Příběh nám také připomíná známou bajku o zajíci a želvě. Point v tomto příběhu můžeme nalézt několik, proto již nechám na Vás, abyste si vzali k srdci tu svou.